Jesteś tutaj

Archiwum 2007

Najważniejsze turnieje i imprezy szaradziarskie 2007

 • 24 marca, Gdańsk. VII Szaradziarskie Mistrzostwa Gdańska – klub „Neptun”
 • 31 marca, Łódź. IV Turniej Hetmański – klub „Alfa”
 • 21 kwietnia, Wrocław. V Szaradziarskie Mistrzostwa Wrocławia – klub „Kamer”
 • 11–13 maja, Rynia k. Warszawy. X Biesiada z „Rozrywką” – Redakcja „Rozrywki”
 • 19 maja, Bochnia. XII Szaradziarskie Mistrzostwa Małopolski – klub „Omnibus”
 • 26 maja, Kraków. XXI Szaradziarskie Mistrzostwa Krakowa – klub „Agora”
 • 2 czerwca, Żary. VI Szaradziarskie Mistrzostwa Żar – klub „Abak”
 • 3 czerwca, Zambrów. VIII Szaradziarskie Mistrzostwa Zambrowa – klub „Arara”
 • 8–9 czerwca, Brodnica. VII Szaradziarskie Mistrzostwa Brodnicy – klub „Jolka”
 • 16 czerwca, Grodzisk Mazowiecki. IV Szaradziarskie Mistrzostwa Grodziska Mazowieckiego – klub „Edyp”
 • 23 czerwca, Łowicz. X Szaradziarskie Mistrzostwa Łowicza – klub „Słowik”
 • 25 sierpnia, Płock. III Szaradziarskie Mistrzostwa Płocka – klub „Relaks”
 • 1 września, Głogów. V Szaradziarskie Mistrzostwa Głogowa – klub „As”
 • 8 września, Pelplin. IX Szaradziarskie Mistrzostwa Pelplina – klub „Neptun”
 • 15 września, Łódź. XV Szaradziarskie Mistrzostwa Łodzi – klub „Alfa”
 • 22–23 września, Gdańsk. XXXIII Turniej Kompozycji Krzyżówki – Redakcja „Rozrywki” i klub „Neptun”; turniej szaradziarski „Wesele(j) z krzyżówką” – klub „Neptun”
 • 29 września, Warszawa. II Forum Szaradzistów – Redakcja „Rozrywki”
 • 13 października, Warszawa. XIV Szaradziarskie Mistrzostwa Warszawy – Redakcja „Rozrywki”
 • 27 października, Toruń. X Turniej Szaradziarski „Krzyżówka Gigant” – klub „Sfinks”
 • 17 listopada, Białystok. XXI Szaradziarskie Mistrzostwa Regionu Północno-Wschodniego – klub „Arara”
 • 24–25 listopada, Sosnowiec. Drużynowy turniej szaradziarski „Triady Ariady” – klub „Ariada”
 • 8 grudnia, Lublin. X Szaradziarskie Mistrzostwa Lublina – klub „Luks”


Mistrzostwa Lublina, 8 XII

Nie było niespodzianki 8 grudnia 2007 r. na jubileuszowych, X Szaradziarskich Mistrzostwach Lublina, bowiem po raz trzeci z rzędu wygrał Marcin Zieliński z Warszawy (114 pkt). Rozwiązał on prawie wszystkie zadania, z wyjątkiem 11-literowego anagramu, arcytrudnej krzyżówki magicznej i jolki, w której hasła poziome były powiązane tematycznie. Drugie miejsce zajął gdynianin Tomasz Tokarski (87 pkt), a trzecie – Marcin Radoń z Krakowa (77). Startowało 25 zawodników, a turniejowe zadania ułożył Józef P. Wrona, prezes Lubelskiego Klubu Szaradzistów „Luks”.

W minikonkursie przygotowanym przez „Rozrywkę” losowo dobrane pary smakowały „krzyżówkowy koktajl” (w jego skład wchodziły m.in. krzyżówki „baby, ach! te baby” i „koh-i-noor”). Najlepszymi krzyżówkowymi kiperami zostali Magdalena Wójtowicz i Marian Dejko.

Dzień później w pubie „Desperado” w Świdniku odbył się II Turniej Szaradziarski „O beczkę piwa”. Każdy z zawodników rozwiązywał cztery krzyżówki, deklarując wcześniej stopień ich trudności (w najłatwiejszej każdy wpisany wyraz premiowano jednym punktem, w najtrudniejszej – czterema punktami). I w tym turnieju bezkonkurencyjny okazał się Marcin Zieliński – beczka piwa pojechała do Warszawy. Po piwnych emocjach redakcja „Rozrywki” zaprosiła do zabawy w rozszyfrowywanie żywych rebusów (wybrane osoby za pomocą gestów i zachowań ilustrowały zagadki) – np. „krokiewki” (kroki Ewki), nazwisko „Krzywonos” (Kosz Wrony – anagramowy).
 

Triady „Ariady”, 24–25 XI

W ostatni weekend listopada w Miejskim Klubie im. Jana Kiepury w Sosnowcu odbył się I Drużynowy Turniej Szaradziarski „Triady Ariady”, rozegrany w 3-osobowych zespołach reprezentujących kluby zrzeszone w Federacji Klubów Szaradziarskich. Turniej składał się z czterech rund, uczestniczyło 9 reprezentacji. Zawodnicy w zespole mogli się konsultować i wymieniać rozwiązywanymi zestawami zadań.

W pierwszej rundzie zespół wybierał trzy z 16 zestawów, a kolejną kartę można było losować po zwrocie rozwiązywanej (bez możliwości ponownego jej pobrania). W drugiej rundzie każdy zespół grał z każdym (jak w lidze). Ze względu na utajnienie wyników losowania nie było wiadomo, z którym zespołem rozgrywa się mecz danym zestawem. Było to bardzo istotne, ponieważ jeden mecz rozgrywany był z zespołem... nieistniejącym. W trzeciej rundzie zespół przez cały czas jej trwania miał do dyspozycji wszystkie 14 zestawów, do których rozwiązywania można było wracać w miarę posiadanego czasu.

Runda czwarta składała się z trzech zadań: 1) w diagram z należało wpisywać nazwy polskich miast, przy czym nie musiały one być zgodne z wersją autorską; 2) na kratownicy 15 x 15 układano krzyżówkę z elementów wizytówek wszystkich zawodników (imię, nazwisko, nazwa klubu i miasto). Skrzyżowania wyrazów należących do tej samej wizytówki premiowane były dwoma punktami; 3) Para zawodników układała krzyżówkę, a trzeci zawodnik przebywał poza salą. Potem kompozytorzy wypuszczani byli z sali jednymi drzwiami, a rozwiązywacz wchodził innymi. Aby nie było problemów z koniecznością używania słowników, zostawiono zawodnikom furtkę – słowa wpisywane do diagramu nie wymagały udokumentowania źródłowego. I to zostało wykorzystane przez triumfatorów turnieju, którzy przechytrzyli rywali i organizatorów, wpisując same wyrazy nieistniejące.

Zadania turniejowe przygotowali M. Wołc, S. Osyda (także pomysłodawca punktacji) i W. Grzanka. O poprawność zadań zadbali K. Pawłowski i A. Ząbek. Jury tworzyło troje gości: W. Patykiewicz, S. Bruszkowski – prezes FKS i A. Skowroński, oraz członkowie „Ariady”: S. Osyda, W. Grzanka, J. Czarzyńska, A. Ząbek, F. Adamski, J. Prażuch, punkty zliczał K. Pawłowski. O strawę cielesną zadbała J. Cęcek przy wsparciu J. Metza i T. Modrzejowskiego. Przedstawicielem „Rozrywki” był red. R. Nowoszewski.

Najlepiej z turniejowymi zadaniami poradzili sobie „As” Głogów (T. Czerwińska, Z. Kurowski i L. Rydz) – I miejsce, „Pyrrus” Poznań (A. Warwas, Z. Pieczyński i N. Stawik) – II m. i „Kamer” Wrocław (J. Wojaczyński, M. Góralski i A. Dengler) – III m. Triumfatorzy otrzymali puchary, medale (złote, srebrne i brązowe). Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy z podziękowaniem za udział w turnieju oraz upominki ufundowane przez Miejski Klub im. Jana Kiepury i redakcję „Rozrywki”.

Wyniki punktowe
 

Mistrzostwa w Białymstoku, 17 XI

17 listopada po raz dwudziesty pierwszy szaradziści spotkali się w Białymstoku na Mistrzostwach Regionu Północno-Wschodniego. Przybyło 28 uczestników z różnych miast kraju. Szaradziści z białostockiej „Arary”, przy wsparciu Wiola, przygotowali zestaw 21 zadań (do rozwiązania w ciągu 75 minut), za który maksymalnie można było uzyskać 65 pkt. Zmagania stały na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą wyniki czołówki turnieju.

Szaradziarskim mistrzem Regionu Północno-Wschodniego został Stanisław Wójtowicz z Warszawy, który zdobył 61 pkt, wysuwając się zarazem na czoło klasyfikacji w Pucharze Neptuna. Rozwiązał 20 zadań, nie uporał się jedynie z rebusem Wiola za 4 pkt. Drugie miejsce przypadło Robertowi Romanowskiemu z Płocka – 57 pkt. Trzecią lokatą podzielili się Marcin Radoń z Krakowa i Sławomir Koszelew z Białegostoku (obaj uzyskali po 56 pkt). Dalsze miejsca zajęli: Przemysław Ketner (54), Andrzej Korzeniewski (52), Danuta Kwaszczyńska (51), Anna-Maria Ketner (50), Cezary Szymborski (47), Cezary Halicki (46).

 

Krzyżówka gigant, 27 X

27 października, a nie jak wcześniej planowano 20 (zmiana terminu spowodowana wyborami parlamentarnymi) odbył się w Toruniu już po raz dziesiąty Ogólnopolski Turniej Szaradziarski „Krzyżówka gigant”. 47 uczestników, w tym aktualny i byli mistrzowie Polski, przez ponad pięć godzin rozwiązywało 15 dużych krzyżówek, tworzących w sumie gigantyczną, złożoną z 876 wyrazów, krzyżówkę (ułożoną przez Stanisława Bruszkowskiego, a opracowaną komputerowo przez Dariusza Cugiera).

W poszczególnych etapach startującym przyszło zmierzyć się m.in. z krzyżówką wariantową, syntezą z imionami i nazwiskami polskich literatów, jolką i półjolką (określenia wyrazów poziomych podano w kolejności alfabetycznej) czy – najtrudniejszą w zgodnej opinii uczestników – krzyżówką, w której część słów otrzymywało się po wykreśleniu niektórych liter z podanych wyrazów, a część określeń podano jak w jolce. Oczywiście nie brakowało bardzo trudnych słów do odgadnięcia, np. „duch powietrza w średniowiecznych wierzeniach” w układzie liter S _ L _ (sylf), trudnych określeń wyrazów bardzo łatwych, np. „otwór nory lisa” to okno, czy pułapek i haczyków – „traktorzystka” została określona jako „kierowca ciągnika”. Regulaminowym novum był fakt, iż w żadnym momencie na stoliku rozwiązującego nie znajdowały się dwa kolejne odcinki giganta – tym razem każda krzyżówka stanowiła zamkniętą całość, choć do niektórych słów pionowych zamykających każdy odcinek po dopisaniu na końcu litery można było utworzyć nowy wyraz, np. „gołda” – „Gołdap”, „Walerian” – „waleriana”.

Rozwiązywanie trwało do godziny 16.15 (kilku uczestników oddało ostatnią krzyżówkę przed czasem), a już niecałą godzinę później – wielkie brawa dla jurorów za sprawną pracę – poznaliśmy wyniki. Zwycięzcą został szaradziarski mistrz Polski Jacek Wojaczyński z Wrocławia, który zdobył 865 pkt (popełnił 11 błędów) i zaledwie o dwa punkty wyprzedził Marcina Zielińskiego z Warszawy (13 błędów) i o pięć Michała Gargóla z Łodzi (16 błędów). Zwycięzca odjechał z pucharem i wybraną nagrodą książkową, których było w bród. Nasza redakcja wzbogaciła pulę nagród o egzemplarze „Almanachu Rozrywki” 2008. Uhonorowano ponadto najlepszego zawodnika w historii toruńskiego turnieju (Gargól) i czwórkę uczestników wszystkich Gigantów (Krzysztof Doerffer, Jerzy Kukowicz, Tomasz Wiśniewski i Józef Wojtczak). Niespodzianką zawodów było dopiero dziesiąte miejsce Mariusza Góralskiego, zwycięzcy dwóch poprzednich Gigantów.

Turniej „Krzyżówka Gigant” odbył się po raz dziesiąty – i jak powiedział prezes toruńskiego „Sfinksa” oraz główny organizator Stanisław Bruszkowski – ostatni. Natura nie znosi próżni i na pewno Toruń nie zniknie z planu przyszłorocznych imprez szaradziarskich, ale Giganta (jeśli to rzeczywiście był ostatni) jednak żal…

 

Mistrzostwa Warszawy, 13 X

W roku 50-lecia „Rozrywki” – 50 uczestników; tylu właśnie wystartowało 13 października w XIV Szaradziarskich Mistrzostwach Warszawy, organizowanych przez naszą redakcję. W tej rekordowo licznej stawce warszawianie stanowili mniejszość, jednakże tytuł mistrzowski pozostał w stolicy, a obronił go ubiegłoroczny zwycięzca Jacek Laskowski, z wynikiem 75 pkt (na 82 możliwe). Drugie miejsce zdobył Stanisław Wójtowicz (73), a trzecie – i tu największa niespodzianka – debiutująca w stolicy poznanianka Agnieszka Warwas (70). Za nimi znaleźli się Magdalena Wójtowicz – Warszawa (68), Andrzej Walden – Warszawa (63), Rafał Tałaj – Częstochowa (60), Rafał Rogowski – Pabianice (56), Dorota Garbacik – Zgierz (56), Jerzy Kopeć – Warszawa (54), Marcin Radoń – Kraków (53).

Uczestnicy mistrzostw przez półtorej godziny zmagali się z zadaniami, których sporą część ułożyli redaktorzy „Rozrywki”. Najwięcej, bo aż 8 punktów można było zdobyć za rozwiązanie przymrużonej jolki Stanisława Biski (np. „bułki z górnej półki” – kajzerki, „... się: doń wożę zboże” – skup). Była też trudna, wyceniona na 6 punktów jolka dopełniana („roślina krzewiasta z rodziny motylkowatych; nikla” – Ka(s)jan), a pozostałe duże zadania diagramowe to m.in. szkotka z jolką, plus-minus i krzyżówka szufladkowa. Amatorzy niewielkich zadań także mieli co rozwiązywać: w zestawie znalazły się anagramy, rebusy i pomysłowe krzyżóweczki, takie jak ssamosia (!) z wyrazami typu zzucie, wwianie.

Sprawdzenie pięćdziesięciu prac konkursowych trwało krótko, niewiele ponad godzinę. Nagrodami dla laureatów i upominkami dla wszystkich startujących były firmowe gadżety „Rozrywki”. A jako że turniej odbywał się trzynastego, to właśnie za zajęcie 13 miejsca przysługiwał specjalny podarunek w postaci niebieskiego parasola.


Turniej kompozycji krzyżówki i Wesele(j) z Krzyżówką, 22–23 IX

Podobnie jak w czterech ubiegłych latach triumfatorem XXXIII Turnieju Kompozycji Krzyżówki został łodzianin Michał Gargól. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył, również po raz piąty z rzędu, toruński „Sfinks”.

22 września w ośrodku „Relaks” w Gdańsku- Sobieszewie odbył się XXXIII Turniej Kompozycji Krzyżówki. 44 uczestników w ciągu sześciu 45-minutowych rund miało ułożyć sześć różnych krzyżówek z narzuconymi warunkami. W pierwszej rundzie w diagramie należało umieścić jak najwięcej liter L i zlepków liter LL. Zlepki można było wpisywać w jedną kratkę lub (po rozdzieleniu) w dwie sąsiadujące; za każdą parę liter LL w jednej kratce uczestnik otrzymywał trzy punkty, zaś za literę L w kratce punkt. Najlepszy wynik osiągnął Michał Gargól – 45 pkt. W drugiej rundzie startujący układali krzyżówkę, w której rzędami należało odczytać jak najwięcej kolejnych liter z zabawnego hasła: „bździągwożerny dzięcioł z chęcią pień ciął”. 37 liter, czyli maksymalnie 37 pkt – tylko dwóch do optymalnego wyniku zabrakło zwycięzcy tej rundy Tomaszowi Tokarskiemu.

Jak najwięcej liter A w pierwszym rzędzie, liter B w drugim, C w trzecim itd., aż do ostatniego, jedenastego rzędu, w którym punktowano literę K – to warunki kolejnej rundy, w której najlepsi byli Leszek Rydz i Mariusz Góralski (po 32 pkt). Czwarte zadanie kompozycyjne polegało na ułożeniu krzyżówki z czarnymi polami (do diagramu wpisano litery słowa „Sobieszewo”, które musiały się zawierać w tworzonych wyrazach). Punktowano każdą literę na skrzyżowaniu, a dodatkowym utrudnieniem był warunek używania słów 5-literowych lub dłuższych. Najlepszy w tej rundzie Gargól osiągnął znakomity rezultat (61 skrzyżowań w diagramie 11x12).

Wymóg stawiany „kompozytorom” w przedostatniej krzyżówce to wpisanie na skrzyżowaniach jak największej liczby różnych liter polskiego alfabetu (wraz z Q, V, X). Można było zdobyć 35 pkt, triumfatorzy tej rundy to Tokarski i Gargól (30).
Na koniec turniejowicze układali krzyżówkę z podanych 20 wyrazów (niektórych albo wszystkich), w której znów liczyło się każde skrzyżowanie (najlepsi – 20 skrzyżowań – Góralski i Przemysław Ketner).

Najlepszy wynik w każdej rundzie to 100 punktów unifikacyjnych, zaś następne – to procent od tej liczby. Po sprawdzeniu wszystkich rund i zsumowaniu punktów okazało się, że najlepszym „kompozytorem” (już po raz dziesiąty!) został Michał Gargól z Łodzi (na zdjęciu), który tylko o pięć punktów wyprzedził Mariusza Góralskiego z Wrocławia. Najniższe miejsce na podium przypadło Leszkowi Rydzowi z Głogowa (554).

W klasyfikacji drużynowej zwyciężył toruński „Sfinks” I (Tomasz Wiśniewski, Waldemar Marciniak, Marian Chylewski) przed sosnowiecką „Ariadą” (Robert Górniak, Stanisław Osyda, Małgorzata Wołc) i grodziskim „Edypem” (Przemysław Ketner, Marek Polkowski, Krzysztof Lipski). Najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez naszą redakcję, zaś wszyscy startujący – dyplomy uczestnictwa.

Wyniki i zadania

Nazajutrz do trzyrundowego turnieju „Wesele(j) z krzyżówką” zaprosił gdański klub „Neptun”, a w szczególności autor wszystkich zadań Grzegorz Chomicz. W rundzie I („Wesele”) zawodnicy rozwiązywali m.in. kreskówkę z nazwami tańców, krzyżówkę z dwuwyrazowymi zwrotami związanymi ze ślubem i weselem, syntezę z rzeczownikami kojarzącymi się z kolejnymi rocznicami ślubu, w drugiej („Oczepiny”) – jolki z tortem i sękaczem, gorzką krzyżówkę, krzyżówkę z USC. „Poprawiny”, czyli runda trzecia, były przypomnieniem wyrazów użytych w dwóch poprzednich rundach. Liczyła się zatem dobra pamięć, ewentualnie umiejętność trafienia prawidłowych wyrazów (ujawniono bowiem sporo słów i pojedynczych liter).

Organizatorzy za odgadnięte wyrazy lub hasła przyznawali nie tylko po 1 pkt, ale także po 3 czy 5, dlatego też osiągane wyniki były bardzo wysokie – zwyciężył Leszek Rydz (z okrąglutkim 1000 pkt), przed Michałem Gargólem (949) i Marcinem Zielińskim z Warszawy (910). Za nimi znaleźli się Tomasz Tokarski (844), Mariusz Góralski (780), Agnieszka Warwas (739), Robert Górniak (721), Jerzy Buczek (667), Andrzej Hankus (664), Zbysław Pieczyński (583). Pierwsza trójka otrzymała puchary, a wszyscy zawodnicy – nagrody rzeczowe.

Przemiła atmosfera (jak zawsze), ciekawe nagrody (też jak zawsze), rewelacyjna pogoda (z nią różnie bywa) – to wszystko sprawiło, że warto było przyjechać do Sobieszewa. A w przyszłym roku turniej kompozycji w Sosnowcu.


Mistrzostwa Łodzi, 15 IX

 

37 zawodników wystartowało w XV Szaradziarskich Mistrzostwach Łodzi, które 15 września odbyły się w Domu Kultury „Romus”. Uczestnicy rozwiązywali dwa zestawy zadań (ułożonych w większości przez Adama Sumerę i Ryszardę Sawę-Czub); na pierwszy z nich, 12-stronicowy, przeznaczono godzinę, zaś na drugi, cieńszy o cztery strony – trzy kwadranse.

Broszurki obfitowały w ciekawe, nierzadko nowatorskie zadania diagramowe: swatkę wsadkę (luki w określeniach należało wypełnić podanymi wyrazami), krzyżówkę z deficytem (w każdym określeniu pominięto pięć kolejnych liter), krzyżówki dla detektywów (w dwóch diagramach określono tylko wyrazy pionowe, zaś poziome – takie same w obu krzyżówkach, choć występujące w różnej kolejności – należało ustalić na podstawie skrzyżowań), raz, dwa, trzy połączone ze swatką. Nie zabrakło także drobnych form wierszowanych, zadań logicznych i rebusów (głównie literowych).

Zwycięzcą łódzkich mistrzostw został Jacek Wojaczyński z Wrocławia, zdobywca 111 pkt (na 132 możliwe), który wyprzedził Marcina Zielińskiego z Warszawy (104) i Michała Gargóla z Łodzi (103). Dalsze miejsca zajęli: Dorota Garbacik ze Zgierza (94), Robert Górniak z Sosnowca (82), Rafał Tałaj z Częstochowy (81), Marcin Radoń z Krakowa (76), Andrzej Tałaj z Częstochowy (74), Agnieszka Warwas z Poznania (67), Michał Gniazdowski z Warszawy (61). Na startujących czekało wiele ciekawych i praktycznych nagród (sprzęt AGD, słowniki, albumy). Brawa dla organizatorów za udaną imprezę.


Mistrzostwa Pelplina, 8 IX

W sobotę 8 września odbyły się IX Szaradziarskie Mistrzostwa Pelplina. Do turnieju zgłosiło się 28 miłośników krzyżówek, m.in. z Wrocławia, Warszawy, Legnicy, Grudziądza i Brodnicy. Najliczniejszą grupę stanowili oczywiście mieszkańcy województwa pomorskiego. Zadania konkursowe przygotowali członkowie Klubu Szaradzistów „Neptun” Tadeusz Olejarczyk i Czesław Tryba, którzy do współpracy w układaniu zadań konkursowych zaprosili Barbarę Sudoł z Olkusza i Leszka Rydza z Głogowa.

Do zdobycia było 141 punktów. Zwyciężył Andrzej Hankus z Gdańska, uzyskując 82 punkty. Za nim uplasowali się Rafał Rogowski z Pabianic i Adam Skowroński z Twardowa, z 67 punktami każdy. Cała trojka odebrała okazałe puchary ufundowane przez włodarzy gościnnego Pelplina. Dalsze miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli: Mariusz Góralski – Wrocław (66), Małgorzata Figlarowicz – Gdańsk (60), Roman Iwanek – Gdańsk (58), Małgorzata Pączek – Gdańsk (52), Barbara Trojanowska – Gdańsk, Barbara Bałka – Gdańsk (51), Marzena Żmudzińska – Pelplin (50).


Mistrzostwa Głogowa, 1 IX

Norbert Stawik z Poznania już po raz piąty triumfował w szaradziarskich mistrzostwach Głogowa.Zwycięzca zdobył 138 punktów (maksymalnie można było uzyskać 180) i o dwa punkty wyprzedził aktualnego mistrza Polski Jacka Wojaczyńskiego z Wrocławia. Trzecie miejsce zajął Marcin Zieliński z Warszawy (122 pkt). Za nimi znaleźli się Rafał Tałaj z Częstochowy (103), Tomasz Tokarski z Gdyni (98), Mariusz Góralski z Wrocławia (96), Agnieszka Warwas z Poznania (92), Marcin Radoń z Krakowa (87), Jerzy Buczek z Krakowa (84), Andrzej Tałaj z Częstochowy (81).

W mistrzostwach, zorganizowanych po raz piąty przez głogowski klub „As”, startowało 44 zawodników, którzy w ciągu dwóch 70-minutowych rund rozwiązywali krzyżówki, drobne formy wierszowane i rebusy zebrane w dwóch broszurkach. Zestawy zawierały wiele typowych zadań, ale nie zabrakło też ciekawych łamigłówek, np. pantropa na orientację (wyrazy wpisuje się zgodnie z podaną przed objaśnieniem sekwencją kierunków przechodzenia do kolejnych kratek), półszkotka pełna gratuf (!), zjedzone kawałki czy przewrotka, w której określenia należało odczytać przewrotnie, np. ucieka przed dobrymi obywatelami – prokuratura (ściga przestępców).

Mnóstwo nagród (dla zwycięzcy zestaw kina domowego, za drugie miejsce drukarka atramentowa), doskonałe przygotowanie i niepowtarzalna atmosfera – tak wyglądały tegoroczne mistrzostwa Głogowa. Szkoda, że na następne przyjdzie czekać cały rok.


Mistrzostwa Płocka, 25 VIII

W ostatnią sobotę sierpnia odbyły się III Szaradziarskie Mistrzostwa Płocka zorganizowane przez miejscowy klub „Relaks”. Dwa zestawy zawierające 31 zadań diagramowych, przygotowanych już tradycyjnie przez Stanisława Bruszkowskiego z toruńskiego „Sfinksa”, rozwiązywało 26 szaradzistów.

Zwyciężył Stanisław Wójtowicz z Warszawy (74 pkt na 80 możliwych), który wyprzedził Mariusza Góralskiego z Wrocławia (64) i Dorotę Garbacik ze Zgierza (62). Czwarty był najlepszy płocczanin Robert Romanowski, a na dalszych miejscach znaleźli się: Marcin Radoń – Kraków, Zbysław Pieczyński – Śrem, Agnieszka Warwas – Poznań, Przemysław Ketner – Józefów, Danuta Kwaszczyńska – Warszawa, Anna Śmiałkowska – Łódź. Mistrz Płocka otrzymał puchar, a wszyscy uczestnicy nagrody książkowe.

 

Mistrzostwa Łowicza, 23 VI

W sobotę 23 czerwca odbyły się III Szaradziarskie Mistrzostwa Łowicza, zorganizowane przez tamtejszy klub „Relaks”. W dwurundowych turnieju (75 i 60 minut) zwyciężył Stanisław Wójtowicz z Warszawy przed Robertem Romanowskim z Płocka i Mariuszem Góralskim z Wrocławia. Za nimi znaleźli się: Michał Gargól – Łódź, Andrzej Tałaj – Częstochowa, Michał Okurowski – Żaby, Tadeusz Głowacki – Łódź, Anna Śmiałkowska – Łódź, Wieńczysław Syguda – Częstochowa, Zbysław Pieczyński – Śrem. Startowało ponad 30 uczestników.


Mistrzostwa Przemyśla, 17 VI

W stylowych piwnicach Centrum Kulturalnego w Przemyślu odbyły się I Szaradziarskie Mistrzostwa Przemyśla. Uczestnicy turnieju rozwiązywali zestaw 24 zadań, za które można było uzyskać 88 punktów. Szaradziarskim mistrzem Przemyśla, a zarazem zdobywcą okazałego Pucharu Prezydenta Miasta został Tadeusz Sosnowski z Przemyśla (82 pkt). Kolejne miejsca zajęli: Renata Jurasińska z Dynowa (82 – o kolejności zadecydował czas oddania pracy), Grażyna Porębska i Zbigniew Bilo (oboje z Przemyśla, po 58 pkt). Zadania opracowali członkowie Przemyskiego Klubu Szaradzistów „Przemek” oraz gościnnie członkowie głogowskiego „Asa” i „Omnibusa” z Bochni.


Mistrzostwa Grodziska, 16 VI

W sobotę 16 czerwca Grodzisk Mazowiecki gościł 39 miłośników krzyżówek, rebusów i szarad, którzy już po raz czwarty rywalizowali o tytuł mistrza tego miasta. Zwyciężył Leszek Rydz z Głogowa (88 punktów), drugie miejsce zajął Mariusz Góralski z Wrocławia (75), a trzecie Marcin Radoń z Krakowa (73). Dalsze miejsca zajęli: Magdalena Wójtowicz, Andrzej Tałaj, Stanisław Wójtowicz, Agnieszka Warwas, Robert Romanowski, Zbigniew Trzaskowski, Jerzy Buczek.

Mistrzostwa składały się z dwóch rund. W pierwszej zawodnicy otrzymali do rozwiązania m.in. krzyżówkę z kolorowymi piosenkami, ułóż sam, klasyczną szaradę, w drugiej natomiast syntezę z nazwami szczytów górskich, anagramówkę, eliminatkę. W turnieju towarzyszącym można było się zmierzyć z jolkami klubowymi, składającymi się z czterech diagramów, a kluczem do ich rozwiązania były litery wyrazu „Słoń” (nazwa klubu, w którym odbywały się mistrzostwa). Zestawy turniejowych zadań przygotowali członkowie Grodziskiego Klubu Szaradzistów „Edyp”.


Z „Jolką” i „Rozrywką” w Brodnicy, 8–9 VI

Losowanie nagród z numeru 11 „Rozrywki” przeprowadziliśmy w Brodnicy w czasie dwudniowego Weekendu z „Jolką” i „Rozrywką” na Pojezierzu Brodnickim. Na spotkanie zjechało ponad czterdzieści osób z różnych miast (m.in. Kraków, Olkusz, Łódź, Warszawa, Gdańsk, Gdynia Toruń, Grudziądz, Wrocław oraz oczywiście Brodnica i okolice), nie brakowało więc chętnych ani do sprawdzania rozwiązań wyłonionych w tym publicznym, wyjazdowym losowaniu (nadeszło grubo ponad trzy i pół tysiąca przesyłek), ani do udziału w innych atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Pobyt zaczęliśmy od spotkania ze Stanisławą Klabiszewską, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, w której ma swą siedzibę Brodnicki Klub Szaradzistów „Jolka”, a później czekały nas kolejne punkty programu i kilka niespodzianek, nie tylko szaradziarskich.

Pierwszego dnia najważniejsze było losowanie nagród, przeprowadzone pod okiem Arkadiusza Dybały, a nazajutrz – co zrozumiałe – najwięcej emocji wzbudziły VII Otwarte Szaradziarskie Mistrzostwa Brodnicy. Wygrał je Mariusz Góralski z Wrocławia (54 pkt), pokonując aż o dwanaście punktów Tadeusza Głowackiego z Łodzi; trzecie miejsce zajęła Barbara Dzieniszewska z Brodnicy (41 pkt). Za nimi znaleźli się: Adam Skowroński (39), Zbysław Pieczyński (38), Andrzej Hankus (38), Robert Romanowski (37), Anna Śmiałowska (37), Barbara Sudoł (36), Alicja Stiller (36). Zadania turniejowe przygotował Dariusz Cugier (współpraca Stanisław Bruszkowski) z toruńskiego klubu „Sfinks”.

Organizator spotkania Henryk Kołodziejski, wciąż niewyczerpany w pomysłach, zadbał, by zarówno występy młodzieżowej grupy cyrkowej Bedekuś, towarzyszące losowaniu nagród, jak zwiedzanie ośrodka sportowego i pobyt szaradzistów w kręgielni, zakończyć rozwiązywaniem specjalnych okolicznościowych krzyżówek. Zadania nie były łatwe, więc tylko za rozwiązanie pierwszego z nich przyznano nagrodę Wandzie Patykiewicz z Krakowa. Henryk Kołodziejski wydrukował też specjalną jednodniówkę „Jolka”, z zestawem własnych rebusów nieprzyjętych wcześniej do druku przez redakcję (wiadomo, że niejeden z autorów „Rozrywki” mógłby ułożyć podobny zeszycik z niezakwalifikowanych zadań).

Wojciech Kupczyk z Nauczycielskiego Towarzystwa Sportowego „Belfer” nie tylko prowadził konferansjerkę, ale był też naszym przewodnikiem po Brodnicy i ziemi brodnickiej. Co prawda nie każdy wspiął się na 54-metrową wieżę zamku krzyżackiego, ale wszyscy zwiedziliśmy Foluszek, w którym członkowie Ośrodka Edukacji Historycznej „Gród Foluszek”, czyli Jan Majewski i otaczające go dziewki, wszyscy w słowiańskich strojach, przyjęli nas godnie a ciekawie, prawiąc o dziejach tej ziemi, prezentując swą siedzibę, odzienie, naczynia i sprzęty, jako też łuki, kusze i inszą broń drzewiej używaną..


Mistrzostwa Zambrowa, 3 VI

25 uczestników przybyło do Zambrowa na VIII Szaradziarskie Mistrzostwa tego miasta. Wśród uczestników byli przedstawiciele Grodziska Mazowieckiego, Płocka, Warszawy, Białegostoku, Józefowa, Łomży, Zambrowa, a także jeden krakowianin. Szaradziści z białostockiej „Arary” przygotowali zestaw 23 różnorodnych zadań, za które maksymalnie można było zdobyć 65 pkt. Czas rozwiązywania – 75 minut.

Tytuł mistrza Zambrowa zdobył Stanisław Wojtowicz z Warszawy (59 pkt), drugie miejsce przypadło Marcinowi Radoniowi z Krakowa (53), a trzecie Robertowi Romanowskiemu z Płocka (52). Powyżej 50 pkt uzyskali jeszcze Cezary Szymborski z Białegostoku (51) oraz Przemysław Ketner z Józefowa (50). Na uwagę zasługuje fakt, że jeden z rebusów został ułożony specjalnie przez Wiola; autor ten był w przeszłości zawodowo związany z Zambrowem.


Mistrzostwa Żar, 2 VI

20 szaradzistów z Dolnego Śląska i ziemi lubuskiej rywalizowało w VI Otwartych Szaradziarskich Mistrzostwach Żar, rozgrywanych tradycyjnie w pierwszą sobotę czerwca w ramach obchodów Dni Żar. W bieżącym roku turniej zbiegł się z jubileuszem 1000-lecia lokacji Żar. Uczestnicy mistrzostw mieli do rozwiązania zestaw 30 różnorodnych zadań, które przygotowali członkowie klubu „Abak” Franciszek Bors, Marek Drewnowski i Czesław Piwko.

Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana, a o poszczególnych lokatach w wielu przypadkach przy równej ilości zdobytych punktów decydowała większa liczba rozwiązanych zadań z wyższą punktacją. Tytuł zdobyty w ubiegłym roku obronił Mariusz Góralski z Wrocławia (46 pkt); drugie miejsce zajął Leszek Rydz z Głogowa (40), a trzecie Zbigniew Kurowski z Legnicy (39). Za nimi znaleźli się: Andrzej Stachów – Żary (32), Teresa Czerwińska – Głogów (32), Bogdan Tropak – Zielona Góra (32), Józef Jachowicz – Lubin (29), Czesław Krasiński – Zielona Góra (28), Zdzisław Jagodziński – Legnica (26), Marek Kozłowski – Zielona Góra (25).

Okolicznościowe puchary ufundowane przez Burmistrza Żar otrzymali Halina Halatyn (najlepsza mieszkanka Żar) i Piotr Piwko z Żar (najmłodszy uczestnik mistrzostw). Wszyscy uczestnicy otrzymali ponadto okolicznościowe dyplomy oraz gadżety ufundowane przez Urząd Miasta, a każda z sześciu pań – po róży ufundowanej przez klub „Abak”.


Turniej w Świdniku, 2 VI

2 czerwca w świdnickim pubie „Desperado” odbył się turniej szaradziarski pod nazwą „O beczkę piwa”. Osiemnastu uczestników rozwiązywało zestaw zadań diagramowych (danie główne) oraz kwizy i wyszukiwanki kulinarne (deser), przygotowane przez Józefa P. Wronę z Lubelskiego Klubu Szaradzistów „Luks”. Beczka piwa została rozlosowana pomiędzy trojgiem uczestników, którzy uzyskali najwięcej punktów (27) – szczęście uśmiechnęło się do Anny Marii Ketner z Józefowa. Maria Zygmunt z Kalinówki i Jacek Goliszek z Lublina otrzymali bony konsumpcyjne. Przy poczęstunku, o który zadbała gospodyni imprezy Małgorzata Kołtun, wszyscy umówili się na następne, powakacyjne spotkanie.


Mistrzostwa Krakowa, 26 V

W rozegranych w Śródmiejskim Ośrodku Kultury w Krakowie XXI Szaradziarskich Mistrzostwach Krakowa wystartowało 39 szaradzistów, w tym niektórzy z tak odległych miast jak Przemyśl, Wrocław czy Szczecin. Podczas dwóch rund głowili się nad oryginalnymi zadaniami pomysłu Jerzego Buczka. Najlepiej poradził sobie z nimi Jacek Wojaczyński z Wrocławia (139,9 pkt), który wyprzedził Leszka Rydza z Głogowa (118,3) i Marcina Radonia (100,6) – najlepszego z jedenastki członków „Agory”, uczestniczących w turnieju. Dalsze miejsca zajęli: Jerzy Siadak (86,7), Rafał Tałaj (83,2), Zbigniew Trzaskowski (81,8), Agnieszka Butryn (80,8), Andrzej Tałaj (76,1), Danuta Kwaszczyńska (70,8), Wieńczysław Syguda (68,4).


Mistrzostwa Małopolski, 19 V

W sobotę 19 maja w Miejskim Domu Kultury w Bochni odbyły się XII Szaradziarskie Mistrzostwa Małopolski. Zwyciężył Zbigniew Trzaskowski z Klimontowa (woj. świętokrzyskie), który uzyskał 51 pkt na 57 możliwych i wyprzedził dwóch krakowian: Janusza Starca (49) i Janusza Ostrowskiego (39). W turnieju wzięło udział 19 zawodników, m.in. z Krakowa, Przemyśla, Warszawy. Rozwiązywali oni zestaw 23 zadań, m.in. krzyżówkę z przymrużeniem oka, kosmiczną wirówkę, przygotowanych przez członków Bocheńskiego Klubu Szaradzistów „Omnibus”.

W konkursie wystąpili również laureaci międzygimnazjalnego konkursu szaradziarskiego gminy Bochnia, jaki pod koniec lutego w Nieszkowicach Małych zorganizowali członkowie bocheńskiego klubu. Zawody nie były wliczane do klasyfikacji Pucharu Neptuna (turniej nie został zgłoszony do kalendarza imprez szaradziarskich, ogłoszonego przez Federację Klubów Szaradziarskich przed rozpoczęciem cyklu imprez 2007).


X Biesiada z „Rozrywką”, 11–13 V

Stos ułożony z oprawionych roczników „Rozrywki” ma wysokość 221 cm, niemal równą najwyższemu żyjącemu człowiekowi świata (jest nim Bao Xishun liczący 236 cm). Ukazało się 1271 numerów „Rozrywki”, a przyjmując średni nakład na poziomie 200 tysięcy egzemplarzy, otrzymamy z pomnożenia liczbę 254,2 miliona. Tyle „Rozrywek” wyszło dotąd w świat. Ułożone obok siebie opasałyby bez trudu Ziemię, gdyż utworzona wstęga miałaby długość 40 672 km, a obwód Ziemi wynosi 40 041 km. Wreszcie gdybyśmy ułożyli wszystkie wydrukowane egzemplarze jeden na drugim, to numer jubileuszowy byłby oddalony od Ziemi o 442 kilometry, a to już niewątpliwie kosmos. Te i szereg innych ciekawostek dotyczących naszego dwutygodnika przygotował duet matematyczno-filologiczny (Ewa Bazan i Roman Nowoszewski) i przedstawił uczestnikom X Biesiady z „Rozrywką”, którą zorganizowaliśmy w Ryni w drugi majowy weekend.

Biesiada przypadła w roku, miesiącu i niemal w tygodniu jubileuszu 50-lecia „Rozrywki”, której pierwszy numer ukazał się 15 maja 1957 roku. Z różnych stron kraju przyjechało 105 osób, witanych i podejmowanych przez niemal cały zespół „Rozrywki”, który to trzydniowe spotkanie braci szaradziarskiej osnuł wokół jubileuszu.

O historii „Rozrywki” powiedział pół żartem, pół serio Roman Nowoszewski, przypominając fakty, ciekawostki i prezentując kolejno członków zespołu. Pozostali uczestnicy Biesiady przedstawiali się sami. Jubileusz to oczywiście gratulacje i życzenia, które złożyli nam Stanisław Bruszkowski w imieniu Federacji Klubów Szaradzistów i od kolegów ze „Sfinksa”, Marek Kawałek od klubowiczów z krakowskiej „Agory” (okazały kryształowy puchar), Henryk Kołodziejski w imieniu brodnickiej „Jolki”, Małgorzata Wołc od członków sosnowieckiej „Ariady” (medal dla „Rozrywki” za 50-letnie zgodne pożycie małżeńskie z czytelnikami), Bogdan Witek od szaradzistów z koszalińskiego „Diagramu”, a także Marian Chylewski, Ewa Kasierska, Jerzy Marchewka, Kazimierz Skowyra, Danuta Żebrowska i wiele innych osób. Był też oczywiście jubileuszowy toast i gromkie sto lat, sto lat!, był tort urodzinowy, a raczej torcisko, z którym biesiadnicy nie uporali się za pierwszym podejściem.

Najważniejszym szaradziarskim punktem naszych Biesiad jest Wielki Turniej „Rozrywki”, przeprowadzany niezmiennie od lat. I tym razem przygotował go Stanisław Bisko, proponując rozwiązywanie przez 75 minut specjalnego zestawu zadań. Zadania drukujemy na łamach naszych innych tytułów (m.in. w „Rozrywce od A do Z” nr 7). W Wielkim Turnieju startowano indywidualnie, zaś we wszystkich pozostałych konkursach, grach i zabawach nazwanych przez nas „Tęczowym wielobojem” walczono zespołowo, w drużynach dziesięcio- i jedenastoosobowych oznaczonych kolorami; składy drużyn były zupełnie przypadkowe, wylosowali je kapitanowie.

Zaczęło się od „Pięćdziesięciu muzycznych lat”, czyli konkursu muzyczno-szaradziarskiego, który przygotowali i prowadzili Michał Gniazdowski, Marcin Zieliński i Małgorzata Dębowska, wspierani przez Stanisława Biskę (np. na podstawie prezentowanego utworu odgadnąć anagramowy tytuł innej piosenki tego wykonawcy – Andrzej Rybiński „Mogłaś, Małgoś”). Z kolei Arkadiusz Dybała najpierw zaprosił do krzyżowania nazwisk uczestników Biesiady („Rynia w diagramie”), następnie na „Manewry z literobraniem”, a później do zabawy „Gumofilcem i beretem rzuć”, z pomocą Andrzeja Zwierzchowskiego, Krzysztofa Fabisiaka i Elżbiety Zdun-Goławskiej. W tych ostatnich konkurencjach krzyżówkowicze wykazywali się sprawnością fizyczną, ruchową, a gdyby miał ktoś wątpliwość, czy to rozrywka miła szaradzistom, dość powiedzieć, że jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu rozgrywki w powietrzu śmigały beret i gumowce.

W programie przewidzieliśmy rejs statkiem po Zalewie Zegrzyńskim. Na jego pokładzie Bohdan Zapasek przeprowadził turniej „Zgadywanie na mokro”, a Ryszard Białek sprawdził umiejętność wiązania węzła żeglarskiego. Także na pokładzie, w podgrupach, podnoszono kwalifikacje wokalne przed zapowiedzianym wieczornym konkursem „Do hymnu!”, czyli drużynową prezentacją biesiadnej wersji „Małgośki” (przebój Maryli Rodowicz w parafrazie Romana Nowoszewskiego). Umiejętności wokalne grup sprawdzały i z wiedzy o współbiesiadnikach egzaminowały (kwiz „Poznajmy się”) Krystyna Firlej, Iwona Gościńska, Małgorzata Rybicka, Krzysztof Fabisiak i Stanisław Bisko. Duże emocje wzbudził konkurs „Współczesne wersje przysłów” (np.: Makówka nie kafar = Głową muru nie przebijesz), a trochę konsternacji – „Kawałek tury z literatury” (np.: Jacek Dehnel jest autorem powieści: a) „Baba”, b) „Lala”, c) „Dada”). Był też czas na tańce, zarówno na parkiecie, jak i na murawie, przy grillu, gdzie przygrywała nam Kapela z Chmielnej, a że z nieba mżyło i siąpiło, tańczono z parasolami w dłoni (mieliśmy pecha, był to ostatni z tak mokrych wieczorów).

W Wielkim Turnieju „Rozrywki” bezapelacyjne zwycięstwo odniósł Leszek Rydz (64 pkt), przed Tomaszem Tokarskim (54) i Marcinem Radoniem (53). W „Tęczowym wieloboju” zwycięstwo drużynowe wywalczył zespół Ciemnozielonych: Małgorzata Wołc – kapitan, Anna Balewicz, Jerzy Buczek, Wacław Frydrych, Ryszard Kobaka, Leonard Koelmer, Marcin Kołodziejski, Bogusław Nowak, Stanisław Osyda, Danuta Pawłowska i Agnieszka Warwas. Drugie miejsce zajęli Niebiescy z kapitanem Tomaszem Wiśniewskim (też 110 pkt, ale mniej wygranych konkurencji), a trzecie – Srebrni (kapitan Mariusz Góralski, 101 pkt).

W czasie krótkich wolnych chwil bawiono się rozwiązywaniem zadań z jubileuszowej „Rozrywki”, którą każdy znalazł w torbie biesiadnika, obok egzemplarza wydania specjalnego „Rozrywka L” z żartobliwymi portretami członków zespołu redakcyjnego, przygotowanymi przez Krystynę Firlej z pomocą Małgorzaty Rybickiej. Przywieźliśmy do Ryni trzy kolejne pozycje z serii Biblioteczka „Rozrywki”: „Katalog rebusów z lat 2001 – 2006” oraz „Metamorfozy i piramidki 1999 – 2006”, obydwie w opracowaniu Antoniego Mazurkiewicza, i „I Forum Szaradzistów, Warszawa, 30 IX – 1 X 2006 r.” (plon tego ubiegłorocznego spotkania). Do torby włożyliśmy także płytę CD z kilkunastominutowym filmem o „Rozrywce”, nakręconym według scenariusza i w reżyserii Iwony Broniarek.

Witold Olszewski (Wiol) prezentował akwarele swego pędzla, a prof. Tadeusz Morawski przywiózł pierwsze egzemplarze swojej najnowszej książki z palindromami i pod palindromowym tytułem „Zaradny dynda raz”, odbył też nieformalne spotkanie autorskie. Głogowski Klub Szaradzistów „As” rozdawał najnowszy numer „GAsetki”, swego biuletynu klubowego.

W jubileuszowym roku 50-lecia „Rozrywki” przyznaliśmy grupie czołowych szaradzistów nasze redakcyjne wyróżnienie – Kryształową Rozetę „Rozrywki”, które otrzymali: Bohdan Bieńkowski, Stanisław Bruszkowski, Marian Chylewski, Mieczysław Gunia, Eugeniusz Jacel, Ryszard Kobaka, Henryk Kołodziejski, Marek Kawałek, Stanisław Krusiński, Andrzej Lipski, Barbara Łukowiak, Bogdan Malach, Jerzy Marchewka, Antoni Mazurkiewicz, Bogusław Nowak, Tadeusz Olejarczyk, Krzysztof Oleszczyk, Witold Olszewski (Wiol), Andrzej Polakowski, Leszek Posyniak, Adam Radziszewski, Leszek Rydz, Wiesław Sokołowski, Barbara Sudoł, Adam Sumera, Ryszard Trela, Czesław Tryba, Bogdan Witek, Małgorzata Wołc, Józef Piotr Wrona. I właśnie na Biesiadzie miało miejsce wręczenie dyplomów i miniaturek Rozety przez Kapitułę Rozety, którą tworzą Roman Nowoszewski, Stanisław Bisko i Arkadiusz Dybała.

Ej, Biesiada, Biesiada. Odnawiano stare znajomości, zawiązywano nowe, pogłębiano kontakty przyjacielskie, było gwarno i wesoło, a personel Wojskowego Domu Wypoczynkowego w Ryni, gdzie biesiadowaliśmy, najpierw podejrzliwie, a później z ciekawością prosił o wyjaśnienie tak tajemniczych dla nich słów, jak akrostych, szyfrolog, hocki-klocki czy diakrostych. Do Ryni przyjechało liczne grono stałych uczestników biesiadnych spotkań („czekam na ten wyjazd cały rok” – powiedziała jedna z pań), ale była też grupa nowicjuszy („w przyszłym roku też przyjadę” – rzekł jeden z nich, co starcza organizatorom za najwyższą pochwałę).

Czas pokaże, czy w przyszłym roku spotkamy się w Janowie Lubelskim, do którego zaprosił Stanisław Krusiński specjalną konkursową jednodniówką „XI Biesiada z Rozrywką 2008 r.”. Ale gdzieś spotkamy się na pewno.


Jubileuszowy hymn „Rozrywki”, na melodię „Małgośki”:
To był maj,
pachniałaś świeżą farbą,
gdy czule ściskałem cię.
To był maj,
a tamten pierwszy numer
widziałem nawet we śnie.
Nim przekupiłem piwem kioskarza,
żeby spod lady sprzedawał cię,
nie wiedziałem, że będziesz ze mną
na długie samotne poranki, wieczory, dnie.

Ref.: „Rozrywko”, tylko ty!
Na lepsze, gorsze dni.
Coś w tobie tkwi, w tobie tkwi,
„Rozrywko”.
Twych zadań dziwny czar
dla singli i dla par
to wielki dar, wielki dar.
„Rozrywko”, mówię ci,
tyś jedna, tylko ty,
i to nie żart, to nie żart!
„Rozrywko”.
Pięć dych masz – no i cóż,
przyniosłem bukiet róż,
ech, kocham cię, kocham cię, kocham cię!

Pora już
wysyłać rozwiązania,
by wygrać, lub częściej nie.
Pora już,
a w Ryni dziś Biesiada, więc bawmy
weselmy się.
Tańczą już babcie, matki, dziewczęta,
na parkiet wyszedł, kto chciał i mógł,
biesiadników szał tu opętał,
a twarze ich płoną, bo serca są pełne snów!

 

Mistrzostwa Wrocławia, 21 IV

W sobotę 21 kwietnia odbyły się V Szaradziarskie , zorganizowane przez Wrocławski Klub Szaradzistów „Kamer”. W dwurundowym turnieju wystartowało 37 zawodników. Runda pierwsza trwała 75 minut; druga, krótsza (50) zawierała m.in. zadanie kompozycyjne Mariusza Góralskiego, za które najlepsi zdobywali 6 pkt (autorowi, z pomocą słowników, udało się uzyskać 11 pkt).

W ogólnej klasyfikacji zwyciężył, prowadzący już po pierwszej rundzie, Norbert Stawik z Poznania (132 pkt) przed Leszkiem Rydzem z Głogowa (122) i Robertem Górniakiem z Sosnowca (108). Dalsze miejsca zajęli: Dorota Garbacik ze Zgierza (100), Rafał Tałaj z Częstochowy (94), Rafał Rogowski z Pabianic (90), Marcin Radoń z Krakowa (86), Bogdan Tropak z Zielonej Góry (76), Anna Śmiałkowska z Łodzi (76) i Tadeusz Głowacki z Łodzi (74).


Turniej młodzieżowy w Toruniu, 18 IV

Co roku w internacie Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu odbywa się Wielki Turniej Rozrywki, w którym startują 3-osobowe drużyny złożone z uczniów miejscowego liceum i technikum. 18 kwietnia, wkrótce po ogłoszeniu, że to Polska i Ukraina wywalczyły organizację Euro 2012, toruńska młodzież stanęła do krzyżówkowej rywalizacji już po raz trzynasty. W każdej z 13 rund młode szaradzistki i szaradziści rozwiązywali po jednej krzyżówce, pochodzącej z archiwalnych numerów „Rozrywki”.

Z zadaniami najlepiej poradziły sobie drużyny żeńskie: zwyciężył zespół w składzie Joanna Dziarkowska, Paulina Elwertowska i Agata Sekuła, zdobywając niemal komplet punktów (63 na 65 możliwych). Na drugim miejscu znalazła się trójka Marta Krajewska, Marieta Milewska i Marta Nowińska (57 pkt), a na trzecim Rafał Klugiewicz, Dawid Rumiński i Marcin Wilmowicz (53). Najlepsze drużyny otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane m.in. przez „Rozrywkę”. Zawody prowadzili wychowawca Grzegorz Gurzyński i prezes klubu szaradzistów „Labirynt” Jerzy Marchewka, a w jury zasiedli też m.in. kierownik internatu Mirosław Kwiatkowski i przedstawiciele „Rozrywki”.

Z okazji pięćdziesięciolecia „Rozrywki” nasza redakcja, która od początku wspiera toruńską imprezę, została uhonorowana okazałym dyplomem. Zachęcamy wychowawców innych szkół do podjęcia podobnych inicjatyw, jak turnieje w Toruniu i Pyzdrach. Ich popularność pokazuje, że naprawdę warto!

Na zdjęciu: Joanna Dziarkowska, Paulina Elwertowska i Agata Sekuła odbierają dyplomy i nagrody za 1 miejsce. Z mikrofonem Grzegorz Gurzyński.


Jubileusz „Rozrywki”, jubileusz „Kuriera”, 13 IV

Roman Nowoszewski i Stanisław Bisko gościli w Lublinie na zaproszenie tamtejszych szaradzistów z okazji podwójnego jubileuszu – 50-lecia wydawania „Rozrywki” oraz 25-lecia ukazywania się „Kuriera Lubelskiego”. Spotkanie rozpoczęło się u nestora polskiego szaradziarstwa, zasłużonego rebusisty Bohdana Bieńkowskiego, a następnie odbywało się w Domu Nauczyciela, w gronie blisko 30 lubelskich szaradzistów.

Redaktorzy „Rozrywki” zaprosili m.in. do rozwiązywania syntezy związanej tematycznie z Lublinem; swoje zadania przedstawił też Stanisław Krusiński, redaktor kącika szaradziarskiego w „Kurierze”. Wśród nich była synteza z nazwiskami lubelskich autorów, krzyżówki z imieniem Stanisław, a także przypomniana krzyżówka-szyfr sekretarza „Rozrywki” Arkadiusza Dybały, który debiutował właśnie na łamach „Kuriera”. Nie zabrakło też oczywiście szampana i tradycyjnego „Sto lat!”.


Turniej hetmański w Łodzi, 31 III

W sobotę 31 marca odbył się w Łodzi IV Turniej Hetmański organizowany przez Łódzki Klub Szaradzistów „Alfa”.Trzydziestka zawodników z całej Polski rozwiązywała zestaw krzyżówek hetmańskich autorstwa Adama Sumery, Jerzego Buczka i Marka Penszki.

Zwyciężył łodzianin Michał Gargól ze 146 punktami, wyprzedzając o osiem oczek Dorotę Garbacik ze Zgierza i o 21 Andrzeja Tałaja z Częstochowy. Pozostałe miejsca w pierwszej dziesiątce zajęli: ex aequo Robert Górniak z Sosnowca i Józef Wojtczak z Łodzi (122), Rafał Tałaj z Częstochowy (120), Wieńczysław Syguda z Częstochowy (117), Sławomir Pawłowski z Pabianic (111) i ex aequo Jarosław Marzec z Dąbrowy Górniczej oraz Anna Śmiałkowska z Łodzi (103).


Mistrzostwa Gdańska, 24 III

W pierwszy wiosenny weekend Adam Małysz odebrał w słoweńskiej Planicy Kryształową Kulę za zwycięstwo w ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata, zaś Marcin Zieliński, jedyny turniejowicz spośród pracowników „Rozrywki”, przyjął w Gdańsku z rąk prezesa klubu szaradzistów „Neptun” Tadeusza Olejarczyka okazały puchar za triumf w łącznej klasyfikacji Pucharu Neptuna 2006.

Po tej uroczystości przyszła pora na rozpoczęcie VII Szaradziarskich Mistrzostw Gdańska, w których wystartowało 33 zawodników. W ciągu dwóch godzinnych rund rozwiązywali oni zadania ułożone niemal wyłącznie (współautorką jolki rymowanej była olkuszanka Barbara Sudoł) przez gdańskich szaradzistów. Broszurkę z rundy pierwszej rozpoczynała trudna „szkotka na wsi” Grzegorza Chomicza, z wyrazami antywz(orze)c, indygo(karmi)n, hrecz(kosi)ej, sk(robi)piórek; rozwiązywaliśmy też anagramówkę z nazwami owadów, krzyżówkowe puzzle, przesuwankę. Po krótkim odpoczynku przyszło zmierzyć się m.in. z krzyżówką „przez analogię”, wybieraną-szyfr i krzyżówką z opowiadaniem o pokazie mody w domu seniora (niektóre wyrazy w tekście zastąpiono liczebnikami określającymi miejsce wpisania do diagramu).

Po pierwszej rundzie prowadził Zieliński (74 pkt), przed Marcinem Radoniem (60) oraz częstochowianinem Andrzejem Tałajem (57) i taka też była końcowa kolejność na podium. Laureaci – uhonorowani medalami – zdobyli odpowiednio 136, 111 i 108 pkt. W pierwszej dziesiątce znaleźli się ponadto: Jacek Górski – Gdańsk, Wieńczyslaw Syguda – Częstochowa, Tomasz Wiśniewski – Chełmża, Tomasz Tokarski – Gdynia, Andrzej Hankus – Gdańsk, Małgorzata Figlarowicz – Gdańsk i Roman Iwanek – Gdańsk. Zwycięzca otrzymał puchar (już drugi tego dnia!), a wszyscy startujący – nagrody rzeczowe, których było jak zawsze bez liku. A we wrześniu w gdańskiej dzielnicy Sobieszewo turniej kompozycji krzyżówki i zawody pod hasłem „Wesele(j) z krzyżówką”.

Na zdjęciu: prezes Gdańskiego Klubu Szaradzistów „Neptun” Tadeusz Olejarczyk i Marcin Zieliński.