Jesteś tutaj

Archiwum 2011

Najważniejsze turnieje i imprezy 2011

 • 5 marca, Kraków. XXV Szaradziarskie Mistrzostwa Krakowa – klub „Agora”
 • 12 marca, Skarżysko-Kamienna . IV Ogólnopolski Turniej Szaradziarski – klub „Anagram”
 • 26 marca, Gdańsk. XI Szaradziarskie Mistrzostwa Gdańska – klub „Neptun”
 • 2 kwietnia, Łódź. VI Turniej Hetmański – klub „Alfa”
 • 16 kwietnia, Wrocław. IX Szaradziarskie Mistrzostwa Wrocławia – klub „Kamer”
 • 6–7 maja, Grudziądz. II Szaradziarskie Mistrzostwa Grudziądza – klub „Sfinks”
 • 20–22 maja, Mielno. XIV Biesiada z „Rozrywką” – klub „Diagram” i redakcja „Rozrywki”
 • 28 maja, Bochnia. XVI Szaradziarskie Mistrzostwa Małopolski – klub „Omnibus”
 • 29 maja, Zambrów. XII Szaradziarskie Mistrzostwa Zambrowa – klub „Arara”
 • 4 czerwca, Żary. X Szaradziarskie Mistrzostwa Żar – klub „Abak”
 • 11 czerwca, Grodzisk Mazowiecki. VIII Szaradziarskie Mistrzostwa Grodziska Mazowieckiego – klub „Edyp”
 • 18–19 czerwca, Przemyśl. V Szaradziarskie Mistrzostwa Przemyśla – klub „Przemek”
 • 18–19 czerwca, Przyjezierze k. Strzelna. IV Szaradziarskie Mistrzostwa Kujaw i Pomorza – klub „Labirynt”
 • 25 czerwca, Łowicz. XIV Szaradziarskie Mistrzostwa Łowicza – klub „Słowik”
 • 16 lipca, Józefów. II Szaradziarskie Mistrzostwa Józefowa – klub „Kon-Tiki”
 • 20 sierpnia, Płock. VII Szaradziarskie Mistrzostwa Płocka – klub „Relaks”
 • 27 sierpnia, Gorzów Wielkopolski. XII Szaradziarskie Mistrzostwa Gorzowa Wielkopolskiego – klub „Atena”
 • 3 września, Pelplin. XIII Szaradziarskie Mistrzostwa Pelplina – klub „Neptun”
 • 10 września, Głogów. IX Szaradziarskie Mistrzostwa Głogowa – klub „As”
 • 17 września, Łódź. XIX Szaradziarskie Mistrzostwa Łodzi – klub „Alfa”
 • 24 września, Warszawa. XVIII Szaradziarskie Mistrzostwa Warszawy – redakcja „Rozrywki”
 • 1 października, Brodnica. VIII Szaradziarskie Mistrzostwa Brodnicy – klub „Jolka”
 • 8 października, Toruń. XXXVII Ogólnopolski Turniej Kompozycji Krzyżówki – klub „Labirynt” i redakcja „Rozrywki”
 • 15 października, Poznań. IV Szaradziarskie Mistrzostwa Poznania – klub „Pyrrus”
 • 22 października, Sosnowiec. I Szaradziarskie Mistrzostwa Sosnowca – klub „Ariada”
 • 5 listopada, Białystok. XXV Szaradziarskie Mistrzostwa Regionu Północno-Wschodniego – klub „Arara”
 • 19–20 listopada, Grodzisk Mazowiecki. II Drużynowy Turniej Szaradziarski – klub „Edyp”
 • 26 listopada, Gdańsk. IX Turniej Szaradziarski „Tylko z Jolką” – klub „Neptun”
 • 10 grudnia, Lublin. XIV Szaradziarskie Mistrzostwa Lublina – klub „Luks”


XXV Szaradziarskie Mistrzostwa Krakowa, 5 III

Podobnie jak w ubiegłym roku mistrzostwa Krakowa zainaugurowały sezon szaradziarski 2011. Wystartowało 40 uczestników, a wśród nich siedmiokrotny mistrz Krakowa Jerzy Pilawski. Mistrzostwa, zorganizowane po raz 25. przez klub „Agora”, składały się z dwóch rund – 70- i 50-minutowej. W każdej z nich uczestnicy rozwiązywali zadania autorstwa Barbary Sudoł, Jerzego Buczka, Tadeusza Basiagi i Ryszarda Treli.
Jak zwykle w Krakowie wśród zadań znalazło się kilka nowinek zaskakujących zawodników nietypową formą, zmuszających do wykazania się zmysłem do trafnego wyboru. Pomimo wysoko postawionej poprzeczki zwycięzcy pierwszej rundy zabrakło tylko jednego punktu do kompletu, druga runda przyniosła jednak kilka niespodzianek. Do nowinek należała krzyżówka, w której część skrzyżowań miała postać czterokratkowych rond, a także półjolka, w której wyrazy poziome – nazwiska znanych osób – określone były ich imionami liczącymi tyleż liter, które to litery wpisano w rogi kratek we właściwe miejsca diagramu. Niewielu uczestników porwało się na syntezę, w której nie było konturu diagramu, za to w każdym z jedenastu sektorów kratownicy miał znaleźć się komplet liter tworzący nazwę państwa rozpoznanego na podstawie flagi lub wybranego z zamieszczonej listy.
Zadaniem najchętniej rozwiązywanym i zbierającym najlepsze opinie wśród startujących była dwustronicowa krzyżówka z fraszek [zadanie to ukaże się w „Rozrywce” za cztery tygodnie – red.]. Podobała się też pantropa z dwiema osiami symetrii kryjącymi dwa hasła.
Zwycięzcą XXV Szaradziarskich Mistrzostw Krakowa został Leszek Rydz (73 pkt), wyprzedzając Rafała Tałaja (66) i Magdalenę Wójtowicz (61). Najlepsi otrzymali od klubu „Agora” nagrody pieniężne, od redakcji „Rozrywki” były upominki firmowe, a wszystkich startujących obdarowano książkami ufundowanymi przez dwa krakowskie wydawnictwa Znak i Skrzat.


XI Szaradziarskie Mistrzostwa Gdańska, 26 III

W ostatnią sobotę marca odbyły się XI Szaradziarskie Mistrzostwa Gdańska pod honorowym patronatem prezydenta miasta, który ufundował puchar dla zwycięzcy, oraz przewodniczącego Rady Miejskiej. W turnieju udział wzięło 39 zawodników, którzy w dwóch rundach zmierzyli się z zadaniami autorstwa Tadeusza Olejarczyka i Bogdana Malacha. Tematem przewodnim zadań byli znani gdańszczanie. Zwyciężyła Agnieszka Warwas z Poznania, uzyskując 72 punkty, miejsce drugie zajął Marcin Radoń z Krakowa (71 pkt), trzeci był poznanianin Piotr Łojewski (68). Nadmorski klimat chyba sprzyja Agnieszce, gdyż jest to jej drugie z rzędu zwycięstwo w turnieju organizowanym przez gdański klub.

Zgodnie z tradycją podczas mistrzostw Gdańska organizatorzy wręczają Puchar Neptuna za miniony sezon. W 2010 r. wywalczył go Rafał Tałaj z Częstochowy.


VI Turniej Hetmański, 2 IV

Na rozegrany 2 kwietnia w Łodzi już szósty Turniej Hetmański przybyły 34 osoby z całej Polski. Przez 90 minut zmagano się z zestawem dziesięciu krzyżówek hetmańskich, które ułożyli Jerzy Buczek, Ryszarda Sawa, Jan Szejko oraz autor opracowania całości Adam Sumera. W zestawie znalazło się kilka ciekawych odmian, m.in. hetmanka do wyboru, swatka hetmańska, utajniony hetmanek i krzyżówka z hasłami dwu- i trzywyrazowymi. Za każde odgadnięte i prawidłowo wpisane do diagramu słowo lub hasło kilkuwyrazowe otrzymywało się jeden punkt. Maksymalnie można było zdobyć 166 punktów. Bliski ideału był Rafał Tałaj z Częstochowy, który całkowicie wypełniony zestaw oddał na kwadrans przed końcem. Wprawdzie nie ustrzegł się dwóch błędów i ostatecznie uzyskał 164 pkt, ale wystarczyło to do zwycięstwa. Drugie miejsce zajął Michał Gargól z Pabianic (159), a trzecie Dorota Garbacik ze Zgierza (156). Zgodnie z tradycją organizujący turniej Łódzki Klub Szaradzistów „Alfa” przygotował nagrody w postaci ciekawych książek dla wszystkich startujących.


IX Szaradziarskie Mistrzostwa Wrocławia, 16 IV

W IX Szaradziarskich Mistrzostwach Wrocławia, rozgrywanych tradycyjnie w Klubie Śląskiego Okręgu Wojskowego, udział wzięło 43 uczestników. Czekały na nich zestawy zadań autorstwa członków Wrocławskiego Klubu Szaradzistów „Kamer”: Antoniego Mazurkiewicza, Wiesława Sokołowskiego, Mariusza Góralskiego, Adama Denglera, Mariusza Burasa oraz Jacka Wojaczyńskiego, który całość opracował. W pierwszej rundzie turnieju zmagano się m.in. z metamorfozą z fragmentu „Lokomotywy” Tuwima, anagramówką filmową, krzyżówką z rebusu, krzyżówką z dodawanymi zbitkami palindromowymi (świnie + ECE = świecenie), kreskówką i arytmokrzyżówką z kontekstu. Po przerwie pojawiła się czasochłonna jolka przerywnikowa, metamorfoza ze stolicami, synteza ze słowami zawierającymi fragment „RUN” czy krzyżówka „Anita Kanisiak”, w której określenia należało utworzyć, łącząc ze sobą odpowiednie imię i nazwisko (np. Oskar Bach – o skarbach – bogactwa). W obu częściach pojawiły się także rebusy i formy wierszowane.
W dotychczasowej historii mistrzostw Wrocławia po najwyższe laury sięgali Norbert Stawik z Poznania i Leszek Rydz z Głogowa (obydwaj trzykrotnie) oraz Marcin Zieliński z Warszawy (dwukrotnie). Dwaj pierwsi ponownie stoczyli walkę o zwycięstwo. Tym razem okazały puchar, ufundowany przez prezydenta Wrocławia, wywalczył Leszek Rydz, zdobywając 96,4 pkt, Norbert Stawik był drugi (87,4). Trzecie miejsce (po raz trzeci z rzędu) wywalczył częstochowianin Rafał Tałaj (84,4).


II Szaradziarskie Mistrzostwa Grudziądza, 6-7 V

Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Grudziądzu zorganizowało II Szaradziarskie Mistrzostwa Grudziądza, nad którymi patronat honorowy objął marszałek woj. kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. W słoneczną sobotę, 7 maja na starcie stanęło 46 uczestników, którzy rozwiązywali różnorodne zadania, począwszy od typowych odmian krzyżówek, a na drobnych formach wierszowanych kończąc.
Dwa turniejowe zestawy przygotowali członkowie Toruńskiego Klubu Szaradzistów „Sfinks” (niektóre zadania były związane z Grudziądzem i województwem). Z zadaniami najlepiej poradził sobie Mariusz Góralski z Wrocławia, uzyskując 83 pkt. Został on uhonorowany pucharem prezydenta Grudziądza. Drugie miejsce i puchar przewodniczącego Rady Miejskiej zdobył Rafał Rogowski z Pabianic, który zgromadził identyczną liczbę punktów co zwycięzca, ale na rozwiązanie zadań potrzebował więcej czasu. Trzecie miejsce i puchar dyrektora Ogniska Pracy Pozaszkolnej wywalczyła Agnieszka Warwas z Poznania (82 pkt). Każdy z zawodników otrzymał dyplom uczestnictwa, a i nagród wystarczyło dla wszystkich.
W przeddzień turnieju odbyło się losowanie nagród z „Rozrywki” nr 8 połączone z dodatkowymi konkursami: krzyżówką CG (oznaczenie Grudziądza na tablicach rejestracyjnych), krzyżówką OPP oraz – przygotowanymi przez redakcję „Rozrywki” – „żywymi” rebusami. Oprócz rozwiązywania krzyżówek i rebusów uczestnicy mieli okazję zwiedzić grudziądzką cytadelę, a trudy pokonywania wąskich podziemnych korytarzy zrekompensować żołnierską grochówką. Dodatkowym sprawdzianem wiedzy o tym militarnym obiekcie była krzyżówka tematyczna.


XIV Biesiada z „Rozrywką”, 20–22 V

Ciepłe słoneczko i chłodnawy wiaterek towarzyszyły przez weekend 20 – 22 maja ponad setce uczestników Biesiady z „Rozrywką”. W tym roku tę jedną z najważniejszych szaradziarskich imprez zorganizowaliśmy po raz czternasty wspólnie z Koszalińskim Klubem Szaradzistów „Diagram”, a na miejsce wybraliśmy nadmorskie Mielno. Przyjechali stali bywalcy, którzy nie opuścili żadnej imprezy, ale też pojawiły się nowe twarze, np. laureaci konkursu „Wygraj zaproszenie” („Rozrywka” nr 7): Natalia Piela z Poznania i Zenon Wiśniewski z Torunia (zaproszenie wylosował też Sławomir Stocki z Krakowa, ale na biesiadę nie dojechał).
Najważniejszym punktem biesiadnych spotkań był sobotni Wielki Turniej „Rozrywki”. Wygrał Leszek Rydz z Głogowa, który rozwiązał wszystkie zadania, niestety, w kilku komisja dopatrzyła się błędów obniżających punktację. Drugie miejsce zajął Rafał Tałaj z Częstochowy, a trzeci był Tomasz Tokarski z Gdyni. Kto chciałby zapoznać się z zadaniami, zapraszamy na strony 27 – 38. W konkursie Ryszardy Sawy i Adama Sumery „Hetmańskie co nieco” z przewrotnymi określeniami („trunek w trunku z Bałkanów”, „urzekająco piękny w podróży z Buska do Niska”) najszybciej poradził sobie Marcin Radoń z Krakowa, odgadując wymagane hasło „gratulacje”, natomiast w „Diagramowych” łamigłówkach najlepiej wypadła Agnieszka Warwas z Poznania. Piątkowy wieczór wypełniły konkursy „Drętwa mowa”, rozgrywana w drużynach, i gra w krzyżówkę, obydwa prowadzone przez Bogdana Witka. Mieczysław Marzec przypomniał wiersz Tadeusza Kubiaka kierowany do „poety szarad, arcymaga słowa”, a opublikowany w „Kalendarzu Szaradzisty” z 1965 r.
Renata Jurasińska w prezentacji „Matematyczne inspiracje w szaradziarstwie” przybliżyła rodzaje łamigłówek logiczno-matematycznych, a Bogdan Malach starał się dowieść, że „w życiu piękne są tylko chwile”, recytując własne fraszki, limeryki, lepieje i prezentując piosenki ze swoimi tekstami. Podczas wieczornego barbecue krążyła z rąk do rąk opasła kronika Małgorzaty Wołc i Jadwigi Cęcek, skrupulatnie dokumentująca biesiadę sprzed roku. Weekend w Mielnie minął błyskawicznie. A gdzie się spotka szaradziarska brać za rok? Wróbelki ćwierkają, że gdzieś na Dolnym Śląsku. Zatem do zobaczenia na jubileuszowej, XV Biesiadzie z „Rozrywką”.


XVI Szaradziarskie Mistrzostwa Małopolski, 28 V

Marcin Radoń z Krakowa został szaradziarskim mistrzem Małopolski. W turnieju, który odbył się 28 maja w Galerii Chełm, wzięło udział 27 zawodników z całej Polski. Impreza została zorganizowana po raz 16. przez Bocheński Klub Szaradzistów „Omnibus” przy udziale Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu, redakcji „Ziemi Bocheńskiej”, a pod patronatem wójta gminy Bochnia. Przez półtorej godziny uczestnicy rozwiązywali zestaw zadań, za które można było otrzymać łącznie 83 punkty. Mistrzowi udało się zebrać ich 52, drugie miejsce zajął z 42 punktami także krakowianin Janusz Starzec, trzecia była Barbara Sudoł z Olkusza (38 pkt). Nagrody laureatom wręczali zastępca wójta gminy Bochnia Stanisław Bukowiec, dyrektor Centrum Kultury Danuta Niemiec i nowo wybrany prezes „Omnibusa” Tadeusz Bembenik.
Warto dodać, że bocheńscy szaradziści od kilku lat organizują konkursy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu gminy Bochnia. W ramach projektu unijnego „Dobry start kluczem do przyszłości” najmłodsi mogą się rozwijać poprzez rozwiązywanie łamigłówek.


XII Szaradziarskie Mistrzostwa Zambrowa, 29 V

W niedzielę 29 maja odbyły się XII Szaradziarskie Mistrzostwa Zambrowa. Przybyło 22 uczestników, dla których klubowicze z białostockiej „Arary” przygotowali zestaw 26 zadań wartych 74 punkty. Czas rozwiązywania 75 minut. Najlepszym zawodnikiem został Stanisław Wójtowicz z miejscowości Prace Duże (woj. mazowieckie), który osiągnął 64 pkt. Drugie miejsce przypadło Marcinowi Radoniowi z Krakowa, a trzecie Sławomirowi Koszelewowi z Ignatek k. Białegostoku, obaj po 56 pkt.


X Szaradziarskie Mistrzostwa Żar, 4 VI

W pierwszą sobotę czerwca odbyły się jubileuszowe X Szaradziarskie Mistrzostwa Żar, w których startowało 22 zawodników. Turniejowe zadania przygotowali członkowie klubu „Abak”: Marek Drewnowski, Czesław Krasiński i Czesław Piwko oraz gościnnie Tadeusz Włodyka. W dwóch rundach można było zdobyć 134 punkty, rozwiązując m.in. jolkę z wężykiem, kolanka z figurami płaskimi czy zamieszczoną na sąsiedniej stronie krzyżówkę łacińską. Tytuł Szaradziarskiego Mistrza Żar oraz puchar ufundowany przez burmistrza zdobył Leszek Rydz z Głogowa, który zgromadził 98,5 pkt. Drugie miejsce wywalczył Mariusz Góralski z Wrocławia (95), a trzecie Piotr Łojewski z Poznania (81).
Bogdan Tropak odebrał z rąk Romana Krzywotulskiego, dyrektora Żarskiego Domu Kultury, puchar za zwycięstwo w II edycji Klubowego Turnieju „Abak” za rok 2010.

 

VIII Szaradziarskie Mistrzostwa Grodziska Mazowieckiego , 11 VI

 

W VIII Szaradziarskich Mistrzostwach Grodziska Mazowieckiego (11 czerwca) startowała rekordowa liczba zawodników – 45. Przyjechali oni zarówno z okolic Grodziska (Pruszków, Brwinów), jak i Wielkopolski, Krakowa, Śląska, a nawet Szczecina, debiutanci i uczestnicy wszystkich dotychczasowych mistrzostw. Turniej składał się z dwóch rund – 75 i 60 minut, w obydwu do zdobycia 135,5 pkt. Po pierwszej rundzie prowadził Norbert Stawik z Poznania. Drugą rundę wygrał Michał Gargól z Pabianic i odrobił siedmiopunktową stratę. Obydwaj zgromadzili w sumie po 98 pkt, o zwycięstwie decydowała zatem większa liczba rozwiązanych zadań z najwyższą punktacją. Takich zadań było więcej w pracy Michała Gargóla, który po raz trzeci z rzędu triumfował w Grodzisku. Drugie miejsce zajął Norbert Stawik, a trzeci był Rafał Tałaj z Częstochowy (95,5 pkt).
Turniejowe zadania ułożyli członkowie klubu „Edyp”, a jedno z nich, jolkę z haczykiem, zamieszczamy w „Wieściach”.

 

V Szaradziarskie Mistrzostwa Przemyśla, 18–19 VI

W V Szaradziarskich Mistrzostwach Przemyśla (18–19 czerwca) z dwoma zestawami zadań, przygotowanymi przez członków klubu „Przemek”, najlepiej poradził sobie Marcin Radoń z Krakowa, wyprzedzając Przemysława Ketnera z Józefowa i Annę-Marię Ketner. Zwycięzcy zostali nagrodzeni okazałymi pucharami, ufundowanymi przez prezydenta Przemyśla i starostę przemyskiego, a wszyscy uczestnicy turnieju – nagrodami książkowymi. Dwudniowe zawody uświetnił występ zespołu z Centrum Piosenki Dziecięcej przy Szkole Podstawowej nr 15 w Przemyślu, a w niedzielne przedpołudnie szaradziści zwiedzali arboretum w Bolestraszycach.

 

XIV Szaradziarskie Mistrzostwa Łowicza, 25 VI

25 czerwca odbyły się XIV Szaradziarskie Mistrzostwa Łowicza zorganizowane przez miejscowy klub „Słowik”. Wzięło w nich udział 25 miłośników rozrywek umysłowych, którzy rozwiązywali w dwóch etapach zestaw zadań przygotowany przez Jerzego Wiatra. Mistrzem został Piotr Łojewski z Poznania, który uzyskał 57 punktów (na 80 możliwych), drugi był Stanisław Wójtowicz z miejscowości Prace Duże (54), a trzeci krakowianin Marcin Radoń (52). Czołowa trójka otrzymała puchary ufundowane przez burmistrza Łowicza, a wszyscy uczestnicy nagrody książkowe.


XII Szaradziarskie Mistrzostwa Gorzowa Wielkopolskiego, 27 VIII

W ostatnią sobotę sierpnia Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim gościła szaradzistów, którzy po raz dwunasty rywalizowali o tytuł mistrza Gorzowa. Mistrzostwa, zorganizowane przez klub „Atena”, składały się z dwóch rund. W pierwszej zawodnicy zmagali się z zadaniami poświęconymi Czesławowi Miłoszowi, w drugiej natomiast z zadaniami nawiązującymi do atrakcyjnych miejsc Gorzowa i ziemi lubuskiej.
Zwyciężył wrocławianin Mariusz Góralski, zdobywając 78 punktów (na 107 możliwych), drugie miejsce zajęła Agnieszka Warwas z Poznania (70), a trzecie – Marcin Radoń z Krakowa (65).
Najlepszych uhonorowano pucharami i wydawnictwami encyklopedycznymi. Turniejowe zadania przygotował Bogusław Nowak.

 

VII Szaradziarskie Mistrzostwa Płocka, 20 VIII

W VII Szaradziarskich Mistrzostwach Płocka, zorganizowanych 20 sierpnia przez miejscowy klub „Relaks”, startowało 33 uczestników. Otrzymali oni do rozwiązania dwa zestawy zadań, których autorami byli członkowie Toruńskiego Klubu Szaradzistów „Sfinks”. Dwa najwyższe miejsca zajęło małżeństwo Stanisław i Magdalena Wójtowiczowie z Prac Dużych, uzyskując odpowiednio 99 i 90 punktów, trzeci był Sławomir Koszelew z Ignatek (86 pkt). Najlepsi otrzymali puchary, wszyscy uczestnicy nagrody książkowe. Mistrzostwa uświetniła wycieczka do płockiego ogrodu zoologicznego.

 

XIII Szaradziarskie Mistrzostwa Pelplina, 3 IX

 

W ciepłą, słoneczną sobotę, 3 września odbyły się XIII Szaradziarskie Mistrzostwa Pelplina, zorganizowane przez Gdański Klub Szaradzistów „Neptun” i Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie. Zjechało 36 miłośników łamigłówek z całej Polski, aby zmierzyć się w dwóch godzinnych rundach z zadaniami autorstwa Tomasza Tokarskiego. W pierwszej części uczestnicy zmagali się z różnymi odmianami krzyżówek, m.in. a-żetką, kreskówką, swatką, w drugiej rundzie znalazły się także inne zadania diagramowe – do wyboru, do koloru. Łącznie można było zdobyć 184 punkty.
Mistrzem Pelplina został Rafał Rogowski z Pabianic (95 pkt), drugie miejsce zajął Piotr Łojewski z Poznania, ustępując zwycięzcy pięcioma punktami, a trzecie Przemysław Ketner z Józefowa (84), który wyprzedził Agnieszkę Warwas z takim samym dorobkiem punktowym tylko dzięki lepszej lokacie w drugiej rundzie. Laureaci otrzymali pamiątkowe puchary, nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe monety – cysteny, wręczane przez burmistrza Pelplina Andrzeja Stanucha.
Po turniejowych zmaganiach uczestnicy mogli wziąć udział w odbywających się tego dnia dożynkach gminnych lub pod przewodnictwem jednej z uczestniczek, Marzeny Żmudzińskiej, zwiedzić pelplińską katedrę. Pelplinianie oraz klub „Neptun” już teraz zapraszają wszystkich na przyszłoroczne mistrzostwa, na pewno nie mniej ciekawe niż w tym roku.

 

IX Szaradziarskie Mistrzostwa Głogowa, 10 IX

W rozegranych 10 września IX Szaradziarskich Mistrzostwach Głogowa wzięło udział 44 szaradzistów z całego kraju, którym przyszło się zmierzyć z zadaniami przygotowanymi przez członków Głogowskiego Klubu Szaradzistów „As”. Rozwiązywano je w dwóch rundach po 70 minut, maksymalnie można było zdobyć 168 punktów.
Wśród turniejowych zadań znalazło się sporo takich, w których pojawiały się hasła dwuwyrazowe. Ciekawą, ale też i nie najłatwiejszą krzyżówką okazała się jolka „9 literek” z objaśnieniami nawiązującymi do znaków diakrytycznych. Obok zadań trudniejszych i bardziej czasochłonnych (z przymrużeniem oka, krzyżówka bez samogłosek) znalazły się liczne drobniejsze łamigłówki, m.in. kolanka z kolankami, zadania szyfrowane, rebusy i drobne formy.
Nowym szaradziarskim mistrzem Głogowa został, zdobywając aż 140 punktów, Jacek Wojaczyński z Wrocławia. Na podium znaleźli się także Rafał Tałaj z Częstochowy (127 pkt) i poznanianin Norbert Stawik (110). Jak to zwykle w Głogowie bywa, na wszystkich uczestników czekały nagrody (ufundowane m.in. przez redakcję „Rozrywki”), poczęstunek, konkurs dodatkowy, najnowszy egzemplarz klubowego biuletynu, a przede wszystkim miła, gościnna atmosfera.
A za rok kolejne, jubileuszowe mistrzostwa, na które już dzisiaj serdecznie zapraszamy.

 

XIX Szaradziarskie Mistrzostwa Łodzi, 17 IX

17 września br. odbyły się XIX Szaradziarskie Mistrzostwa Łodzi, w których uczestniczyły 42 osoby z całej Polski. W dwóch rundach, trwających 90 i 55 minut, szaradziści otrzymali do rozwiązywania aż 69 zadań, za które można było uzyskać w sumie 176 punktów. W zestawie znalazły się premierowe typy zadań – krzyżówka z algramem oraz kombinatka, w której litery z rozwiązanej jolki należało odpowiednio podstawić do podanego szyfru, aby powstało aktualne rozwiązanie. Autorami wszystkich zadań byli Ryszada i Adam Sumerowie, więc nie zabrakło firmowych zadań tej pary autorskiej: wspólnych ósemek, częściówki, krzyżówki z historyjki, utajnionych jolek syjamskich i jolek sąsiadek. Usatysfakcjonowani mogli też być miłośnicy kalamburów (w różnych odmianach), anagramów, metagramów i skrótek – w obu rundach znalazły się 22 drobne formy szaradziarskie.
W Mistrzostwach z dużą przewagą triumfował Rafał Tałaj z Częstochowy, który zdobył 143 pkt, przed Michałem Gargólem z Pabianic (116) i Mariuszem Góralskim z Wrocławia (115). Wszyscy uczestnicy turnieju wyjechali z Łodzi z nagrodami książkowymi.
Mistrzostwa odbyły się kilka dni przed okrągłą, trzydziestą rocznicą założenia Łódzkiego Klubu Szaradzistów „Alfa”. Z tej okazji łódzki klub otrzymał gratulacje od redakcji „Rozrywki”, Federacji Klubów Szaradzistow oraz krakowskiej „Agory” i gdańskiego „Neptuna”. Pojawili się także dwaj dawno niewidziani w siedzibie klubu szaradziści związani z wczesnymi sukcesami „Alfy” – Grzegorz Jurek i Marek Frydrysiak.


XVIII Szaradziarskie Mistrzostwa Warszawy, 24 IX

W XVIII Szaradziarskich Mistrzostwach Warszawy (24 września) startowało 47 uczestników z całej Polski. Tytuł mistrza wywalczył Rafał Tałaj z Częstochowy, zdobywając 69 punktów (na 76 możliwych). Taki sam wynik uzyskał ubiegłoroczny mistrz Marcin Zieliński z Warszawy, ale rozwiązał on mniej zadań wyżej punktowanych – miejsce drugie. Trzeci był Jacek Laskowski z Warszawy (68 pkt). W zestawie turniejowych zadań, przygotowanym przez „Rozrywkę”, przeważały zadania diagramowe: krzyżówka z przymrużeniem oka (najwyżej punktowana), jolka miszmasz, synteza krzyżówki, kółko i krzyżyk, od A do Ż i in. Były też anagramy, rebusy i klasyczna szarada. Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, a wszyscy uczestnicy redakcyjne upominki.
Wyniki XVIII Szaradziarskich Mistrzostw Warszawy

 

XXXVII Ogólnopolski Turniej Kompozycji Krzyżówki , 8 X

Na starcie XXXVII Turnieju Kompozycji Krzyżówki, zorganizowanego 8 października przez klub „Labirynt” w Toruniu, stanęło 25 osób. Rywalizowali ze sobą, układając krzyżówki spełniające określone warunki. Za każde zadanie zawodnik otrzymywał punkty przeliczane następnie na punkty unifikacyjne, których suma decydowała o kolejności (nie uwzględniano punktów najsłabszej rundy). Zwyciężył Rafał Tałaj (481 pkt), drugi Michał Gargól (467), trzeci Michał Gniazdowski (437), czwarty Waldemar Marciniak (430), piąty Przemysław Ketner (427), szósty Wojciech Pietruszewski (424). W klasyfikacji drużynowej najlepsza „Alfa” Łódź (1307 pkt), drugi „Labirynt” Toruń (1238 pkt), trzeci „Sfinks” Toruń (1215).
W rundzie pierwszej należało zawrzeć w krzyżówce jak najdłuższy fragment hasła: „Kmieć, by chleb mieć, pełł, żął i mełł”. Michał Gargól, Rafał Tałaj i Tomasz Tokarski ułożyli krzyżówki, w których udało im się zmieścić całe hasło. Krzyżówkę z trzema wyrazami odczytywanymi wężykiem układano w rundzie drugiej. „Arystokratka”, „elektronarkoza” i „samolot” (łącznie 33 litery) wystarczyły Michałowi Gargólowi do osiągnięcia najlepszego rezultatu. W rundzie trzeciej zawodnicy projektowali krzyżówkę zawierającą kilka ujawnionych liter i czarnych pól. Punktowano skrzyżowania. Najwięcej liter na skrzyżowaniach (60) znalazło się w pracy Roberta Górniaka. Wygrał on także następną rundę, w której punktowano literę A (45 w diagramie). W przedostatniej rundzie punkty zdobywało się za litery A w pierwszej kolumnie, litery B w drugiej, C w trzeciej itd. Najwięcej punktowanych liter (37) komisja naliczyła w krzyżówce Rafała Tałaja. Do niego też należała najlepsza praca w rundzie szóstej. Należało ułożyć krzyżówkę z co najwyżej 20 wyrazów zawierających 4-literowe słowa (jak w szkotce). Zwycięska krzyżówka liczyła 34 punktowane skrzyżowania.

 

IV Szaradziarskie Mistrzostwa Poznania, 15 X

W sobotę, 15 października po raz czwarty spotkali się szaradziści z wielu zakątków Polski, aby zmagać się z zadaniami przygotowanymi przez klubowiczów z „Pyrrusa”. Do rozwiązywania niełatwych, aczkolwiek atrakcyjnych łamigłówek przystąpiło wielu bywalców turniejów, mistrzowie Polski, a także debiutanci.
W pierwszej rundzie zawodnicy „przechadzali się” ulicami Poznania (przy okazji anagramując ich nazwy), bawili przymrużką, rozgryzali kilka jolek oraz drobne formy z grozą w tle. Na uwagę zasługiwała ambitna anagramowa krzyżówka-szyfr oraz zadanie z wyrazami ukrytymi w wersach ballady „Pani Twardowska”. Wielu uczestnikom trudność sprawił rebus, który okazał się wizytówką piosenkarki oraz dwuwyrazowy kalambur. Drugi turniejowy zestaw otwierała „mailówka”, w której do diagramu wpisywało się tworzące słowa adresy e-mailowe, np. Th@ch.er (Thatcher), pl@for.ma (platforma). Pojawiły się zadania o interesujących nazwach „przymrużking”, „Tej, samosia!”, „masakratka” czy „szkotkum”. W „logokrzyżówce” należało odgadnąć wyrazy na podstawie fragmentu znanego logotypu, a w „NienaJJaśniejszej JJolce” wykazać znajomością niepospolitych wyrazów z dwiema literami J (np. bejlerbej, rubajjat). Autorzy sprawdzili również znajomość „koncertu Wojskiego” oraz nazw polskich szczytów. Całość uzupełniały drobne zadania literackie i diagramowe. Podczas sprawdzania prac przez jury rozegrany został turniej rebusowy „Pyrrusjada”.
Zdecydowanym zwycięzcą mistrzostw Poznania i zdobywcą pucharu prezydenta Poznania okazał się po raz trzeci Leszek Rydz z Głogowa (129 punktów). Na podium stanęli również wrocławianin Jacek Wojaczyński (106) oraz Rafał Tałaj z Częstochowy (101,5). Z rebusami w „Pyrrusjadzie” (dodatkowy turniej) najlepiej poradził sobie Michał Gargól z Pabianic.

 

I Szaradziarskie Mistrzostwa Sosnowca

Sosnowiecka „Ariada” przeprowadziła 22 października I Szaradziarskie Mistrzostwa Sosnowca, połączone ze świętowaniem dekady istnienia klubu. Mistrzostwa składały się z dwóch rund, startowało 46 uczestników.

W pierwszej rundzie w ciągu 90 minut rozwiązywano 16-stronicowy zeszycik z 36 zadaniami, w drugiej mniej było i czasu, i stron, i zadań (60, 12, 24). Łamigłówki w większości diagramowe, ale nie zabrakło rebusów czy wierszowanych drobiazgów. W pierwszej rundzie startujący zmagali się m.in. z krzyżówką „Obywatel Rączka” (wyrazy należało poprzedzić skrótami stopni wojskowych, funkcji, np. gen. etyk – genetyk), szufladkami po korekcie (np. w wyraz „półka” wstawiało się „dżem” po korekcie ortograficznej i powstawała „półdrzemka”), krzyżówką „Powiedzieli” (co powiedziała tirówka, żegnając kierowcę? – „Bądź zdrów”). W drugiej rundzie literami zapełniano diagramy krzyżówki małego Jasia, jolki z wyrazami zawierającymi zlepek liter stanowiący zapis liczby wyrażonej cyframi rzymskimi, np. 509 – DIX (Dixieland), syntezy z miastami województwa śląskiego czy krzyżówek „zwierzęcych”. Po pierwszej rundzie prowadził Leszek Rydz z Głogowa, przed szaradziarskim mistrzem Polski Jackiem Wojaczyńskim z Wrocławia i Marcinem Zielińskim z Warszawy. W drugiej rundzie mistrz pokazał prawdziwą klasę, tylko dwóch punktów zabrakło mu do maksymalnej punktacji, czym zdystansował konkurentów i wygrał z wynikiem 184 pkt. Medalistami i laureatami zostali jednak wszyscy, ponieważ dla każdego przewidziano imienny medal i nagrodę.
Po emocjach turniejowych przyszła pora na obchody 10-lecia „Ariady”. Małgorzata Wołc wspominała niełatwe początki i dziękowała wszystkim, którzy dziś przyczyniają się do tego, że „Ariada” jest jednym z najprężniejszych klubów w Polsce, zadawała zagadki i prezentowała rebusy, których rozwiązaniem były imiona, nazwiska klubowiczów. Dwuzadaniowy konkurs przygotował także zwycięzca sosnowieckich mistrzostw, a z odczytem na temat palindromów wystąpił honorowy członek klubu, prof. Tadeusz Morawski (więcej na stronie www.ariada.pl).
Rocznicowe obchody bez wątpienia dodały smaczku I Mistrzostwom Sosnowca.

 

XXV Szaradziarskie Mistrzostwa Regionu Północno-Wschodniego, 5 XI

W jubileuszowych XXV Szaradziarskich Mistrzostwach Regionu Północno-Wschodniego, rozegranych 5 listopada w Białymstoku, startowało 25 uczestników.
Szaradziści z klubu „Arara” przygotowali zestaw zadań, za który można było zdobyć maksymalnie 70 punktów. Zwyciężył ubiegłoroczny triumfator Stanisław Wójtowicz z Prac Dużych (63 punkty). O jeden punkt mniej zgromadził Marcin Radoń z Krakowa, trzeci miejsce przypadło Sławomirowi Koszelewowi z Ignatek (54 pkt).

 

IV Drużynowy Turniej Szaradziarski "Ekipiada", 19-20 XI

Grodziski klub „Edyp”, obchodzący w tym roku jubileusz dziesięciolecia (gratulujemy!), zorganizował po raz drugi Drużynowy Turniej Szaradziarski „Ekipiada”. Jedenaście ekip rywalizowało ze sobą 19 i 20 listopada w Kuklówce Zarzecznej koło Grodziska Mazowieckiego.
Zwyciężyła drużyna częstochowskiego „Technopolu”: Andrzej Tałaj, Rafał Tałaj i Marcin Zieliński, drugi był „Pyrrus” Poznań, trzecie miejsce zajął „Kamer” Wrocław.
Rozegrano pięć rund. W rundzie sztafetowej drużyna sama decydowała, w jakiej kolejności i jak długo (łącznie 75 minut) zawodnicy rozwiązywali swoje zestawy zadań – przy stoliku mogła być tylko jedna osoba i rozwiązywać inny zestaw. W rundzie potokowej każda drużyna wspólnie rozwiązywała dwanaście zadań diagramowych – kolejne zadanie można było rozpocząć po oddaniu poprzedniego. Sobotnie zmagania kończyła runda meczowa, czyli pojedynki każdego z każdym. Niedzielną rywalizację otworzyła runda niepoprawna – do rozwiązania 60 drobnych zadań w ciągu pół godziny, każde z nich na osobnej karteczce. W ostatniej rundzie drużyny rozwiązywały wielką jolkę – nie dość, że składała się ona ze 159 słów, należało też ustalić, gdzie jest góra, a gdzie dół diagramu.
O ciekawe rundy i różnorodne zadania zadbali Magdalena i Stanisław Wójtowiczowie, a także ich kilkuletnia córeczka Zuzia jako rysowniczka rebusików.
„Ekipiada” to impreza jakich mało w światku szaradziarskim – niepowtarzalna atmosfera, sportowa rywalizacja, wspaniała pogoda… Za rok V Drużynowy Turniej Szaradziarski „Ekipiada” – wspólnie postanowiono, że grodziskie zawody będą kontynuacją Triad „Ariady”, turnieju drużynowego zapoczątkowanego przez koleżanki i kolegów z sosnowieckiego klubu szaradzistów.

Tylko z Jolką

26 listopada odbył się IX Turniej Szaradziarski "Tylko z Jolką" zorganizowany przez gdański klub „Neptun”. Zadania turniejowe autorstwa Grzegorza Chomicza rozwiązywało 42 zawodników, wśród nich para, która przyjechała specjalnie na tę gdańską imprezę aż z Hamburga. Zwycięstwo wywalczył Tomasz Tokarski z Gdyni, wyprzedzając Agnieszkę Warwas z Poznania i Marcina Radonia z Krakowa. W dotychczasowych turniejach punktowano każdy poprawnie wpisany wyraz, w tym roku autor wprowadził minimum wpisanych wyrazów, od którego zaliczano zadanie.

Mistrzostwa Lublina

Po raz pierwszy Szaradziarskie Mistrzostwa Lublina składały się z dwóch rund. Z dwudziestu uczestników najlepszy po pierwszej rundzie był Maciej Gąska. Drugą rundę wygrał zdecydowanie Adam Biniszewski, co pozwoliło mu awansować z piętnastego na czwarte miejsce. Mistrzostwa wygrał Dawid Kupiec (69 pkt) przed Januszem Kwiatkiem i Maciejem Gąską (obydwaj po 68 pkt). Zadania przygotowali Józef Piotr Wrona i Agnieszka Kosz.