Jesteś tutaj

Kupiec najlepszy

W XIX Szaradziarskich Mistrzostwach Lublina, które odbyły się w sobotę 10 grudnia, startowało 31 zawodników. Zwyciężył Dawid Kupiec z Nowej Dęby z wynikiem 164,5 punktu, drugie miejsce zajął Stanisław Wójtowicz z Prac Dużych (138,5 pkt), a na trzecim miejscu uplasował się Sławomir Koszelew z miejscowości Ignatki (126,3 pkt).

Zawody składały się z dwóch rund trwających odpowiednio 70 i 50 minut. W obu można było skorzystać z dżokera, czyli otrzymać podpowiedź w postaci brakującego wyrazu w dowolnym zadaniu diagramowym. Ponadto za bezbłędne rozwiązanie wszystkich form wierszowanych zawodnik mógł liczyć na dodatkowe 5 punktów. Aż 16 punktów można było otrzymać za rozwiązanie zakręconej krzyżówki („mieszka w Poroninie” – ronin, „dwugroszówka za sto lat” – numizmat). Ułożenie krzyżówki, w której na skrzyżowaniach występowały wyłącznie litery C, gwarantowało również sporo punktów. W minikonkursie poprzedzającym zawody należało odgadnąć, w jakich językach podano czternaście tłumaczeń wyrażenia „wrona siwa”. Najlepszym poliglotą okazał się Marek Kawałek z Krakowa. Mistrzostwa zorganizował Lubelski Klub Szaradzistów „Luks”, a turniejowe zestawy zadań przygotował Józef P. Wrona.