Jesteś tutaj

Archiwum 2009

Najważniejsze turnieje i imprezy 2009

 • 14 marca, Skarżysko-Kamienna. II Ogólnopolski Turniej Szaradziarski – klub „Anagram”
 • 28 marca, Gdańsk. IX Szaradziarskie Mistrzostwa Gdańska – klub „Neptun”
 • 4 kwietnia, Łódź. V Turniej Hetmański – klub „Alfa”
 • 18 kwietnia, Wrocław. VII Szaradziarskie Mistrzostwa Wrocławia – klub „Kamer”
 • 24–25 kwietnia, Łasin k. Grudziądza. II Szaradziarskie Mistrzostwa Łasina – klub „Sfinks”
 • 8–10 maja, Dobczyce k. Krakowa. XII Biesiada z “Rozrywką” – redakcja „Rozrywki” i klub „Agora”
 • 16–17 maja, Przemyśl. III Szaradziarskie Mistrzostwa Przemyśla – klub „Przemek”
 • 23 maja, Przyjezierze k. Strzelna. II Szaradziarskie Mistrzostwa Kujaw i Pomorza – klub „Labirynt”
 • 31 maja, Zambrów. X Szaradziarskie Mistrzostwa Zambrowa – klub „Arara”
 • 6 czerwca, Żary. VIII Szaradziarskie Mistrzostwa Żar – klub „Abak”
 • 13 czerwca, Kraków. XXIII Szaradziarskie Mistrzostwa Krakowa – klub „Agora”
 • 20 czerwca, Grodzisk Mazowiecki. VI Szaradziarskie Mistrzostwa Grodziska Mazowieckiego – klub „Edyp”
 • 27 czerwca, Łowicz. XII Szaradziarskie Mistrzostwa Łowicza – klub „Słowik”
 • 22 sierpnia, Płock. V Szaradziarskie Mistrzostwa Płocka – klub „Relaks”
 • 5 września, Pelplin. XI Szaradziarskie Mistrzostwa Pelplina – klub „Neptun”
 • 12 września, Łódź. XVII Szaradziarskie Mistrzostwa Łodzi – klub „Alfa”
 • 19 września, Głogów. VII Szaradziarskie Mistrzostwa Głogowa – klub „As”
 • 26 września, Warszawa. IV Forum Szaradzistów – redakcja „Rozrywki”
 • 3 października, Brodnica. II Szaradziarskie Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych – klub „Jolka”
 • 3 października, Toruń. II Ogólnopolski Maraton Szaradziarski – klub „Sfinks”
 • 10 października, Warszawa. XXXV Ogólnopolski Turniej Kompozycji Krzyżówki – redakcja „Rozrywki”
 • 17 października, Gorzów Wielkopolski. X Szaradziarskie Mistrzostwa Gorzowa Wielkopolskiego – klub „Atena”
 • 24 października, Warszawa. XVI Szaradziarskie Mistrzostwa Warszawy – redakcja „Rozrywki”
 • 7 listopada, Poznań. II Szaradziarskie Mistrzostwa Poznania – klub „Pyrrus”
 • 14 listopada, Białystok. XXIII Szaradziarskie Mistrzostwa Regionu Północno-Wschodniego – klub „Arara”
 • 28 listopada, Gdańsk. VIII Turniej Szaradziarski „Tylko z jolką” – klub „Neptun”
 • 12 grudnia, Lublin. XII Szaradziarskie Mistrzostwa Lublina – klub „Luks”
 • 13 grudnia, Świdnik. I Szaradziarskie Mistrzostwa Świdnika – klub „Luks”.


Turniej w Skarżysku-Kamiennej, 14 III

W II Ogólnopolskim Turnieju Szaradziarskim o puchar Prezydenta Skarżyska-Kamiennej zwyciężył Stanisław Wójtowicz z podwarszawskich Prac Dużych, zdobywając 109 pkt (na 120 możliwych). Drugie miejsce zajął Andrzej Tałaj z Częstochowy, a trzecie Wieńczysław Syguda, również z Częstochowy. Zadania turniejowe ułożyli członkowie Skarżyskiego Klubu Szaradzistów „Anagram”. Zwycięzca otrzymał puchar, a pierwsza trójka – nagrody pieniężne i dyplomy.

Po zakończeniu turnieju wręczono puchary za zajęcie czołowych miejsc w I edycji Ligi Szaradziarskiej 2008/2009, którą prowadzi Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej wspólnie z klubem „Anagram”. W konkurencji klubowej zwyciężył „Edyp” Grodzisk Mazowiecki, wyprzedzając miejscowy „Anagram” i „Neptun” Gdańsk. W konkurencji indywidualnej pierwsze miejsce zajął Przemysław Ketner („Edyp”), drugie – Mariusz Miernik („Anagram”), trzecie – Waldemar Zieleniewski („Edyp”).


Mistrzostwa Gdańska, 28 III

Pod patronatem Prezydenta Miasta Gdańska odbyły się 28 marca IX Szaradziarskie Mistrzostwa Gdańska. W nowym miejscu, Gdańskim Archipelagu Kultury „Cebulka”, stawiło się 42 szaradzistów. Przed rozpoczęciem turnieju prezes klubu „Neptun” Tadeusz Olejarczyk wręczył Puchar Neptuna, przyznawany za zwycięstwo w łącznej klasyfikacji za ubiegły rok. W 2008 r. najlepszy okazał się Leszek Rydz z Głogowa, który wystartował w sześciu turniejach – w pięciu zwyciężył, w jednym był drugi, i zdobył 500 pkt (w tym roku do Pucharu Neptuna będzie się zaliczać wyniki maksymalnie z siedmiu najlepszych startów).

Potem przyszedł czas na rozwiązywanie 12-stronicowego zestawu zadań z rundy I, w którym znalazły się m.in. krzyżówka „odmieniamy” (do diagramu wpisywało się wyrazy na literę M), odwrotka dwuliterowa (na podstawie podanych wyrazów odgadywało się ich określenia, np. „zerówkowicz” – „sześcioletni maluch”), krzyżówka „przez dziurkę od klucza”. Najlepszy w tej rundzie okazał się Leszek Rydz, który zdobył 72 pkt i wyprzedził Marcina Zielińskiego z Warszawy (63).

Niewątpliwą ciekawostką rundy drugiej (także 12 stron łamigłówek) był fakt, że tematem przewodnim wszystkich zadań były Włochy. Uczestnicy rozwiązywali m.in. krzyżówkę z wyrazami mającymi źródłosłów w języku włoskim („impresario”, „cappuccino”, „paparazzo”, „borsalino”, ale i… „krata”), syntezę z włoskimi miastami, szaradę „Dama z łasiczką”, krzyżówkę „Włoscy aktorzy”. W tej rundzie Rydz i Zieliński zdobyli po 64 pkt, zatem głogowianin utrzymał 9-punktową przewagę nad reprezentantem „Rozrywki” i zwyciężył z wynikiem 136 pkt (na 143 możliwe). Trzecie miejsce zajął Marcin Radoń z Krakowa (102). Ponieważ dla mistrza Gdańska także przeznaczono puchar, Rydz wyjechał z dwoma trofeami. Turniejowe zadania ułożyli Tadeusz Olejarczyk, Barbara Sudoł, Czesław Tryba i Bogdan Malach.


Turniej hetmański w Łodzi, 4 IV

4 kwietnia w Domu Kultury „Romus” odbył się piąty Turniej Hetmański, zorganizowany przez Łódzki Klub Szaradzistów „Alfa”. Uczestniczyły w nim 33 osoby z całej Polski; dla 14 z nich był to pierwszy start w takim turnieju. W ciągu półtorej godziny rozwiązywano ośmiostronicowy zestaw zawierający dziesięć zróżnicowanych zadań z określeniami hetmańskimi – były tam i zwykłe krzyżówki, i specjalne odmiany (do wyboru, od A do Ż, utajniona), a także logogryf i wirokrzyżówka. O różnorodność zadań zadbali ich autorzy: Jerzy Buczek, Ryszarda Sawa, Jan Szejko oraz Adam Sumera, który także opracował cały zestaw i przewodniczył pracom jury. Rozwiązujący otrzymywali po jednym punkcie za każdy odgadnięty wyraz prawidłowo wpisany do diagramu. W sumie można było zdobyć 170 pkt.

Rywalizację wygrał debiutujący w turnieju hetmańskim, choć przecież bardzo dobrze znany z innych imprez szaradziarskich, Norbert Stawik, który całkowicie wypełniony zestaw oddał na kwadrans przed końcem. Wprawdzie popełnił jeden błąd i uzyskał 169 pkt, jednak i tak zapewniło mu to bezapelacyjne zwycięstwo. Drugie miejsce zajął Wieńczysław Syguda, a trzecie Rafał Tałaj (obaj po 166 pkt – o lokacie zadecydowało uzyskanie lepszego wyniku w wyznaczonym wcześniej przez jury zadaniu). Jak zwykle w Łodzi na uczestników czekały atrakcyjne nagrody książkowe i nikt z rozwiązujących nie wyjechał z pustymi rękami. Następny turniej hetmański za dwa lata.


Mistrzostwa Wrocławia, 18 IV

43 szaradzistów stawiło się 18 kwietnia w Klubie Śląskiego Okręgu Wojskowego, by wziąć udział w VII Szaradziarskich Mistrzostwach Wrocławia. W czasie dwóch rund, trwających 75 i 50 minut, zmierzyli się oni z zestawami zadań autorstwa członków klubu „Kamer”: Antoniego Mazurkiewicza, Wiesława Sokołowskiego, Mariusz Góralskiego, Adama Denglera, Mariusza Burasa oraz Jacka Wojaczyńskiego. W pierwszej rundzie na uczestników czekały m.in. kolanka, samosia z Rydzem, odwrotka sylabowa i wsadka liczbowa, a także kilka rebusów i porcja drobnych form szaradziarskich. Nie zabrakło ich także w rundzie drugiej, w której uwagę zwracała całostronicowa jolka od słowa do słowa, krzyżówka z rebusu, zadanie „mozaikowo – ale jak?”.

Faworytów turnieju upatrywano w Leszku Rydzu z Głogowa oraz Norbercie Stawiku z Poznania, którzy już we Wrocławiu triumfowali. Tym razem lepszy okazał się głogowianin, który zdobywając 114,5 pkt (na 152,5 możliwe), obronił wywalczony przed rokiem tytuł i odebrał puchar Prezydenta Wrocławia. Drugi Norbert Stawik uzyskał 110,5 pkt, a trzeci częstochowianin Rafał Tałaj – 107 pkt. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody rzeczowe bądź drobne upominki, a w szczególny sposób uhonorowani zostali najlepsza uczestniczka – Agnieszka Warwas oraz najwyżej sklasyfikowany wrocławianin – Maciej Laskowski, zdobywcy nagród kierownika Klubu.


Turniej szkolny w Toruniu, 22 IV

22 kwietnia w internacie Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych im. prof. Sylwestra Kaliskiego w Toruniu rozegrany został XV Wielki Turniej Rozrywki, w którym startowały 3-osobowe zespoły z toruńskiego internatu oraz gościnnie dwuosobowa drużyna z Brodnicy, z opiekunem Marcinem Kołodziejskim. W preludium turnieju uczestnicy rozwiązywali indywidualnie (na czas) logogryf-szyfr – najszybciej z zadaniem uporał się i został zwycięzcą Szymon Topolewski. Zadania turniejowe przygotowali członkowie Toruńskiego Klubu Szaradzistów: Jerzy Marchewka, Wojciech Pietruszewski, Edmund Kiejdo i Grzegorz Gurzyński, który także poprowadził cały konkurs. Drużyny rozwiązywały krzyżówki, pantropę, uzupełniankę, bliźniaki i dubletkę metagramową. Na każde zadanie przewidziano określony czas (np. 5 minut); za zmieszczenie się w tym limicie zespół otrzymywał 5 punktów, w doliczonej minucie – 3 pkt, a za oddanie poprawnie rozwiązanej pracy w ciągu dwóch minut od wyznaczonego terminu – 1 punkt.

Zdobywcą 35 punktów i zwycięzcą turnieju został zespół w składzie: Dagmara Panek, Patryk Panek i Daniel Zakrzewski, drugie miejsce (31 punktów) zdobyli: Joanna Grabowska, Bartłomiej Rutkowski i Szymon Topolewski, na trzeciej pozycji znalazła się drużyna: Karol Bińkowski, Paweł Janikowski i Mateusz Stałowski. Laureaci konkursu otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy upominki.


Mistrzostwa Łasina, 25 IV

Na starcie II Szaradziarskich Mistrzostw Łasina stanęło 40 zawodników. Każdy z nich otrzymał dwie broszurki z zadaniami przygotowanymi przez klub „Sfinks” z Torunia. Tak jak rok temu, pierwsze trzy miejsca zajęli: Marcin Zieliński z Warszawy, zdobywając w dwóch rundach 101 punktów – puchar burmistrza Łasina, Stanisław Wójtowicz z Prac Dużych pod Warszawą (98 pkt) – puchar przewodniczącego rady miejskiej, Tomasz Tokarski z Gdyni (92) – puchar dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Łasinie. Podczas mistrzostw prezes Federacji Klubów Szaradzistów Stanisław Bruszkowski wręczył Krzysztofowi Oleszczykowi odznakę Zasłużony Szaradzista.

W przeddzień mistrzostw odbyło się również losowanie nagród z „Rozrywki” nr 7. Z kilku tysięcy nadesłanych rozwiązań wylosowano regulaminowe nagrody pieniężne i rzeczowe. Ponadto uczestnicy rozwiązywali krzyżówkę przygotowaną przez Mariana Chylewskiego, rozszyfrowywali anagramowe wizytówki znanych szaradzistów (np. leci marna whisky) – konkurs Krzysztofa Oleszczyka, a w zabawie przygotowanej przez „Rozrywkę” odgadywali łacińską sentencję na podstawie karykatur znanych ludzi polityki, filmu, piosenki. Dwudniowe spotkanie w Łasinie upłynęło w miłej, serdecznej atmosferze, a to głównie za sprawą Mariana Chylewskiego, dyrektora ośrodka kultury.


Biesiada z „Rozrywką” – Dobczyce, 8–10 V

Właściwie była to Biesiada z „Rozrywką” i z „Agorą”. Krakowski Klub Szaradzistów „Agora” świętuje w tym roku 45 lat istnienia i właśnie w ramach obchodów jubileuszu włączył się czynnie w organizację tegorocznego spotkania, proponując na miejsce biesiady Dobczyce (oczywiście niedaleko Krakowa, w dniach 8–10 maja), przygotowując większość turniejów, fundując nagrody i tworząc nastrój. Jedynie Wielki Turniej „Rozrywki” pozostał przy naszej redakcji.

Marek Kawałek, wieloletni, nieoceniony prezes „Agory”, zwięźle a zarazem treściwie przedstawił historię klubu, wymieniając działaczy, imprezy, sukcesy, nie zapominając o życiu wokółklubowym (spotkania towarzyskie, kuligi). Cząstkę tej historii przypominały na ekranie archiwalne wydawnictwa, publikacje i zdjęcia, na których tyle młodych (wtedy) twarzy. Była też chwila wspomnień o szaradzistach spoza „Agory”, tych, co już od nas odeszli na zawsze.

Barbara Sudoł w czasie wieczoru autorskiego, który przygotował i świetnie prowadził Zbigniew Trzaskowski, wspominała swe pierwsze kroki szaradziarskie, mówiła o tym, co cieszy i boli autorkę szaradzistkę, jak się pisze dla dzieci, a jak dla dorosłych. Jerzy Buczek usadził na ponad godzinę nad swoimi zadaniami (dobczyckie bukiewki), wywołując na jednych twarzach uśmiech, na innych poirytowanie z powodu stopnia skomplikowania. Wygrali: Leszek Rydz, Marcin Zieliński i Marcin Radoń, który niebawem wystąpił w charakterze joggingmana, testując szaradzistów w zespołowym turnieju swego pomysłu złożonym (bagatela!) z 85 zadań. Zwyciężyła 12-osobowa ekipa pod wodzą Leszka Rydza.

Wielki Turniej „Rozrywki” (80 minut rozwiązywania) przyniósł niespodziankę: pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Warwas z Poznania (68 pkt na 70 możliwych) – niespodziankę, gdyż pierwsza to szaradzistka na tym podium. Drugi był Marcin Radoń (64 pkt), a trzeci Mariusz Góralski z Wrocławia (61 pkt). Za pełne rozwiązanie zestawu zadań można było zdobyć 70 pkt. Zestaw obejmował m.in. psotkę, szkotkę, syntezę anagramową, ułóż sam oraz kilka rozmaitych jolek i zadań anagramowych, w tym anagram rysunkowy o turniejowym rozwiązaniu „I kto wygra?” (rys. rogatywki). W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła „Agora” Kraków (Jerzy Buczek, Marcin Radoń, Zbigniew Trzaskowski) przed „Pyrrusem” Poznań oraz ex aequo „Edypem” Grodzisk Mazowiecki i „Kamerem” Wrocław. Wypada dodać, że faworyt Leszek Rydz tym razem bawił się rozwiązywaniem, czyli startował poza konkursem. Zresztą o zabawę, głównie o zabawę chodziło wszystkim, gdyż nagrody na biesiadach są liczne, lecz symboliczne.

Kapituła Kryształowej Rozety „Rozrywki” ogłosiła tegorocznych laureatów, którymi zostali: Bogusława Borys, Jerzy Buczkowski, Andrzej Chylewski, Karol Fiedorowicz, Czesław Maliczak, Józef Orlik, Barbara Podgórska, Adam Podgórski i Liliana Szczepańska. Jak widać, pośród wyróżnionych są zarówno autorzy, działacze, jak i popularyzatorzy szaradziarstwa. Gratulujemy!

W czasie biesiady odbył się zjazd Federacji Klubów Szaradzistów, radzono nad planami działań, przeprowadzono wybory. Prezesem FKS został ponownie Stanisław Bruszkowski. Gratulujemy i liczymy na dalszą współpracę!

I jeszcze niekończące się rozmowy, wspomnienia, dyskusje, m.in. na temat poziomu zadań, wyższych cen naszych czasopism (wiadomo, z powodu wzrostu ceny papieru), potrzeby szerzenia szaradziarstwa wśród młodzieży. I krążący z rąk do rąk album ze zdjęciami z poprzedniej biesiady – Małgorzacie Wołc i Jadwidze Cęcek podziękowania za tę skrzącą się dowcipem kronikę. Na liście uczestników figurowało 120 osób, a na powyższym zdjęciu… No cóż, po dyskotekowym trudzie (jak ci szaradziści potrafią pląsać!) niektórym sił nie stało. Może za rok, na trzynastej biesiadzie, będzie lepiej. A gdzie? Jeszcze nie wiemy.


Mistrzostwa Przemyśla, 16 V

27 szaradzistów zjechało 16 maja do klubu „Piwnice”, by walczyć w III Szaradziarskich Mistrzostwach Przemyśla. W trakcie dwóch rund, trwających 100 i 70 minut, startujący mieli do rozwiązania 50 zadań przygotowanych przez klub „Przemek”. W pierwszej rundzie była m.in. krzyżówka z majem, manewry z przedrostkami, główka pracuje, synteza z miastami południowej Polski. W drugiej rundzie zagwozdkami były hocki-klocki i duża krzyżówka „Z historii Przemyśla i regionu”. Tytuł mistrza Przemyśla wywalczył Zbigniew Trzaskowski (71 pkt na 155,2 możliwych), wyprzedzając ubiegłorocznego mistrza Andrzeja Tałaja (69,6) i Mariusza Góralskiego (68). Nagrodę dla najlepszego zawodnika z Podkarpacia odebrał Tadeusz Sosnowski, a dla najlepszego debiutanta – Elżbieta Tomiak (oboje z Przemyśla).

W konkursie „Wierszem malowane w grodzie z niedźwiadkiem i dobrym wojakiem Szwejkiem” – serdeczne podziękowania dla Barbary Sudoł, autorki zadań – zwyciężył Wacław Frydrych z Krakowa. Uczestnicy zwiedzali jeden z XIX-wiecznych fortów Twierdzy Przemyśl, mogli skorzystać z Nocy Otwartych Muzeów (16 maja) i zapoznać się ze zbiorami jedynego w Polsce Muzeum Dzwonów i Fajek. Laureaci otrzymali pamiątkowe szklane statuetki i nagrody książkowe, a wszyscy uczestnicy okolicznościowe gadżety wykonane z mosiądzu.


Mistrzostwa Kujaw i Pomorza – Przyjezierze, 23 V

W przedostatnią sobotę maja odbyły się II Szaradziarskie Mistrzostwa Kujaw i Pomorza, które znów trafiły do Przyjezierza k. Strzelna. Imprezę, w której wystąpiło 28 zawodników z całej Polski, zorganizowali członkowie Klubu Szaradzistów „Labirynt” z Torunia. Uczestnicy startowali w dwóch rundach – pierwsza trwała godzinę i składała się z 14 zadań, za które można było uzyskać 74 punkty. W drugiej, 45-minutowej zmagano się z 13 zadaniami (maksimum 44 punkty).

Zwyciężył Norbert Stawik z Poznania, wygrywając obie rundy (76 pkt). Drugie miejsce zajął Zbysław Pieczyński ze Śremu (68), a trzecie gdynianin Tomasz Tokarski (57). Mistrz odebrał kryształowy puchar ufundowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego. Nagrodę posła ziemi toruńskiej Jerzego Wenderlicha dla najlepszej zawodniczki wręczono Agnieszce Warwas z Poznania, która z 53 punktami zajęła czwarte miejsce. Mimo nie najlepszej pogody, ale w dobrych humorach wszyscy startujący wyjechali z upominkami rzeczowymi i książkowymi.


Mistrzostwa Małopolski, 30 V

Janusz Starzec z Krakowa został zwycięzcą XIV Szaradziarskich Mistrzostw Małopolski, które odbyły się 30 maja w miejscowości Chełm koło Bochni. Mistrz zdobył 52 punkty (na 64 możliwe), wyprzedzając Zbigniewa Trzaskowskiego z Klimontowa (Świętokrzyskie) i Barbarę Sudoł z Olkusza.

Uczestnicy w ciągu półtorej godziny mieli do rozwiązania 23 zadania przygotowane przez członków Bocheńskiego Klubu Szaradzistów „Omnibus”: Stanisława Bukowca, Tadeusza Bembenika, Roberta Żelichowskiego i Teresę Glazar. Po turniejowych trudach zwiedzali zabytkowy kościół bożogrobców i historyczne grodzisko. Organizatorami turnieju był klub „Omnibus” i Gminne Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Bochni, a patronat objął wójt Bochni Jerzy Lysy, który wraz z Danutą Niemiec, dyrektor domu kultury, wręczał laureatom nagrody.


Mistrzostwa Zambrowa, 30 V

Ostatni dzień maja słoneczną pogodą powitał 20 uczestników z różnych miast Polski na jubileuszowych, X Szaradziarskich Mistrzostwach Zambrowa. Imprezę przygotował Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie, a zadania ułożyli członkowie Białostockiego Klubu Szaradzistów „Arara”. W ciągu 75 minut za bezbłędne rozwiązanie zestawu, składającego się w większości z zadań diagramowych, można było uzyskać 69 punktów. Mistrzem został Stanisław Wójtowicz z podstołecznej miejscowości Prace Duże (57 pkt), wyprzedzając Sławomira Koszelewa z podbiałostockich Ignatek (46 pkt). Trzecie miejsce zajęły ex aequo trzy osoby: Danuta Kwaszczyńska z Warszawy, Piotr Łojewski z Poznania i Cezary Szymborski z Białegostoku (43 pkt).

Eugeniusz Jacel, wieloletni prezes „Arary”, przygotował okolicznościowe zadania z okazji 40 rocznicy debiutu szaradziarskiego (tygodnik „Nowa Wieś”, czerwiec 1969). Nagrody, ufundowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie, wraz z dyplomami wręczał burmistrz Zambrowa Kazimierz Dąbrowski, zaś Marta Konopka, dyrektor domu kultury, uhonorowała jubilata specjalną nagrodą.


Mistrzostwa Żar, 6 VI

W pierwszą sobotę czerwca odbyły się VIII Szaradziarskie Mistrzostwa Żar, które jak co roku są rozgrywane w ramach obchodów Dni Żar. 32 zawodników w ciągu dwóch rund rozwiązywało zestaw zadań diagramowych, wierszowanych i rebusów, ułożonych przez Małgorzatę Wołc, Franciszka Borsa, Czesława Krasińskiego, Czesława Piwkę i Tadeusza Włodykę.

W rundzie pierwszej, trwającej 70 minut, uczestnicy zmierzyli się m.in. z bardzo trudną finką (ze słowami „przesadyzm”, „cornflakes”, „seanser”, „kablion”), metagramową krzyżówką ze zdrobniałymi imionami, ciągówką geograficzną i rysunkowym anagramem geograficznym, logogryfem o rozwiązaniu „woodyallenowski typ humoru” (z nazwiskiem Smollet, którego nieznajomość kosztowała aż trzy punkty). W drugiej rundzie (50 minut) rozwiązywano krzyżówkę ułóż sam, szkotkę z jolką i kolejny niełatwy, choć tylko trzywyrazowy logogryf (rozsądek, gasparon, przysada – rozwiązanie „Sąd Parysa”). Po sprawdzeniu wszystkich prac najlepszy okazał się Marcin Zieliński z Warszawy, który zdobył 102 pkt (w tym 44, czyli maksimum, w drugiej rundzie) i odebrał puchar z rąk burmistrza Żar. Drugie miejsce zajął Norbert Stawik z Poznania (92), a trzecie zielonogórzanin Bogdan Tropak (87).

Żarski turniej zebrał pochlebne opinie – zestawy zadań były kolorowe i czytelne, jury pracowało sprawnie (znalazł się w nim m.in. prezes Federacji Klubów Szaradzistów Stanisław Bruszkowski oraz członkinie sosnowieckiej „Ariady” – Jadwiga Cęcek i Małgorzata Wołc), nie brakło także atrakcyjnych nagród (m.in. odtwarzacz DVD, frytkownica, toster, odtwarzacz MP3). Oby tak za rok!


Mistrzostwa Grodziska, 20 VI

20 czerwca w eleganckiej i przestronnej sali lustrzanej Centrum Kultury odbyły się VI Szaradziarskie Mistrzostwa Grodziska Mazowieckiego. 36 zawodników z całej Polski rozwiązywało dwa zestawy zadań ułożonych przez Przemysława Ketnera, prezesa klubu „Edyp” Krzysztofa Lipskiego (jedną krzyżówkę ułożył jego 15-letni syn Daniel), Jerzego Nowaka i Marka Polkowskiego. W 12-stronicowym zeszyciku z rundy pierwszej (na rozwiązywanie 70 minut) znalazły się m.in. synteza ze stanami USA, jolka sportowa, w której należało odgadnąć dyscypliny lub gry na podstawie zestawu terminów, krzyżówka z przymrużeniem oka, anagram o rozwiązaniu „Murzasichle” (wieś w pobliżu Tatrzańskiego Parku Narodowego; na rysunku przedstawiono metamorfozę LICHO – SERUM z wpisanymi wyrazami przejściowymi, czyli człony: „z licha serum”).

W rundzie drugiej (osiem stron i godzina na rozwiązywanie) zawodnicy zmagali się m.in. z szaszłykiem (ale to jeszcze nie był obiad) – do diagramu pionowo należało wpisać imiona siedmiu muz, tak aby w którymś rzędzie powstało imię ósmej muzy, a z zaznaczonych pól można było odczytać imię dziewiątej, rozwiązywano także samosię zawierającą wyrazy z literami: P, S, O, T, K, A (hipotaksa, sakpalto, skotopaska), przymrużkę geograficzną (kraina alergików – Roztocze, jezioro cyklistów – Wigry).

Tradycji grodziskich mistrzostw (pięciu różnych mistrzów w pięciu dotychczasowych edycjach) nie stało się zadość, ponieważ tytuł obronił Michał Gargól z Pabianic (128 pkt), który wyprzedził Marcina Zielińskiego z Warszawy (119,8) oraz Marcina Radonia z Krakowa (111,8). Podczas oczekiwania na ogłoszenie wyników i wręczenie nagród (starczyło ich dla wszystkich, a nawet… zostało) uczestnicy zregenerowali siły smacznym i pożywnym obiadem. A za rok kolejne mistrzostwa Grodziska Mazowieckiego, który wyrósł na silny ośrodek turniejowy.


Mistrzostwa Łowicza, 27 VI

W XII Szaradziarskich Mistrzostwach Łowicza startowało 21 zawodników, którzy w ciągu półtorej godziny rozwiązywali zestaw składający się z 22 punktowanych zadań (w sumie 75 pkt). Zwyciężył Marciń Radoń z Krakowa (46 pkt), drugie miejsce zajęła poznanianka Agnieszka Warwas (43), a trzecie Sławomir Koszelew z miejscowości Ignatki (42).


Krzyżówki z Cosmopolis, V–VII 2009

Członkowie Klubu Szaradzistów „Labirynt” Jerzy Marchewka i Grzegorz Gurzyński przygotowali na stronach internetowych blok dziesięciu syntez krzyżówki. Turniej trwał 10 tygodni i zakończył się w lipcu. Startowało ponad 2500 osób, a wszystkie krzyżówki rozwiązało poprawnie ponad 1400 internautów, także z zagranicy, m.in. z Niemiec, Danii, Słowacji, Francji i Szkocji. Tematem przewodnim były hasła astronomiczne związane z rokiem 2009, ogłoszonym przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Astronomii.

W Toruniu, mieście Cosmopolis, inauguracja odbyła się w dniu urodzin Mikołaja Kopernika (19 lutego) i połączona była z odsłonięciem pomnika planetoidy 12999 Toruń (zob. „Rozrywka” nr 14). Krzyżówkami z Cosmopolis „Labirynt” wspiera starania Torunia o uzyskanie miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Obecnie już bez nagród, ale dla zabawy można rozwiązywać krzyżówki, które są dostępne na stronie internetowej.
 

Mistrzostwa Płocka, 22 VIII

22 sierpnia odbyły się V Szaradziarskie Mistrzostwa Płocka, zorganizowane przez tutejszy klub szaradzistów „Relaks”. Startowała rekordowa w tej imprezie liczba 40 zawodników z różnych zakątków kraju. Zwycięzcą został, uzyskując doskonały wynik 111 pkt (na 120 możliwych), Michał Gargól z Pabianic, a pozostałe pozycje medalowe zajęli Rafał (100 pkt) i Andrzej (99 pkt) Tałajowie z Częstochowy. Wszyscy startujący w turnieju otrzymali nagrody książkowe, a ponadto mieli okazję zwiedzić miejscowe Muzeum Mazowieckie. Zestawy zadań turniejowych przygotował Toruński Klub Szaradzistów „Sfinks”, a mistrzostwa prowadzili członkowie tego klubu Stanisław Bruszkowski (już po raz piąty) wraz z debiutującą w tej roli Danutą Pawłowską.Mistrzostwa Pelplina, 5 IX

W sobotę, 5 września 33 szaradzistów przybyło do Zespołu Szkół nr 2 na XI Szaradziarskie Mistrzostwa Pelplina organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie i Gdański Klub Szaradzistów „Neptun”. Turniej podzielony na dwie rundy trwał dwie godziny. Autor zestawu, Grzegorz Chomicz, przygotował prawie 50 różnych zadań. Za rozwiązanie wszystkich można było uzyskać 145 punktów. W turnieju najlepiej poradził sobie Rafał Rogowski z Pabianic, uzyskując 101,95 pkt, drugie miejsce zajął Piotr Łojewski z Poznania (93,25), a trzecie Przemysław Ketner z Józefowa (90,20). Najlepsi odebrali z rąk organizatorów okazałe puchary, a wszyscy uczestnicy upominki.Mistrzostwa Łodzi, 12 IX

12 września 2009 r. odbyły się XVII Szaradziarskie Mistrzostwa Łodzi. W turnieju podzielonym na dwie rundy trwające 75 i 45 minut wystartowało 39 uczestników. Za rozwiązanie 41 zadań, głównie diagramowych, można było zdobyć 123 punkty. Zwyciężył Michał Gargól z Pabianic, z dorobkiem 101 pkt (w rundach: 61 i 40). Tuż za nim uplasował się Marcin Zieliński z Warszawy (100 pkt; w rundach: 57 i 43). Trzecie miejsce zajął Andrzej Tałaj z Częstochowy (82). Autorami zadań byli Ryszarda Sawa, Adam Sumera i Stanisław Wójcik; zestaw opracowała Dorota Garbacik, która też przewodniczyła jury. Jak zwykle w Łodzi nagród starczyło dla wszystkich uczestników, a debiutanci otrzymali jeszcze dodatkowe upominki.Mistrzostwa Głogowa, 19 IX

36 szaradzistów z całej Polski stawiło się w sobotę 19 września w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie, by walczyć o tytuł szaradziarskiego mistrza Głogowa. Mistrzostwa po raz siódmy zorganizował Głogowski Klub Szaradzistów „As”. Na uczestników czekało 70 zadań pogrupowanych w dwa zestawy; na rozwiązanie każdego zestawu przeznaczono 70 minut.

Wśród ułożonych przez Teresę Czerwińską, Józefa Góreckiego, Zdzisława Jagodzińskiego, Zbigniewa Kurowskiego i Leszka Rydza zadań znalazły się m.in. krzyżówka według małego Jasia, samosia z państwami Ameryki Południowej, tematyczny logogryf obrazkowy, malutka metamorfoza z lasem rąk na fizie, krzyżówka z kilkuwyrazowymi objaśnieniami słowa „akta”, zadanie z metagramami wyszukiwanymi w ciągu nazw planet Układu Słonecznego. Sporo kłopotów sprawiła rozwiązującym krzyżówka „Po słowie”, w której do diagramu należało wpisać tytuły utworów literackich odgadnięte na podstawie tylko jednego (!) słowa wybranego z ich treści (np. wszędzie – „Dziady”, poszły – „Popioły”), a także krzyżówka „Ukryte słowa z kruczkiem” – tu w każdym odgadniętym wyrazie należało odnaleźć zmyślnie ukryte słowo i wpisać je do diagramu. Tylko kilkorgu uczestnikom udało się prawidłowo odgadnąć imię bohatera „Quo vadis” w anagramie rysunkowym (Petroniusz, na ilustracji „upstrzone i”). Jak zwykle w Głogowie, dużo punktów można było nazbierać rozwiązując liczne drobne formy szaradziarskie i rebusy.

Gdy jury sprawdzało prace, uczestnicy mistrzostw zajadali smaczne gołąbki i pierogi, przeglądali najnowszy numer „Gasetki” (biuletynu klubowego) oraz rozwiązywali dodatkowy, 4-stronicowy zestaw zadań zatytułowany „Konkurs na 7”.

Zwycięzcą VII Szaradziarskich Mistrzostw Głogowa został po raz szósty już Norbert Stawik z Poznania, zdobywając 132 punkty na 161 możliwych. W nagrodę otrzymał puchar Starosty Głogowskiego oraz unikatowy upominek ufundowany przez Prezydenta Miasta – zestaw monet wydanych z okazji 900-lecia obrony Głogowa. Drugie miejsce zajął świetnie tego dnia dysponowany częstochowianin Rafał Tałaj (120 pkt), który jednym oczkiem pokonał ubiegłorocznego mistrza Głogowa Marcina Zielińskiego z Warszawy. Osobnym pucharem i nagrodą dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury wyróżniony został najlepszy głogowianin, którym okazał się Józef Błażejewski.


II Maraton Szaradziarski, 3X

W sobotę, 3 października, 40 miłośników krzyżówek spotkało się w grodzie Kopernika na II Maratonie Szaradziarskim, nad którym honorowy patronat objął prezydent Torunia. Klub szaradzistów „Sfinks” przygotował 42 zadania (tyle, ile kilometrów liczy bieg maratoński), rozwiązywane bez żadnej przerwy przez trzy i pół godziny. Za poprawnie rozwiązaną krzyżówkę uczestnik otrzymywał 0 punktów, za każdy błąd – punkty karne (maksymalnie 10). Po sprawdzeniu wszystkich prac najmniej punktów (74) uzbierał Marcin Zieliński z Warszawy – puchar prezydenta Torunia Michała Zaleskiego. O 24 punkty więcej zgromadził ubiegłoroczny zwycięzca Norbert Stawik z Poznania. Na trzecim miejscu uplasował się częstochowianin Rafał Tałaj (113 pkt). Autorami maratońskich zadań byli członkowie „Sfinksa”: Dariusz Cugier, Waldemar Marciniak i Dariusz Staszkiewicz.

Najlepszą zawodniczką okazała się poznanianka Agnieszka Warwas (ósma w klasyfikacji), którą uhonorowano nagrodą posła ziemi toruńskiej Jerzego Wenderlicha, natomiast Tomasz Wiśniewski z Chełmży został najlepszym zawodnikiem regionu i wyjechał z pucharem ufundowanym przez starostę toruńskiego Mirosława Graczyka. II Ogólnopolski Maraton Szaradziarski jest jednym z wielu przedsięwzięć w staraniach Torunia o miano Europejskiej Stolicy Kultury 2016 roku.


II Szaradziarskie Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych, 3 X

Wprawdzie mistrzostwa szkół ponadgimnazjalnych są imprezą szaradziarską dla wychowanków liceów i szkół zawodowych, ale mogą w niej również startować gimnazjaliści. Tak też było i w tym roku. Na zaproszenie Henryka Kołodziejskiego, prezesa klubu „Jolka”, 3 października młodzi szaradziści przyjechali do Brodnicy. Uczestniczyło 18 trzyosobowych drużyn ze szkół w Bobrowie, Grudziądzu, Jabłonowie Pomorskim, Mińsku Mazowieckim, Toruniu, Wrześni, no i oczywiście najliczniej z Brodnicy. Mistrzostwa składały się z trzech etapów, a turniejowe zadania przygotowały kluby szaradzistów „Sfinks” z Torunia i brodnicka „Jolka” oraz redakcja „Rozrywki”. Podobnie jak przed rokiem, zwyciężył zespół z Liceum Ogólnokształcącego we Wrześni: Katarzyna Horerdan, Emil Kędziora i Mateusz Kuczka. Drugie miejsce obroniła druga drużyna Internatu Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu: Ewelina Sobocińska, Mateusz Stałowski i Szymon Topolewski. Trzecie miejsce zajął pierwszy zespół III Liceum Ogólnokształcącego w Brodnicy: Dorota Kożuchowicz, Max Mierzwa i Mateusz Szafrański.

Mistrzostwa odbyły się w murach I Liceum Ogólnokształcącego im. Filomatów Ziemi Michałowskiej w Brodnicy, a poprzedziło je losowanie nagród z „Rozrywki” nr 19, m.in. za rozwiązanie specjalnych zadań brodnickich.


XXXV Turniej Kompozycji Krzyżówki, 16 X

W XXXV Turnieju Kompozycji Krzyżówki (Warszawa, 16 października) startowało 35 osób, które w ciągu sześciu 40-minutowych rund układały krzyżówki. Za każde zadanie zawodnik otrzymywał punkty przeliczane następnie na punkty unifikacyjne. Po ich zsumowaniu (nie uwzględniano punktów najsłabszej rundy) ogłoszono wyniki: pierwsze miejsce zajął Michał Gargól z Pabianic, 481 pkt, na drugim uplasował się Tomasz Tokarski z Gdyni, 452, a trzeci był Michał Gniazdowski z Warszawy, 445. Kolejne miejsca: Rafał Tałaj z Częstochowy, 443 pkt, Waldemar Marciniak z Torunia, 426, Zbysław Pieczyński ze Śremu, 425. W klasyfikacji drużynowej wygrała „Alfa” Łódź (1179 pkt), wyprzedzając dwa toruńskie kluby „Sfinks” (1123) i „Labirynt” (1049).

Runda I. Diagram z czarnymi polami, przy każdym rzędzie jedna lub dwie litery: A i B przy pierwszym, C przy drugim, D i E przy trzecim itd. Należało ułożyć krzyżówkę z jak największą liczbą takich liter w poszczególnych rzędach, np. wyraz „baobab” wpisany do pierwszego rzędu wart był 5 pkt. Zwycięzcy tej rundy, Mariusz Buras i Rafał Tałaj, umieścili po 44 punktowane litery.

Runda II. Diagram z kilkoma narzuconymi literami i czarnymi polami, wyrazy co najmniej 5-literowe, punktowane skrzyżowania. Tomasz Tokarski ułożył krzyżówkę z 70 skrzyżowaniami, zabielając wręcz niektóre jej fragmenty, i wyprzedził aż o 10 pkt drugiego w tej rundzie Michała Gargóla.

Runda III. W diagramie z czarnymi polami należało ułożyć krzyżówkę z jak najdłuższym początkowym fragmentem alfabetu od końca: ŻŹZYWU…, czytanym rzędami. W dwóch najlepszych pracach (autorzy: Michał Gargól i Zbysław Pieczyński) znalazł się 22-literowy fragment, do litery H włącznie.

Runda IV. Klasyczny diagram z czarnymi polami i jedna, wytypowana przez zawodnika punktowana litera: M, U lub J. Michał Gniazdowski, autor najlepszej krzyżówki w tej rundzie (30 pkt), wybrał – podobnie jak większość startujących
– literę M.

Runda V. Diagram bez czarnych pól, w którym należało ułożyć krzyżówkę z co najwyżej trzema wężykami (kratki stykające się bokiem). Wystarczyło skrzyżować raptem kilka wyrazów, żeby osiągnąć bardzo dobry wynik. Tak też zrobił Michał Gargól, któremu „elektrograwimetria”, „elektronegatywność” i „kontrolimpiada” dały aż 50 pkt.

Runda VI. W prostokącie 16 na 14 kratek należało ułożyć krzyżówkę (nie więcej niż 20 wyrazów), składającą się wyłącznie z podanych słów i ich anagramów. Punktowano skrzyżowania, których najwięcej (27) znalazło się w pracy Rafała Tałaja.
Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki firmowe „Rozrywki”, a pierwsza czwórka – nagrody pieniężne.


X Mistrzostwa Gorzowa Wielkopolskiego, 17 X

28 szaradzistów stawiło się w sobotę 17 października w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorzowie Wielkopolskim, by walczyć o tytuł szaradziarskiego mistrza Gorzowa. Mistrzostwa po raz dziesiąty zorganizował klub „Atena”.

Uczestnicy w dwóch rundach rozwiązywali zadania, za które można było zdobyć 136 punktów. Wśród zadań przygotowanych przez Bogusława Nowaka i Mariana Rutkowskiego znalazły się m.in. krzyżówka wymienna (w każdym odgadniętym słowie należało zmienić dwie sąsiadujące litery), krzyżówka „mowa kwiatów” z nazwami popularnych roślin symbolizujących uczucia, krzyżówka ze znanymi zdaniami, na których podstawie odgadywało się imię i nazwisko ich autora (np. „Wasz prezydent, nasz premier” – Adam Michnik). Rozwiązaniem niektórych zadań były fraszki gorzowskiego satyryka Tadeusza Szyfera.

Zwycięzcą X Szaradziarskich Mistrzostw Gorzowa Wielkopolskiego został zielonogórzanin Bogdan Tropak, zdobywając 80 punktów, na drugim i trzecim miejscu uplasowali się zawodnicy z Poznania – Piotr Łojewski (71 pkt) i Agnieszka Warwas (64 pkt). Najlepsi wyjechali z pucharami i nagrodami, a wszyscy uczestnicy z okolicznościowymi dyplomikami i upominkami promującymi Gorzów i ziemię lubuską.XVI Mistrzostwa Warszawy, 24 X

W XVI Szaradziarskich Mistrzostwach Warszawy, które odbyły się 24 października br., startowało 40 zawodników z całej Polski. Zwyciężył Marcin Zieliński z Warszawy, zdobywając 82 punkty na 102 możliwe. Drugie miejsce zajął Jacek Laskowski, również z Warszawy (75 pkt), a trzecie (tylko o jeden punkt mniej) Stanisław Wójtowicz z Prac Dużych. W czasie 90 minut uczestnicy rozwiązywali przygotowany przez zespół „Rozrywki” zestaw zawierający m.in. krzyżówkę małego Jasia, jolkę z polskimi serialami, krzyżówkę anagramową parami, plus-minus z metagramem, jolkę, w której ujawniono jedyne litery A i Ż. Były rebusy, drobne formy szaradziarskie.

Laureaci mistrzostw otrzymali nagrody pieniężne, a wszyscy startujący, nagrody rzeczowe i redakcyjne gadżety oraz dyplomy uczestnictwa.II Szaradziarskie Mistrzostwa Poznania, 7 XI

W sobotę, 7 listopada w stolicy Wielkopolski odbyły się II Szaradziarskie Mistrzostwa Poznania. O godz. 11.30 w Domu Kultury „Orle Gniazdo” prezes klubu „Pyrrus” Norbert Stawik przywitał 48 zawodników z całej Polski, którzy w dwóch 70-minutowych rundach zmagali się z kolorowymi zestawami łamigłówek ułożonych przez klubowiczów z Poznania. W pierwszej rundzie zadań było sporo, m.in. syzygie, krzyżówka „Dziwne odgłosy” (z liter nazw zwierzęcia i głosu układało się wyraz wpisywany do diagramu), metagramowy logogryf z metamorfozą, piątka, czyli drobna forma wierszowana z odgadywanym wyrażeniem zawierającym pięć jednakowych samogłosek obok siebie. Runda druga to autorski „Zestaw-ik” prezesa klubu, zawierający blok zadań „Wam-pyrki”, krzyżówkę „Dyr. Dymałka” (ze skrótami, do których dopasowywało się zmyślone nazwiska, np. kard. Amon = kardamon), lustrzankę, pomysłówkę, krzyżówkę z fotomontażami, włoskie kolanka.

Walka o tytuł mistrza Poznania była zacięta do samego końca. Ostatecznie kolejny raz zwyciężył Leszek Rydz z Głogowa (131 pkt), pokonując – dzięki wyższej liczbie punktów w rundzie II – Marcina Zielińskiego z Warszawy (131). Trzecie miejsce zajął Rafał Tałaj z Częstochowy (129), zdecydowany zwycięzca drugiej części zawodów. Mistrz otrzymał puchar prezydenta Poznania oraz drukarkoskaner. Najlepszą zawodniczką z Poznania okazała się Agnieszka Warwas (8 miejsce), uhonorowana również pamiątkowym pucharem.

Dodatkową atrakcją poznańskich zawodów był rozegrany po raz pierwszy turniej rebusowy „Pyrrusjada”. Zawodnicy w czasie 30 minut rozwiązywali czterostronicowy zestaw zawierający wyłącznie zagadki obrazkowe. Zwyciężył Jacek Wojaczyński z Wrocławia (29 pkt). Więcej informacji o turnieju (również zestawy zadań) można znaleźć na internetowych stronach klubu Pyrrus.