Jesteś tutaj

XVI Biesiada z "Rozrywką", Jastrzębia Góra 2013

Jastrzębia Góra, najbardziej na północ wysunięta część Polski, gościła 26-28 kwietnia szaradzistów z całego kraju. Na XVI Biesiadę z „Rozrywką”, współorganizowaną przez Gdański Klub Szaradzistów „Neptun” w ośrodku wypoczynkowym „Vis”, przybyło ponad stu miłośników krzyżówek. Na biesiadnej liście znalazły się też trzy osoby które wylosowały zaproszenie: Ryszard Flakus z Katowic (przyjechał syn), Maria Zarzeczna z Włocławka oraz Danuta Żebrowska z Jastrowia.

Tegoroczną biesiadę zainaugurowała wspólna kolacja, a po niej nastąpiło oficjalne powitanie uczestników. Wszyscy biesiadnicy otrzymali „pakiet startowy” - zestaw z niełatwą jolką z przymrużeniem oka (autor: Leszek Rydz), do której określeniami były rozwiązania 31 różnych zadań Tomasza Tokarskiego. Kupony z końcowym hasłem jolki można było oddawać aż do niedzielnego poranka, kiedy to wśród autorów prawidłowych odpowiedzi rozlosowano pięć nagród książkowych. Szczęście uśmiechnęło się do Jadwigi Kułagi, Marka Zmysłowskiego, Bożeny Władyki, Elżbiety Cichockiej i Barbary Cybulskiej.

Piątkowy wieczór wypełniło jak zwykle lekkostrawne łamanie głowy, tym razem w postaci drużynowego konkursu muzycznego przygotowanego przez Bogdana Malacha i Grzegorza Chomicza. Na początek należało odgadnąć jak najwięcej imion i nazwisk wykonawców piosenki „We Are the World” (wystąpiło 21 artystów), a w dalszej części rozpoznać różne tańce i nazwiska śpiewających aktorów na podstawie fragmentów nagrań. Były też taneczne prezentacje przedstawicieli drużyn oraz recytacje wierszy oceniane przez jury. W zabawie zwyciężyła drużyna pod wodzą Anny Śmiałkowskiej w składzie: Izabela Debich, Maria Zarzeczna, Janina Smółka, Tomasz Trojanowski, Wiesław Wiśniewski.

W sobotę po wspólnym zdjęciu pamiątkowym rozpoczęły się szaradziarskie zmagania. 15 uczestników zaopatrzonych w słowniki ortograficzne przystąpiło do Turnieju Kompozycji Krzyżówki przygotowanego przez Tomasza Tokarskiego. W ciągu 100 minut zawodnicy układali jednocześnie cztery krzyżówki: 1) z jak największą liczbą liter tworzących wyróżnik tablic rejestracyjnych Jastrzębiej Góry - G, P i U; 2) z jak największą liczbą liter w poszczególnych rzędach z nazwy „Jastrzębia Góra”; 3) z jak największą liczbą samogłosek w oznaczonych kropką polach; 4) złożoną z rzeczowników wybranych z biesiadnego zaproszenia (punktowane skrzyżowania). Zwyciężył Leszek Rydz z maksymalną notą 300 punktów przed Tomaszem Wiśniewskim (289) i Waldemarem Marciniakiem (286).

Równolegle do turnieju kompozycji odbywał się dwuczęściowy konkurs „Wesele(j) z krzyżówką. Cukrowe gody" przygotowany przez Grzegorza Chomicza. W pierwszej odsłonie uczestnicy rozwiązywali zestaw przeróżnych łamigłówek, otrzymując za każdy poprawnie odgadnięty wyraz wpisany do diagramu jeden punkt. Po przerwie zawodnicy musieli uzupełnić kilka diagramów krzyżówek słowami innymi niż te, które odgadli w pierwszej części. Tym razem trzeba było polegać na swojej pamięci, a za pomyłki groziły punkty ujemne. Ostatecznie w całym konkursie najlepiej poradził sobie Maciej Gąska (480,5 pkt), wyprzedzając Mariusza Góralskiego i Agnieszkę Warwas. 

W dalszej kolejności odbył się tradycyjnie Wielki Turniej „Rozrywki”, w którym uczestniczyła większość biesiadników, zmagając się w ciągu półtorej godziny z zestawem różnorodnych zadań przygotowanym przez redakcję. Zwyciężył Leszek Rydz (79 pkt), któremu zabrakło zaledwie punktu do wyniku maksymalnego, a kolejne miejsca na podium zajęli Rafał Tałaj (73) i Agnieszka Warwas (70).

Po obiedzie nadeszła pora na zabawę „Może czarne, może białe” przygotowaną przez Jacka Górskiego i rozgrywaną na terenie całego ośrodka. Drużyny grały w statki, rozwiązywały zadania, odszukiwały różne miejsca i przedmioty. Na Morzu Czarnym wygrała grupa „Światełko" w składzie: Elżbieta Bugajna, Agnieszka Warwas, Maria Zarzeczna, Danuta Żebrowska, Marcin Radoń, Wiesław Pińczewski, Tomasz Trojanowski, natomiast na Morzu Białym - grupa „Konkurent" w składzie: Maciej Gąska, Michał Okurowski, Jerzy Nowak, Tadeusz Malec, Witold Kamiński, Janusz Kwiatek i Waldemar Marciniak.

Po wyczerpującym cyklu sobotnich zmagań przyszedł czas na kolację grillową i zabawę, którą poprowadził podobnie jak poprzedniego wieczoru Bogdan Malach. Jak to zwykle na biesiadzie bywa wielu szaradzistów bawiło się do białego rana, tańcząc, śpiewając, dyskutując o wspólnym hobby i wspominając poprzednie imprezy podczas oglądania kronik prowadzonych od pierwszej Biesiady z „Rozrywką” przez Małgorzatę Wołc i Jadwigę Cęcek.

W niedzielne przedpołudnie odbyło się podsumowanie całej imprezy, ogłoszenie wyników poszczególnych konkursów i turniejów oraz wręczenie nagród, dyplomów i upominków. A potem nastąpiły jak zwykle długie podziękowania i pożegnania. I pozostał tylko żal, że do następnej Biesiady trzeba będzie znowu poczekać okrągły rok…

Tomasz Tokarski

Wyniki Wielkiego Turnieju "Rozrywki":

1. Leszek Rydz - Głogów - 79
2. Rafał Tałaj - Częstochowa - 73
3. Agnieszka Warwas - Poznań - 70
4. Michał Okurowski - Warszawa - 69
5. Tomasz Tokarski - Gdynia - 69
6. Maciej Gąska - Poniatowa - 68
7. Tomasz  Wiśniewski - Chełmża - 65
8. Waldemar Marciniak - Toruń - 64
9. Bogdan Tropak - Zielona Góra - 62
10. Zbysław Pieczyński - Śrem - 60
11. Aleksandra Pietkiewicz - Bydgoszcz - 60
12. Bogdan Witek - Koszalin - 59
13. Danuta Pawłowska - Wybcz - 58
14. Mariusz Góralski - Wrocław - 57
15. Tadeusz Głowacki - Łódź - 54
16. Marcin Radoń - Kraków - 53
17. Janusz Kwiatek - Lublin - 50
18. Barbara Cybulska - Konin - 48
19. Teresa Czerwińska - Głogów - 46
20. Agnieszka Karczmarczyk - Pruszków - 46
21. Anna Śmiałkowska - Łódź - 46
22. Danuta Kwaszczyńska - Warszawa - 44
23. Renata Jurasińska - Dynów - 42
24. Stanisław Ochot - Katowice - 42
25. Julita Piotrowska - Łódź - 40
26. Zbigniew Kurowski - Legnica - 39
27. Małgorzata Antczak-Kęsy - Pyzdry - 38
      Alicja Stiller - Poznań - 38
29. Stanisław Mandziuk - Bydgoszcz - 37
30. Tomasz Trojanowski - Gdańsk - 36
31. Marian Chylewski - Grudziądz - 35
      Stefan Koczarski - Szczecin - 35
      Jerzy Nowak - Grodzisk Mazowiecki - 35
34. Marek Zmysłowski - Niemcz - 34
35. Marek Kawałek - Kraków - 33
      Wanda Patykiewicz - Siekielówka - 33
      Małgorzata Pączek - Gdańsk - 33
38. Sylwester Górowski - Gdynia - 32
      Anna Małecka - Lubsko - 32
      Bogusław Nowak - Kłodawa Gorzowska - 32
      Danuta Żebrowska - Jastrowie - 32
42. Jadwiga Chrostowska - Hamburg - 31
      Małgorzata Figlarowicz - Gdańsk - 31
      Wacław Frydrych - Kraków - 31
      Beata Grochowska - Poznań - 31
      Czesław Piwko - Żary - 31
47. Anna Dawidowska - Sierakowice - 30
      Leszek Dąbrowski - Bydgoszcz - 30
      Józef Górecki - Legnica - 30
      Wiesław Pińczewski - Skierniewice - 30
      Joanna Sieniawska - Kielce - 30
52. Zbigniew Chrostowski - Hamburg - 28
      Andrzej Chylewski - Poznań - 28
      Agnieszka Kowalczyk-Jęcek - Tymień - 28
      Wiesław Wiśniewski - Łódź - 28
      Bożena Władyka - Głogów - 28
      Barbara Zubkiewicz - Szczecin - 28
58. Elżbieta  Bugajna - Ramleje - 27
      Izabela Debich - Pabianice - 27
      Janina Smółka - Gdańsk - 27
      Stanisław Wojciuk - Biała Podlaska - 27
62. Jan Kuderko - Koszalin - 26
      Monika Maćkowska - Bydgoszcz - 26
64. Marek Plit - Bydgoszcz - 25
65. Bronisław Gaszak - Koszalin - 24
      Tadeusz Malec - Tomaszów Lubelski - 24
      Danuta Wolska - Długi Kierz - 24
68. Krystyna Rydz - Głogów - 23
69. Krystyna Mulewicz - Kraków - 22
70. Mirosława Panek - Sierakowice - 21
      Maria Zarzeczna - Włocławek - 21
72. Elżbieta Cichocka - Kraków - 20
      Jadwiga Kułaga - Koszalin - 20
74. Tadeusz Basiaga - Kraków - 19
75. Witold Kamiński - Gdańsk - 17
      Agata Zubkiewicz - Szczecin - 17
77. Anna Handke - Jarocin - 15
78. Mieczysław Marzec - Słupsk - 6
79. Franciszek Bors - Żary - 5
      Andrzej Oziembłowski - Gdynia - 5
81. Czesław Zarzeczny - Włocławek - 3