Jesteś tutaj

Ekipiada 2016

W drugi weekend listopada odbył się w Kuklówce Zarzecznej IX Drużynowy Turniej Szaradziarski „Ekipiada”, zorganizowany przez grodziski klub Edyp. Dziesięć 3-osobowych zespołów mierzyło się ze sobą w sześciu rundach, z których trzy rozegrano w sobotę, a trzy – w niedzielne przedpołudnie.

Turniej tradycyjnie otworzyła godzinna runda sztafetowa, w której członkowie zespołów, rozwiązujący zestaw zadań, zmieniali się co 20 minut. W rundzie drugiej (potokowej) rozwiązywano zespołowo 12 zadań, przy czym po każde kolejne można było sięgać dopiero po oddaniu poprzedniego. Z zadaniami tej rundy najlepiej poradziła sobie Ariada, której do maksymalnego wyniku zabrakło zaledwie jednego punktu. Ostatnia sobotnia runda (meczowa) polegała na rozwiązywaniu dziewięciu zestawów w ramach dziewięciu pojedynków każdy zespół z każdym. Punkty przyznawano nie tylko za zwycięstwo lub remis, ale również za osiągnięcie podanych progów punktowych. Po pierwszym dniu rywalizacji zdecydowanie prowadziła Ariada przed Kon-Tiki i Pyrrusem.

Niedzielną rywalizację otworzyła runda „niepoprawna”. Do rozwiązania w ciągu 30 minut było 60 drobnych zadań. Zdarzały się rozwiązania nieautorskie, także uznawane przez jury. Następnie w godzinnej rundzie rozwiązywano wielką jolkę składającą się ze 180 słów. Runda ta miała bardzo emocjonującą końcówkę, ponieważ kilka zespołów kończyło wypełniać diagram w ciągu ostatnich pięciu minut regulaminowego czasu (za rozwiązanie przed upływem godziny przysługiwały dodatkowe punkty). Na wielkie brawa zasłużył zespół Kon-Tiki, który oddał poprawnie rozwiązaną jolkę jeszcze przed upływem 40 minut.

Na zakończenie zadebiutowała runda „bingo”, składająca się z trzech minirund. W każdej z nich uczestniczyła inna osoba z danego zespołu – a ponieważ zespół sam ustalał kolejność startu swoich zawodników, ich skład w poszczególnych minirundach był niewiadomą. Każda minirunda polegała na rozwiązywaniu zestawu zadań przez maksymalnie 15 minut albo do momentu, aż komuś uda się rozwiązać wszystko i wykrzyknie „bingo!”. Za poprawne rozwiązanie drużyna otrzymywała 10 pkt premii, jednak w przypadku pomyłki – tyle samo punktów karnych. Dodatkowym smaczkiem było rozwiązywanie w obecności widzów. Okazało się, że pierwsze „bingo!” padło już po 7 minutach i 57 sekundach pierwszej minirundy – tyle czasu potrzebował Dawid Kupiec z klubu Kon-Tiki. Z kolei w ostatniej minucie drugiej minirundy premię dla Pyrrusa zdobyła Agnieszka Warwas.

Ostatecznie w IX edycji Ekipiady triumfowała sosnowiecka Ariada (Rafał Tałaj, Kamil Wereszczyński i Krzysztof Lofek), która nie pozwoliła sobie odebrać zwycięstwa józefowskiemu zespołowi Kon-Tiki (Przemysław Ketner, Dawid Kupiec i Anna Maria Ketner), mimo jego bardzo dobrej postawy w drugim dniu rywalizacji. Trzecie miejsce zajął poznański Pyrrus (Agnieszka Warwas, Zbysław Pieczyński i Michał Wysocki). Najlepsze drużyny otrzymały puchary i nagrody ufundowane przez redakcję „Rozrywki”, a wszyscy pozostali uczestnicy – nagrody książkowe. Autorami rozwiązywanych zadań byli: Magdalena i Stanisław Wójtowiczowie (z pomocą Zuzanny i Wojtka), Jerzy Nowak, Agnieszka Tymosiak-Stefańska i Zdzisław Łoś. (msw)

 

Wyniki IX Ekipiady:

1. Ariada (Rafał Tałaj, Kamil Wereszczyński, Krzysztof Lofek) – 562,51 pkt
2. Kon-Tiki (Przemysław Ketner, Dawid Kupiec, Anna Maria Ketner) – 554,52
3. Pyrrus (Agnieszka Warwas, Zbysław Pieczyński, Michał Wysocki) – 468,35
4. Edyp (Adam Biniszewski, Katarzyna Jezierska, Maciej Pac) – 448,68
5. Czarny Koń (Tomasz Tokarski, Arkadiusz Dybała, Stanisław Bruszkowski) – 432,99
6. Sfinks (Tomasz Wiśniewski, Eugeniusz Wróblewski, Aleksandra Pietkiewicz) – 393,43
7. Ariada 2 (Krystyna Moś, Robert Kozieł, Leszek Trąbski) – 380,03
8. Agora (Marek Kawałek, Wacław Frydrych, Paweł Kustroń) – 375,84
9. Pyrrus 2 (Małgorzata Antczak-Kęsy, Alicja Stiller, Joanna Czarzyńska) – 250,23
10. Luks (Józef P. Wrona, Agnieszka Wrona, Anna Szypulska-Dybała) – 195,35