Jesteś tutaj

Dwudziestolecie brodnickiej Jolki

Po raz pierwszy pojechaliśmy do Brodnicy w maju 1997 r., na turniej szaradziarski uczniów szkół podstawowych zorganizowany przez „Rozrywkę” wspólnie ze szkołami z Brodnicy i Jabłonowa Pomorskiego. Turniej był udany, co zgodnie stwierdziły obie strony, i od tamtej pory podobne rozgrywki odbywają się niemal co roku.

Od pierwszego turnieju dobrym duchem sprawczym spotkań jest Henryk Kołodziejski, rebusista i społecznik, założyciel Brodnickiego Klubu Szaradzistów „Jolka”, który rozpoczął działalność przed dwudziestu laty. A więc jubileusz. Rocznicowe spotkania rozłożono na dwa dni. 28 września w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się publiczne losowanie nagród z „Rozrywki” nr 18, połączone z przypomnieniem historii klubu Jolka – co było tym łatwiejsze, że Henryk Kołodziejski przygotował specjalną publikację „Brodnicki Klub Szaradzistów Jolka. Porcelanowy jubileusz”, którą otrzymali uczestnicy spotkania. A było ich wielu, poczynając od starosty powiatu brodnickiego Piotra Boińskiego i burmistrza Brodnicy Jarosława Radacza, którzy gratulowali prezesowi i członkom klubu, życząc dalszej świetnej działalności. Cała uroczystość miała miejsce w gorącym czasie przedwyborczym, ale nie temu należy przypisać obecność włodarzy powiatu i miasta, gdyż i w przeszłości wielokrotnie uczestniczyli w naszych spotkaniach, podkreślając tym samym wysoką ocenę dokonań brodnickich szaradzistów. Byli też przedstawiciele szkół, Stowarzyszenia „Omega”, Przedsiębiorstwa „Perfekt” oraz Biblioteki, w której klub Jolka ma swoją siedzibę. Byli niemal wszyscy, z którymi Jolkę wiązała lub wiąże współpraca. Byli też oczywiście szaradziści – brodniccy oraz przyjezdni, niektórzy z daleka. „Rozrywkę” reprezentowali i list gratulacyjny podpisany przez cały nasz zespół wręczyli Elżbieta Zdun-Goławska oraz niżej podpisany. Po części artystycznej, czyli występie grupy uczennic z klas I a oraz V e Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, po losowaniu nagród, rocznicowych gratulacjach i po błyskawicznym turnieju, który przeprowadził prezes Kołodziejski, autor zadań (okolicznościowego rebusu i krzyżówki na tablicy), zaproszono do zwiedzenia Izby Dziedzictwa Kulturowego im. ppłk. Jana Zumbacha w Bobrowie. I to był dzień pierwszy brodnickiego spotkania.

Roman Nowoszewski

***

Nazajutrz w Ośrodku Wypoczynkowym "Półwysep Wądzyn" odbyły się XII Szaradziarskie Mistrzostwa Brodnicy, w których wystartowało 40 uczestników. Turniej składał się z dwóch rund (80 i 50 minut). Uczestnicy rozwiązywali zadania przygotowane przez Dariusza Cugiera, Dariusza Staszkiewicza i Tomasza Wiśniewskiego (członków Toruńskiego Klubu Szaradzistów „Sfinks”) oraz Henryka Kołodziejskiego. Po podliczeniu punktów okazało się, że zwyciężył Dawid Kupiec z Warszawy, wyprzedzając Magdalenę Wójtowicz z Prac Dużych i Przemysława Ketnera z Józefowa. Pierwsza trójka otrzymała puchary, a wszyscy uczestnicy – nagrody rzeczowe. W przerwie turnieju szaradziści rozwiązywali jolkę z ujawnionymi początkowymi literami nazwy banku w Brodnicy, a na koniec Wojciech Kupczyk z brodnickiej „Jolki” przeprowadził konkurs w kręgielni. (zys)

Wyniki XII Szaradziarskich Mistrzostw Brodnicy:
1) Dawid Kupiec (Warszawa) 108 pkt
2) Magdalena Wójtowicz (Prace Duże ) 95
3) Przemysław Ketner (Józefów) 93
4) Maciej Gąska (Poniatowa) 88
5) Sławomir Koszelew (Ignatki) 88
6) Stanisław Wójtowicz (Prace Duże) 88
7) Jerzy Dymek (Olsztyn) 82
8) Piotr Łojewski (Poznań) 79
9) Karolina Wierzbowska (Pruszków) 72
10) Robert Romanowski (Płock) 72
11) Tomasz Cerk (Grudziądz) 71
12) Danuta Kwaszczyńska (Warszawa) 64
13) Anna Śmiałkowska (Łódź) 62
14) Anna Maria Ketner (Józefów) 60
15) Eugeniusz Wróblewski (Inowrocław) 56
16) Aleksandra Pietkiewicz (Bydgoszcz) 53
17) Waldemar Marciniak (Toruń) 53
18) Michał Łojewski (Myślibórz) 53
19) Andrzej Gołębiewski ( Warszawa) 49
20) Danuta Żebrowska (Jastrowie) 45
21) Marzena Żmudzińska ( Pelplin) 43
22) Joanna Czarzyńska (Warszawa) 43
23) Barbara Dzieniszewska ( Brodnica) 42
24) Barbara Bałka (Warszawa) 41
25) Waldemar Zieleniewski (Białystok) 40
26) Małgorzata Taflińska (Toruń) 37
27) Marian Chylewski (Grudziądz) 35
28) Zdzisław Łoś (Zielonka) 32
29) Krzysztof Zawadzki (Sampława) 29
30) Anna Witczak (Warszawa) 28
31) Adam Sulerzycki (Grudziądz) 28
32) Piotr Sworowski (Świecie) 27
33) Maria Zarzeczna (Włocławek) 27
34) Marcin Kołodziejski (Brodnica) 22
35) Ewelina Weber (Brodnica) 18
36) Józef Nadratowski (Nick) 16
37) Zdzisław Radecki (Owidz) 15
38) Wiktor Kamiński (Pokrzydowo) 15
39) Katarzyna Kwaśniewska (Brodnica) 9
40) Czesław Zarzeczny (Włocławek) 6