Jesteś tutaj

Ekipiada w Kawęczynie

W trzeci weekend listopada odbył się w Gościńcu „Wiecha” w Kawęczynie X Drużynowy Turniej Szaradziarski „Ekipiada”. W turnieju tym, zorganizowanym przez grodziski klub Edyp, rywalizowało dziesięć 3-osobowych zespołów. Cztery rundy rozegrano w sobotę, a dwie – w niedzielne przedpołudnie.

Turniej otworzyła runda sztafetowa, w której członkowie zespołów, rozwiązujący zestaw zadań, zmieniali się co 20 minut. W rundzie potokowej rozwiązywano zespołowo 10 zadań; po każde kolejne można było sięgać dopiero po oddaniu poprzedniego. W kolejnej rundzie (niepoprawnej) do rozwiązania było 60 drobnych zadań. Ostatnia sobotnia runda (meczowa) polegała na rozwiązywaniu 9 zestawów w ramach dziewięciu zespołowych pojedynków każdy z każdym. Po pierwszym dniu rywalizacji zdecydowanie prowadziła Ariada przed zespołami Kon-Tiki i Kundelkami.
 
Niedzielną rywalizację otworzyła godzinna runda, w której rozwiązywano wielką jolkę składającą się ze 212 słów. Za rozwiązanie jolki przed czasem (czyli przed upływem godziny) przysługiwały dodatkowe punkty. Na koniec odbyła się runda „bingo”, obejmująca trzy minirundy z zadaniami, z których każda trwała 15 minut – albo do momentu, aż ktoś rozwiąże wszystkie zadania. W oczekiwaniu na wyniki końcowe uczestnicy turnieju mogli przejechać się „trekiem” (wozem) po rozległym terenie „Gościńca” i obejrzeć zagrodę z danielami, wiatraki, młyn i starą wiejską zagrodę. Samo ogłoszenie wyników poprzedziło wręczenie przez Stanisława Bruszkowskiego – prezesa Federacji Klubów Szaradzistów – dwóch nagród dodatkowych podsumowujących dziesięć edycji turnieju drużynowego. Statuetkę dla najlepszego klubu odebrał poznański Pyrrus, natomiast druga statuetka trafiła do klubu Edyp – organizatora ośmiu turniejów.
 
W X edycji Ekipiady tak jak przed rokiem triumfowała sosnowiecka Ariada (Rafał Tałaj, Kamil Wereszczyński i Krzysztof Lofek), która nie pozwoliła sobie odebrać zwycięstwa józefowskiemu zespołowi Kon-Tiki (Przemysław Ketner, Dawid Kupiec i Maciej Gąska). Na trzecim miejscu znalazł się poznański Pyrrus (Agnieszka Warwas, Zbysław Pieczyński i Norbert Stawik). Najlepsze drużyny otrzymały puchary, a wszyscy uczestnicy – nagrody ufundowane przez redakcję „Rozrywki” i organizatorów. Autorami turniejowych zadań byli Magdalena i Stanisław Wójtowiczowie, z pomocą Zuzanny i Wojtka. (msw)
 
Wyniki X Ekipiady:
1. Ariada (Rafał Tałaj, Kamil Wereszczyński, Krzysztof Lofek) –572,06 pkt
2. Kon-Tiki (Przemysław Ketner, Dawid Kupiec, Maciej Gąska) – 548,91
3. Pyrrus (Agnieszka Warwas, Zbysław Pieczyński, Norbert Stawik) – 522,65
4. Kundelki (Leszek Rydz, Małgorzata Antczak-Kęsy, Karolina Wierzbowska) – 510,09
5. Czarny Koń (Arkadiusz Dybała, Jacek Wojaczyński, Alicja Stiller) – 415,22
6. Agora (Michał Staroń, Wacław Frydrych, Paweł Kustroń) – 406,93
7. Sfinks (Tomasz Wiśniewski, Eugeniusz Wróblewski, Waldemar Marciniak) – 393,57
8. Edyp (Adam Biniszewski, Katarzyna Jezierska, Maciej Pac) – 368,62
9. Ariada 2 (Krystyna Moś, Robert Kozieł, Stanisław Osyda) – 322,66
10. Luks (Józef P. Wrona, Agnieszka Wrona, Anna Szypulska-Dybała) – 215,60