Jesteś tutaj

Archiwum 2010

Najważniejsze turnieje i imprezy 2010

 • 3 stycznia, dwutygodnik „Rozrywka” nr 1. Eliminacje korespondencyjne XIII Szaradziarskich Mistrzostw Polski
 • 6 marca, Kraków. XXIV Szaradziarskie Mistrzostwa Krakowa – klub „Agora”
 • 13 marca, Skarżysko-Kamienna. III Ogólnopolski Turniej Szaradziarski – klub „Anagram”
 • 20–21 marca, Gdańsk. X Szaradziarskie Mistrzostwa Gdańska – klub „Neptun”
 • 27 marca, Gorzów Wielkopolski. Turniej Szaradziarski „Perłowa Atena” – klub „Atena”
 • 10 kwietnia, Białystok, Bochnia, Gdańsk, Głogów, Gorzów Wielkopolski, Koszalin, Kraków, Lublin, Łódź, Poznań, Przemyśl, Skarżysko-Kamienna, Sosnowiec, Toruń, Warszawa i Żary. Eliminacje strefowe XIII Szaradziarskich Mistrzostw Polski – redakcja „Rozrywki” i kluby: „Abak”, „Agora”, „Alfa”, „Anagram”, „Arara”, „Ariada”, „As”, „Atena”, „Diagram”, „Luks”, „Neptun”, „Omnibus”, „Przemek”, „Pyrrus” i „Sfinks”
 • 17 kwietnia, Wrocław. VIII Szaradziarskie Mistrzostwa Wrocławia – klub „Kamer”
 • 23–24 kwietnia, Grudziądz. I Szaradziarskie Mistrzostwa Grudziądza – klub „Sfinks”
 • 7–9 maja, Rynia k. Warszawy. XIII Biesiada z „Rozrywką” – redakcja „Rozrywki”
 • 15–16 maja, Przemyśl. IV Szaradziarskie Mistrzostwa Przemyśla – klub „Przemek”
 • 22 maja, Przyjezierze k. Strzelna. III Szaradziarskie Mistrzostwa Kujaw i Pomorza – klub „Labirynt”
 • 29 maja, Bochnia. XV Szaradziarskie Mistrzostwa Małopolski – klub „Omnibus”
 • 30 maja, Zambrów. XI Szaradziarskie Mistrzostwa Zambrowa – klub „Arara”
 • 5 czerwca, Żary. IX Szaradziarskie Mistrzostwa Żar – klub „Abak”
 • 12 czerwca, Warszawa. Finał XIII Szaradziarskich Mistrzostw Polski – redakcja „Rozrywki”
 • 19 czerwca, Grodzisk Mazowiecki. VII Szaradziarskie Mistrzostwa Grodziska Mazowieckiego – klub „Edyp”
 • 26 czerwca, Łowicz. XIII Szaradziarskie Mistrzostwa Łowicza – klub „Słowik”
 • 17 lipca, Józefów. I Szaradziarskie Mistrzostwa Józefowa – klub „Kon-Tiki”
 • 21 sierpnia, Płock. VI Szaradziarskie Mistrzostwa Płocka – klub „Relaks”
 • 4 września, Pelplin. XII Szaradziarskie Mistrzostwa Pelplina – klub „Neptun”
 • 11 września, Łódź. XVIII Szaradziarskie Mistrzostwa Łodzi – klub „Alfa”
 • 18 września, Głogów. VIII Szaradziarskie Mistrzostwa Głogowa – klub „As”
 • 25 września, Lublin. XXXVI Ogólnopolski Turniej Kompozycji Krzyżówki – redakcja „Rozrywki” i klub „Luks”
 • 26 września, Lublin. XIII Szaradziarskie Mistrzostwa Lublina – klub „Luks”
 • 2 października, Toruń. III Ogólnopolski Maraton Szaradziarski – klub „Sfinks”
 • 9 października, Warszawa. XVII Szaradziarskie Mistrzostwa Warszawy – redakcja „Rozrywki”
 • 16 października, Gorzów Wielkopolski. XI Szaradziarskie Mistrzostwa Gorzowa Wielkopolskiego – klub „Atena”
 • 23 października, Poznań. III Szaradziarskie Mistrzostwa Poznania – klub „Pyrrus”
 • 6 listopada, Białystok. XXIV Szaradziarskie Mistrzostwa Regionu Północno-Wschodniego – klub „Arara”
 • 13 listopada, Pyzdry k. Wrześni. III Szaradziarskie Mistrzostwa Szkół Ponadgimnazjalnych – klub „Pyrrus”
 • 20–21 listopada, Grodzisk Mazowiecki. Drużynowy Turniej Szaradziarski – klub „Edyp”
 • 27 listopada, Gdańsk. Turniej Krzyżówki Miłosnej „Randka z Neptunem” – klub „Neptun”


XIII Mistrzostwa Polski, 3 I

W ogłoszonych w pierwszym numerze „Rozrywki” eliminacjach korespondencyjnych do XIII Szaradziarskich Mistrzostw Polski wzięło udział 311 osób. Najszybciej rozwiązania nadesłał Waldemar Zieleniewski z Warszawy, który o jeden dzień wyprzedził Zbysława Pieczyńskiego ze Śremu, autora pierwszego bezbłędnie rozwiązanego zestawu zadań. Najdłuższą drogę natomiast przebyła przesyłka Radosława Czai, nadana w Lizbonie. Niemal 60% uczestników rozwiązało od 30 do 33 zadań (w tym 75 osób wszystkie).

Jury mistrzostw, złożone z członków Toruńskiego Klubu Szaradzistów „Sfinks”: Stanisława Bruszkowskiego (przewodniczący), Teresy Duch, Jerzego Jarmołkiewicza i Małgorzaty Taflińskiej, zakwalifikowało do drugiego etapu (eliminacje strefowe) wszystkie startujące osoby. Eliminacje te odbędą się w sobotę 10 kwietnia o godz. 12 w szesnastu miastach: Białymstoku, Bochni, Gdańsku, Głogowie, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Przemyślu, Skarżysku-Kamiennej, Sosnowcu, Toruniu, Warszawie i Żarach. Najwięcej osób wybrało miejsce startu w Warszawie (43), Sosnowcu (35) i Poznaniu (28), a najmniej w Bochni i Żarach (po 10).

Najlepsi w tegorocznych eliminacjach oraz sześciu najlepszych w poprzednich mistrzostwach walczyć będą o tytuł mistrza Polski w finale, który odbędzie się 10 czerwca w Warszawie.


XXIV Szaradziarskie Mistrzostwa Krakowa, 6 III

W XXIV Szaradziarskich Mistrzostwach Krakowa, rozpoczynających nowy sezon 2010, wzięło udział 34 zawodników, którzy przybyli m.in. z tak odległych miast jak Legnica, Poznań czy Gniezno. W dwóch rundach (75 i 50 minut) rozwiązywano zadania autorstwa członków „Agory”, głównie Jerzego Buczka, odpowiedzialnego również za przygotowanie turnieju, a także Bożeny Dąbrowskiej, Barbary Sudoł, Tadeusza Basiagi, Marka Kawałka, Leszka Posyniaka i Ryszarda Treli.

Turniej zakończył się bezapelacyjnym zwycięstwem Rafała Tałaja z Częstochowy, który uzyskał 95 punktów, wyprzedzając aż o 33 oczka Krzysztofa Pawłowskiego z Katowic i Marcina Radonia z Krakowa.

Rozwiązaniem kastalii Barbary Sudoł, jednego z turniejowych zadań, było pytanie: Czy przyjedziecie tu ponownie? Wprawdzie na odpowiedź przyjdzie czekać do przyszłego roku, ale – sądząc po różnorodności i pomysłowości zadań – organizatorzy mogą być spokojni.


Turniej w Skarżysku-Kamiennej, 13 III

13 marca przeprowadzono III Ogólnopolski Turniej Szaradziarski o puchar prezydenta Skarżyska-Kamiennej. Udział wzięło 28 zawodników. Otrzymali oni do rozwiązania 39 zadań, za które można było zdobyć 150 punktów. Zwyciężył Rafał Tałaj z Częstochowy (125 pkt), drugie miejsce zajął Stanisław Wójtowicz z miejscowości Prace Duże (110), a trzecie Marcin Radoń z Krakowa (109). Zadania opracowali członkowie klubu „Anagram”, którzy również zasiadali w jury.

Podczas turnieju ogłoszono także wyniki II edycji Internetowej Ligi Szaradziarskiej 2009/2010, prowadzonej przez Miejskie Centrum Kultury i Skarżyski Klub Szaradzistów „Anagram”. Zwyciężył Przemysław Ketner z Józefowa, wyprzedzając Mariusza Miernika ze Skarżyska-Kamiennej i Waldemara Brolę z Końskich.


X Szaradziarskie Mistrzostwa Gdańska, 20–21 III

Jubileuszowe, X Szaradziarskie Mistrzostwa Gdańska, zorganizowane przez klub „Neptun”, odbyły się w dniach 20–21 marca. W turnieju wzięły udział 32 osoby, które w dwóch rundach rozwiązywały zadania przygotowane w większości przez Tomasza Tokarskiego. Zwycięzcą został Marcin Zieliński z Warszawy, który odebrał także Puchar Neptuna za rok 2009. Na podium znaleźli się jeszcze poznanianie Piotr Łojewski i Agnieszka Warwas. Po mistrzowskich zmaganiach przeprowadzono losowanie nagród z „Rozrywki” nr 5 (lista nagrodzonych na str. 47). Bogdan Malach przygotował konkurs, w którym należało odgadnąć tytuły filmów i piosenek na podstawie rysowanych podpowiedzi – zwyciężyła Anna Śmiałkowska z Łodzi. W zabawie Grzegorza Chomicza trzyosobowe drużyny odgadywały słowa usunięte z fragmentów polskich piosenek, dopasowywały do nich rysunki i tworzyły anagramy, np. ze słowa „wioski” („mój ojciec Makumba był królem ...”) punkty można było zdobyć za wyrazy: iksowi, owsiki, wsioki.

Roman Iwanek przekazał ustępującemu prezesowi „Neptuna” Tadeuszowi Olejarczykowi podziękowania od rady osiedla „Chełm” i przewodniczącego rady miasta za szaradziarską działalność na ziemi gdańskiej.


Turniej Szaradziarski „Perłowa Atena”, 27 III

W ostatnią sobotę marca 23 miłośników rozrywek umysłowych przybyło do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, aby uczestniczyć w turnieju „Perłowa Atena”, zorganizowanym z okazji 30. rocznicy powstania Gorzowskiego Klubu Szaradzistów „Atena”. Składał się on z trzech części: pierwszej – zawierającej zadania nawiązujące do historii klubu i członków tworzących jego historię, drugiej – z zadaniami wymagającymi sporego doświadczenia szaradziarskiego oraz trzeciej – zatytułowanej „Literackie potyczki z Ateną”. W ostatniej części bohaterami zadań byli gorzowscy literaci, których karykatury znajdowały się w sali turniejowej. W ciągu dwóch godzin startujący mieli rozwiązywać zestaw 42 zadań przygotowanych przez Bogusława Nowaka, Mariana Rutkowskiego i Zenona Cichego.

Najlepiej z turniejowymi zadaniami poradził sobie Norbert Stawik z Poznania, który zgromadził 72 pkt (na 101 możliwych). Na drugim miejscu uplasował się Piotr Łojewski (71), także z Poznania, a na trzecim Bronisław Sztandera z Polic (63). Zwycięzcy zostali uhonorowani pucharami oraz wydawnictwami promującymi Gorzów Wielkopolski.


Mistrzostwa Wrocławia, 17 IV

Atmosfera powagi i skupienia towarzyszyła uczestnikom VIII Szaradziarskich Mistrzostw Wrocławia, które odbyły się 17 kwietnia br. Minutą ciszy uczczono pamięć ofiar tragicznej katastrofy prezydenckiego samolotu. Sam turniej, rozgrywany po raz kolejny w gościnnych murach Klubu Śląskiego Okręgu Wojskowego, zgromadził 38 uczestników, którzy w dwóch rundach rozwiązywali zestawy zadań autorstwa członków Wrocławskiego Klubu Szaradzistów „Kamer”: Antoniego Mazurkiewicza, Wiesława Sokołowskiego, Mariusza Góralskiego, Adama Denglera, Mariusza Burasa oraz Jacka Wojaczyńskiego (odpowiedzialnego za opracowanie zadań). W pierwszej rundzie pojawiły się między innymi kolanka, odwrotka dwuliterowa, spore quasi-bliźniaki, pomysłówka ze skrótowcami, krzyżówka z rebusu czy „ułóż sam”. W rundzie drugiej najtrudniejsza okazała się duża jolka przerywnikowa; były także „tafelki”, psotka wielokrotna, swatka sylabowa i szereg innych zadań diagramowych. W obu rundach nie zabrakło oczywiście rebusów i drobnych form szaradziarskich.

Pierwsza trójka z ubiegłorocznego turnieju również tym razem zajęła miejsca na podium, jednak najwięcej (114) punktów zdobył Norbert Stawik z Poznania i odebrał puchar Prezydenta Wrocławia. Drugi był triumfator z 2009 r. głogowianin Leszek Rydz (101,5 pkt), trzeci zaś częstochowianin Rafał Tałaj (89,5). Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali nagrody rzeczowe lub drobne upominki. W konkursie dodatkowym „Dla nienasyconych” (zestaw dziewięciu zadań do rozwiązania w oczekiwaniu na wyniki) szczęście uśmiechnęło się do Wandy Patykiewicz, Zdzisławy Michalik oraz Józefa Góreckiego, którzy wylosowali książki bądź płyty DVD.


Mistrzostwa Grudziądza, 23–24 IV

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu zorganizowało I Szaradziarskie Mistrzostwa Grudziądza (23–24 kwietnia br.). W pierwszym dniu odbyło się losowanie nagród z „Rozrywki” nr 7 połączone z dodatkowymi konkursami. W nietypowy sposób przedstawiono określenia do krzyżówki z nazwami tańców – prezentował je zespół taneczny Stokrotki prowadzony przez Beatę Kulwicką, natomiast o określenia do krzyżówki modelarskiej zadbała pracownia Wiesława Polińskiego. Dzięki Geotermii Grudziądz wieczorem można było zrelaksować się w piramidzie z tężnią (oczywiście, rozwiązując kolejną krzyżówkę) albo skorzystać z podwodnego masażu w grocie solankowej.

Następnego dnia podczas turnieju głównego 42 uczestników rozwiązywało różnorodne zadania, począwszy od znanych odmian krzyżówek, a na anagramach kończąc. O zestaw łamigłówek (nietrudnych!) zadbali szaradziści z toruńskiego klubu „Sfinks”. Zwyciężył Marcin Zieliński z Warszawy, uzyskując w obu rundach komplet punktów (89), i to przed upływem regulaminowego czasu. Został on uhonorowany pucharem prezydenta Grudziądza. Drugie miejsce i puchar przewodniczącego Rady Miejskiej zdobył Tomasz Tokarski z Gdyni (86 pkt), a trzecie miejsce i puchar dyrektora Ogniska Pracy Pozaszkolnej Robert Romanowski z Płocka (85). Każdy z zawodników otrzymał dyplom uczestnictwa, a i nagród wystarczyło dla wszystkich.

Po wielu latach szaradziści ponownie zawitali do Grudziądza. Mamy nadzieję że powrócą tu już za rok, na kolejne mistrzostwa.


IV Szaradziarskie Mistrzostwa Przemyśla, 15–16 V

W IV Szaradziarskich Mistrzostwach Przemyśla (15 – 16 maja) startowało 20 osób, które w dwóch rundach miały do rozwiązania 63 zadania o zróżnicowanym stopniu trudności. Zwycięzcą został ubiegłoroczny mistrz Zbigniew Trzaskowski z Kielc, który wyprzedził Zbigniewa Bilo z Przemyśla i Stanisława Osydę z Katowic. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy, okolicznościowe medale i nagrody książkowe, zwycięzcy zaś okazałe puchary. Dwudniowy pobyt na Podkarpaciu organizatorzy umilili występem Wojciecha Sosnowskiego, śpiewającego przemyskiego szaradzisty, który brawurowo wykonał przeboje Elvisa Presleya, a niedzielne, niestety mokre przedpołudnie wypadem do zamku w Krasiczynie.


III Mistrzostwa Kujaw i Pomorza, 22 V

22 maja br. odbyły się w Przyjezierzu k. Strzelna III Szaradziarskie Mistrzostwa Kujaw i Pomorza zorganizowane przez toruński Klub Szaradzistów ,,Labirynt” przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Strzelnie oraz Ośrodkiem Wypoczynkowym ,,Kormoran” w Przyjezierzu. Startowało 20 uczestników, którzy rozwiązywali różnorodne zadania podzielone na dwie godzinne rundy. Zwycięzcą został Piotr Łojewski z Poznania (75 pkt), który odebrał kryształowy puchar ufundowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. Drugie miejsce zajął Zbysław Pieczyński ze Śremu (71 pkt), wyprzedzając o jeden punkt Mariusza Góralskiego z Wrocławia. Nagrody ufundowane przez posła Jerzego Wenderlicha dla najlepszej szaradzistki otrzymała Agnieszka Warwas z Poznania, która zajęła wysokie czwarte miejsce.


XV Szaradziarskie Mistrzostwa Małopolski, 29 V

Już po raz 15. szaradziści rywalizowali o tytuł Mistrza Małopolski. Turniej odbył się 29 maja w Galerii w Chełmie. Przyjechało 32 zawodników, na których czekał zestaw 25 zadań przygotowanych przez członków Bocheńskiego Klubu Szaradzistów „Omnibus”. Najlepszym w rywalizacji okazał się Marcin Radoń z Krakowa, który zdobył 50 punktów (na 71 możliwych). Drugi był Rafał Tałaj z Częstochowy (47 pkt), a trzeci jego ojciec – Andrzej Tałaj (44 pkt). Bez kompleksów z najlepszymi szaradzistami rywalizowali gimnazjaliści z terenu gminy Bochnia: Rafał Ochel (Dąbrowica), Anna Sobczyk (Grabina), Marta Podsiad (Brzeźnica) i Piotr Sobczyk (Grabina) – laureaci organizowanego corocznie przez „Omnibusa” turnieju międzygimnazjalnego.

Najlepsi otrzymali puchary, które wręczali wójt gminy Bochnia Jerzy Lysy, dyrektor Gminnego Centrum Czytelnictwa, Kultury i Sportu Danuta Niemiec oraz prezes klubu „Omnibus” Stanisław Bukowiec. Przygotowano również puchar dla najmłodszego uczestnika turnieju – otrzymała go 5-letnia Joasia Ketner, która wprawdzie sama jeszcze nie rozwiązuje krzyżówek, ale jako córka zagorzałych szaradzistów wytrwale towarzyszy swoim rodzicom podczas podobnych imprez w całym kraju.

Uczestnicy turnieju nie ukrywali satysfakcji z udanych mistrzostw i zapowiadali przyjazd na ziemię bocheńską również za rok.


XI Szaradziarskie Mistrzostwa Zambrowa, 30 V

30 maja 2010 r. odbyły się XI Szaradziarskie Mistrzostwa Zambrowa, na które przybyło 20 uczestników z różnych stron Polski. Najlepszym okazał się Stanisław Wójtowicz z miejscowości Prace Duże (woj. mazowieckie), który uzyskał 67 pkt (na 71 możliwych) i wyprzedził żonę – Magdalenę Wójtowicz (57 pkt). Trzecie miejsce przypadło Piotrowi Łojewskiemu z Poznania (55 pkt).

Organizatorami mistrzostw byli Miejski Ośrodek Kultury w Zambrowie i Białostocki Klub Szaradzistów „Arara”, który również przygotował zestaw turniejowych zadań.


IX Szaradziarskie Mistrzostwa Żar, 5 VI

W sobotnie południe, 5 czerwca odbyły się IX Szaradziarskie Mistrzostwa Żar, w których stratowało 22 uczestników. Turniej przeprowadzono w dwóch rundach (70 i 50 minut), a zawodnicy zmagali się z łamigłówkami przygotowanymi przez członków klubu „Abak”. Ponieważ w tym roku Żary obchodzą 750-lecie nadania praw miejskich, niektóre zadania były związane z tym historycznym miastem. Mistrzem został Marcin Radoń z Krakowa, który zgromadził łącznie 99 punktów (na 174 możliwych) i odebrał z rąk zastępcy burmistrza Żar Franciszka Wołowicza okazały puchar. Drugie miejsce wywalczył Rafał Rogowski z Pabianic (93 pkt), a trzecie Mariusz Góralski z Wrocławia (90 pkt).

Podczas mistrzostw podsumowano również I edycję Klubowego Turnieju „Abak” o puchar dyrektora Żarskiego Domu Kultury za 2009 rok. Najlepszym okazał się Bogdan Tropak, drugi był Andrzeja Stachów, a trzeci Marek Drewnowski.


Finał XIII Szaradziarskich Mistrzostw Polski, 12 VI

W rozegranym 12 czerwca finale XIII Szaradziarskich Mistrzostw Polski startowało 50 osób, które w trzech 60-minutowych rundach rozwiązywały krzyżówki, jolki i inne zadania punktowane od 1 do 6 i zebrane w 12-stronicowe broszurki formatu „Rozrywki”.

Po raz trzeci z rzędu zwyciężył Jacek Wojaczyński z Wrocławia (152 pkt), który nie wygrał żadnej z rund. Drugi był Marcin Zieliński z Warszawy (150), a trzeci Norbert Stawik z Poznania (146). Kolejne miejsca zajęli: Jacek Laskowski z Warszawy (144), Michał Gargól z Pabianic (132), Rafał Tałaj z Częstochowy (130), Agnieszka Warwas z Poznania (121), Dorota Garbacik ze Zgierza (110) i dziewiąte ex aequo Dawid Kupiec z Nowej Dęby i Stanisław Wójtowicz z miejscowości Prace Duże (po 109 pkt).
Najwięcej punktów (72) można było zdobyć w pierwszej rundzie, którą wygrał Marcin Zieliński (56). Zestaw zawierał m.in. krzyżówkę z przymrużeniem oka, jolkę „wszystkie chwyty dozwolone” (znaną czytelnikom „Rozrywki. Jolek” i „Rozrywki od A do Z”), arytmokrzyżówkę z wyrazów wykreskowanych w wierszu.

Najlepszy wynik w drugiej rundzie osiągnęli Rafał Tałaj i Marcin Zieliński (53 punkty na 65 możliwych). W zestawie znalazły się dwa czasochłonne, a zarazem najwyżej punktowane zadania – jolka szkotka i krzyżówka z przymrużeniem oka, ale z określeniami podanymi w przypadkowej kolejności.

Ostatnią rundę wygrał Norbert Stawik, zdobywając 48 punktów (maksimum wynosiło 62). Krzyżówka z historyjki, jolka „pół na pół”, kastalia „Sezonowe mole książkowe”, krzyżówka „kółko i krzyżyk” z utajnionymi czarnymi polami, jolka z palindromami – to tylko niektóre zadania z zestawu liczącego 22 łamigłówki.
Pierwsza trójka otrzymała nagrody pieniężne, a wszyscy uczestnicy – upominki firmowe „Rozrywki”.

Zadania i wyniki

 

I Szaradziarskie Mistrzostwa Józefowa, 17 VII

17 lipca odbyły się I Szaradziarskie Mistrzostwa Józefowa. W imprezie zorganizowanej przez powstały we wrześniu zeszłego roku Miejski Klub Szaradzistów „Kon-Tiki” w Józefowie wystartowało 38 szaradzistów z całej Polski. Na uczestników czekały dwa zestawy, każdy po 30 zadań autorstwa Przemysława Ketnera i Waldemara Zieleniewskiego. Na rozwiązanie każdego zestawu przeznaczono 70 minut.
W rundzie pierwszej uczestnicy zmagali się m.in. z krzyżówką „ułóż sam”, złożoną z haseł dwuwyrazowych, krzyżówką, w której poziomo należało wpisać dwuwyrazowe hasła (drugi wyraz był anagramem metagramu pierwszego słowa, np. krÓtka kUrtka), swatką zodiakalną oraz sprawiającą niemało kłopotów jolką „Vancouver 2010”. W rundzie drugiej znalazły się m.in. pantropa z marginesu, poliptyk tatrzański, w którym dodatkowe hasła stanowiły osoby i ich dzieła związane z Tatrami, oraz ornitologiczna krzyżówka-szyfr. Nikomu nie udało się w całości rozwiązać krzyżówki metamorficznej punktowanej za każdy wpisany wyraz (w większości długie, np. mineczka – kamieniczniczka, Polanie – napoleoniana, piernaty – terpentyniarnia).

Zwycięzcą I Szaradziarskich Mistrzostw Józefowa został Leszek Rydz z Głogowa, zdobywając 119,5 punktu (na 170,5 możliwych), drugie miejsce zajął częstochowianin Rafał Tałaj (110), a trzecie Stanisław Wójtowicz z podwarszawskich Prac Dużych (104,5). Pierwsza trójka otrzymała puchary burmistrza Józefowa, a wszyscy uczestnicy nagrody książkowe i albumy o Józefowie.


VI Szaradziarskie Mistrzostwa Płocka, 21 VIII

21 sierpnia odbyły się VI Szaradziarskie Mistrzostwa Płocka zorganizowane przez miejscowy klub „Relaks”. 29 zawodników z całego kraju przez 130 minut rozwiązywało 72 różnorodne zadania, które tak jak w poprzednich latach przygotowali członkowie Toruńskiego Klubu Szaradzistów „Sfinks”. Zwyciężyła Magdalena Wójtowicz z miejscowości Prace Duże, która – uzyskując 101 pkt – wyprzedziła Rafała Tałaja z Częstochowy (95 pkt) i Mariusza Góralskiego z Wrocławia (94). Imprezę zakończyła godzinna przejażdżka oryginalną ciuchcią tumską po nabrzeżu wiślanym i płockiej starówce.


XII Szaradziarskie Mistrzostwa Pelplina, 4 IX

W sobotę, 4 września br. odbyły się XII Mistrzostwa Szaradziarskie Pelplina, zorganizowane przez Gdański Klub Szaradzistów „Neptun”. Startowało 37 miłośników krzyżówek i innych zadań z całej Polski. Uczestnicy rozwiązywali w dwóch godzinnych rundach zadania przygotowane przez Tadeusza Olejarczyka, Barbarę Sudoł i Romana Iwanka. Zwyciężył Rafał Tałaj, zdobywając 116 punktów, drugie miejsce zajął Rafał Rogowski (95 pkt), a trzecie Magdalena Wójtowicz (89 pkt).XVIII Szaradziarskie Mistrzostwa Łodzi, 11 IX

W XVIII Szaradziarskich Mistrzostwach Łodzi wystartowało 46 uczestników z różnych stron Polski. W dwóch rundach, trwających 90 i 60 minut, można było zdobyć łącznie 162 punkty (92 i 70). Bezapelacyjnie zwyciężył Jacek Wojaczyński z Wrocławia (140 pkt), wyprzedzając Dorotę Garbacik i Rafała Tałaja (po 128 pkt). Ciekawe i różnorodne zestawy zadań przygotował Michał Gargól, który także był – wraz z Ryszardą Sawą i Adamem Sumerą – autorem rozwiązywanych łamigłówek. Zgodnie z tradycją łódzkich zmagań każdy z uczestników otrzymał nagrodę, a dodatkową atrakcją były pyszne ciasta upieczone przez łódzkie szaradzistki.VIII Szaradziarskie Mistrzostwa Głogowa, 18 IX

Aż 41 szaradzistów z całej Polski stawiło się 18 września w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego w Głogowie, aby walczyć o tytuł szaradziarskiego mistrza Głogowa. Mistrzostwa po raz ósmy zorganizował Głogowski Klub Szaradzistów „As”. Na startujących czekało 70 zadań pogrupowanych w dwa zestawy; na rozwiązanie każdego zestawu przeznaczono 70 minut.
Wśród ułożonych przez Mieczysława Balińskiego, Teresę Czerwińską, Józefa Góreckiego, Zdzisława Jagodzińskiego, Zbigniewa Kurowskiego i Leszka Rydza zadań znalazły się m.in. krzyżówka „owołs w słowie”, nietypowy „szyfrogram x 2 + A”, krzyżówka, w której wyrazy pionowe należało ułożyć z wszystkich liter cytatu „Poszła Karolinka do Gogolina”. Sporo kłopotów sprawiła synteza krzyżówki, w której diagram należało uzupełnić nazwami ośmiu miejscowości wymienianymi w codziennym radiowym komunikacie o stanie wód – szczególnie niełatwe do odgadnięcia były nazwy Szczucin (mylony ze Szczecinem) i Karsy. Uśmiech na twarzy rozwiązujących wywoływały zadania zabarwione humorem, takie jak krzyżówka z przymrużeniem oka, osobówka, pomysłówka, pantropa z zagadką, według małego Jasia czy też przewrotka, w której objaśnienia należało odczytywać bardzo przewrotnie, np. gość z „Bab” – gospodarz z „Chłopów” (Boryna). Nowością było zadanie zatytułowane „ciąg objaśnień”, w którym podany ciąg liter należało podzielić na takie części, aby powstały określenia wyrazów wpisywanych do diagramu. Z kolei w podchwytliwej jolce „6 słów” należało wpaść na to, że odgadnięte wyrazy należy wpisać w… czarne (a właściwie ciemnoszare) pola krzyżówki.
Mało kto był zaskoczony, gdy okazało się, że zwycięzcą został Norbert Stawik z Poznania, który zdobył aż 156 punktów (na 164 możliwe) – to już siódme jego zwycięstwo na głogowskiej ziemi! W nagrodę otrzymał puchar starosty głogowskiego oraz nagrodę prezydenta Głogowa – wielofunkcyjne urządzenie do komputera. Drugie miejsce zajął warszawianin Marcin Zieliński (149 pkt), który wyprzedził na podium Rafała Tałaja z Częstochowy (123).
Głogowski Klub Szaradzistów „As” serdecznie dziękuje dyrektor liceum Bożenie Kowalczykowskiej za pomoc w organizacji imprezy i już dziś zaprasza na przyszłoroczne zmagania o tytuł mistrza Głogowa.
 

XXXVI Turniej Kompozycji Krzyżówki, 25 IX

W XXXVI Turnieju Kompozycji Krzyżówki, zorganizowanym 25 września w Lublinie przez szaradzistów z klubu „Luks”, startowało 27 osób, które w ciągu sześciu
40-minutowych rund układały krzyżówki przygotowane przez „Rozrywkę”. Za każde zadanie zawodnik otrzymywał punkty przeliczane następnie na punkty unifikacyjne, których suma decydowała o kolejności (nie uwzględniano punktów najsłabszej rundy). Pierwsze miejsce zajął Robert Górniak z Sosnowca (478 pkt), drugie Leszek Rydz z Głogowa (465), trzecie Tomasz Tokarski z Gdyni (461), czwarte Rafał Tałaj z Częstochowy (457), piąte Mariusz Góralski z Wrocławia (444), szóste Wojciech Pietruszewski z Torunia (437). W klasyfikacji drużynowej wygrał „Labirynt” Toruń (1248 pkt), wyprzedzając „Sfinksa” Toruń (1190) i „Atenę” Gorzów Wielkopolski (871).
Runda I. Nowość! Należało ułożyć klasyczną krzyżówkę, w której wybrane litery w niektórych (lub wszystkich) rzędach składały się na co najmniej 5-literowe wyrazy. O wyniku decydowała suma liter wszystkich tych wyrazów. Zwycięska krzyżówka Rafała Tałaja (82 litery w 11 wyrazach) była lepsza aż o 15 punktów od krzyżówki drugiego w tej rundzie Bogusława Nowaka.
Runda II. Diagram z narzuconymi kilkoma literami i parunastoma czarnymi polami, wyrazy co najmniej 5-literowe, punktowane skrzyżowania. Najwięcej liter na skrzyżowaniach (60) znalazło się w pracy Leszka Rydza.
Runda III. W krzyżówce z czarnymi polami należało zawrzeć jak najdłuższy początkowy fragment hasła: Złych pcheł sześć psa chciało zjeść, sęk w tym, że Bryś nie dał się. Najdłuższym, 31-literowym fragmentem mógł się pochwalić jedynie Mariusz Góralski.
Runda IV. Klasyczna krzyżówka z punktowanymi literami H (plus 2) i C (minus 1). Autorzy najlepszych, 34-punkowych prac, Andrzej Bartkowiak i Wojciech Pietruszewski, umieścili w swoich krzyżówkach po 19 liter H i 4 litery C.
Runda V. Kolejna nowość! Prostokąt, w którym należało ułożyć krzyżówkę z co najwyżej 20 wyrazów zawierających podane obok diagramu 4-literowe słowa (jak w szkotce). Najwięcej punktowanych skrzyżowań (31) jury znalazło w pracach Roberta Górniaka i Przemysława Ketnera.
Runda VI. W zadanym prostokącie należało ułożyć krzyżówkę składającą się z podanych przy diagramie wyrazów i ich metagramów. Punktowano wszystkie wyrazy, których najwięcej (27) znalazło się w pracach czterech zawodników: Stanisława Bruszkowskiego, Jerzego Buczka, Leszka Rydza i Józefa P. Wrony.
 

XIII Szaradziarskie Mistrzostwa Lublina, 26 IX

26 września w gościnnych progach Prywatnego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi odbyły się XIII Szaradziarskie Mistrzostwa Lublina, w których startowało 24 uczestników. Do rozwiązania było osiemnaście zadań diagramowych i jedna forma wierszowana, składająca się z piętnastu metagramów – wszystkie autorstwa Józefa Piotra i Agnieszki Wronów. Za rozwiązanie kompletu zadań można było zdobyć 111 punktów, ale nikomu się to nie udało. Zwyciężył Rafał Tałaj (78 pkt), który wyprzedził Agnieszkę Warwas (73) i Mariusza Góralskiego (70).


XVII Szaradziarskie Mistrzostwa Warszawy, 9 X

W XVII Szaradziarskich Mistrzostwach Warszawy, zorganizowanych 9 października przez redakcję „Rozrywki”, startowała rekordowa liczba zawodników – 47. W turniejowym zestawie przeważały zadania diagramowe, wśród nich trzy z najwyższą punktacją: krzyżówka z przymrużeniem oka, a-żetka hetmańska i jolka, której dolny fragment tworzył krzyżówkę-szyfr. Kłopotliwa była też krzyżówka „według małego Jasia” i jesienny rebus karuzelowy z członem „mural” (wielkoformatowa grafika na ścianach budynków).
Tylko sześciu oczek zabrakło Jackowi Laskowskiemu z Warszawy do zdobycia kompletu punktów (77). Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny mistrz stolicy Marcin Zieliński, także z Warszawy (64 pkt), a trzecie – poznanianin Piotr Łojewski (62). Wszyscy otrzymali upominki firmowe, a najlepsi nagrody pieniężne.

WynikiXI Szaradziarskie Mistrzostwa Gorzowa Wielkopolskiego, 16 X

Tym razem 26 szaradzistów dotarło w słotną sobotę, 16 października do Urzędu Miejskiego w Gorzowie Wielkopolskim, by na sali sesyjnej po raz jedenasty walczyć o tytuł mistrza Gorzowa. Uczestnicy rozwiązywali w dwóch godzinnych rundach (w każdej można było zdobyć maksymalnie 56 punktów) zadania przygotowane przez Gorzowski Klub Szaradzistów „Atena”. Wśród nich znalazły się m.in. krzyżówka jesienna z wykonawcami „deszczowych” piosenek oraz „gorzoviana”, nawiązujące do gorzowskich żużlowców i imprez muzycznych organizowanych w mieście.
Zwyciężczynią XI Szaradziarskich Mistrzostw Gorzowa została poznanianka Agnieszka Warwas (74 pkt), drugie miejsce wywalczył Marcin Radoń z Krakowa (70), na trzecim miejscu uplasował się Piotr Łojewski z Poznania (65).


III Szaradziarskie Mistrzostwa Poznania, 23 X

W słoneczną sobotę, 23 października w Domu Kultury „Orle Gniazdo” odbyły się III Szaradziarskie Mistrzostwa Poznania. Do stolicy Wielkopolski zjechało czterdziestu miłośników łamigłówek, aby zmierzyć się w dwóch 70-minutowych rundach z zadaniami przygotowanymi przez klub „Pyrrus”. Rozegrano także półgodzinny turniej rebusowy „Pyrrusjada”.
Pierwsza runda obfitowała w zadania wymagające anagramowania, np. krzyżówka z anagramów nazwisk szaradzistów czy jolka z wyrażeniami dwuwyrazowymi składającymi się z liter jednego wyrazu (wietrzna ospa – spotwarzanie, zięba jer – jarzębie). Trudniejsze wyrazy pojawiły się m.in. w jolce z ujawnionym słowem „łatwizna”, a także w „jolce II” (triarii, poliizopren). W drugim zestawie znalazły się m.in. szkotka z odmienianym wyrazem „chód”, muzyczna krzyżówka „jednym słowem” wymagająca znajomości tekstów i tytułów popularnych polskich piosenek oraz krzyżówka z przymrużeniem oka, w której należało odgadnąć nazwy imprez, np. przegląd pieśni operowej to „Ariada”, a spotkanie miłośników „Przedwiośnia” – „Barykada”.
Choć zadania były ciekawe, to nie należały do najłatwiejszych, o czym świadczyły wyniki końcowe – tylko ścisła czołówka zdobyła ponad połowę punktów. Najlepiej z zadaniami poradził sobie nowy mistrz Poznania Marcin Zieliński z Warszawy, zdobywca 117,5 punktów (na 151 możliwych). Drugie miejsce zajął Leszek Rydz z Głogowa (112,5), a trzecie Michał Gargól z Pabianic (99), który triumfował także w „Pyrrusjadzie”.


XXIV Szaradziarskie Mistrzostwa Regionu Północno-Wschodniego, 6 XI

6 listopada br. przybyło do Białegostoku 27 osób z różnych stron kraju na XXIV Szaradziarskie Mistrzostwa Regionu Północno-Wschodniego. Organizator mistrzostw, Białostocki Klub Szaradzistów „Arara”, przygotował zestaw 26 zadań, za który można było osiągnąć maksymalnie 68 punktów.
Zwycięzcą został Stanisław Wójtowicz z miejscowości Prace Duże (woj. mazowieckie), któremu do maksymalnego wyniku zabrakło tylko 2 punktów i który jako jedyny oddał pracę przed upływem regulaminowego czasu. Drugie miejsce przypadło Sławomirowi Koszelewowi z Ignatek k. Białegostoku (63 pkt), a trzecie zajęła Magdalena Wójtowicz (58 pkt).


Turniej Krzyżówki Miłosnej „Randka z Neptunem”, 27 XI

27 listopada w gdańskim klubie „Projektornia” odbył się turniej szaradziarski „Randka z Neptunem”. Uczestniczyły 32 osoby. W rundzie pierwszej zawodnicy wpisywali wyrazy do arkuszy rozwiązań. Arkusze te oznaczone były kotylionami, według których zawodnicy dobierali się w pary w drugiej rundzie i wspólnie rozwiązywali jolkę złożoną ze 140 wyrazów (za poprawnie wpisany wyraz każdy startujący w parze otrzymywał po 0,1 pkt). Wygrała Agnieszka Warwas (123,3 pkt), wyprzedzając zaledwie o 0,1 pkt Marcina Radonia, trzecie miejsce zajął Jacek Górski (118,6). Komplet zadań spod znaku Amora przygotował Grzegorz Chomicz.