Jesteś tutaj

Mistrzostwa Gorzowa

Tegoroczne gorzowskie spotkanie szaradzistów odbyło się 29 kwietnia, tradycyjnie już w sali Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Zbigniewa Herberta. XVIII Szaradziarskie Mistrzostwa grodu nad Wartą stanowiły jedną z dziewięciu konkurencji V Ogólnopolskiego Festiwalu Gier Umysłowych, któremu patronował prezydent miasta Jacek Wójcicki.<--break->

W tegorocznej rywalizacji udział wzięło 20 zawodników. W dwóch rundach (80 i 60 minut) rozwiązywali oni zadania przygotowane przez Bogusława Nowaka z klubu szaradziarskiego Atena. W pierwszym zestawie znalazły się różne odmiany krzyżówek (synteza lotnicza, od słowa do słowa, jolka od B do Ż, konsonantka lipogramowa, para za parą, uzupełnij, krzyżówka metamorficzna i metagramowa), eliminatka okolicznościowa, uzupełnianka, pantropa, logogryf oraz drobne formy wierszowane (metagramy, skrótki, anagramy) zaczerpnięte z twórczości Jerzego Grodka i Tadeusza Szyfera – gorzowskich literatów. Zestaw rundy drugiej składał się z zadań nawiązujących do historii, teraźniejszości i toponimii Santoka – podgorzowskiej miejscowości, którą Gall Anonim nazwał w swoich kronikach „strażnicą i kluczem królestwa polskiego”, archeolodzy zaś – Troją Północy.

W mistrzostwach po raz trzeci z rzędu zwyciężył Piotr Łojewski z Poznania, zdobywając 73 punkty (na 104 możliwe). Drugie miejsce zajął Michał Wysocki z Gniezna (60 pkt), a trzeci był Edmund Łagutko z Ośna Lubuskiego (55 pkt). Laureaci otrzymali puchary wójta gminy Santok Józefa Ludniewskiego i zestawy nagród, a wszyscy uczestnicy turnieju – upominki promujące miasto i region. Puchar dla najlepszego gorzowianina (miejsce dziewiąte) przypadł Michałowi Białogłowemu z klubu Atena. (bn)

Wyniki turnieju:
1. Piotr Łojewski, Poznań – 73 pkt
2. Michał Wysocki, Gniezno – 60 
3. Edmund Łagutko, Ośno Lubuskie – 55
4. Małgorzata Antczak-Kęsy, Pyzdry – 52
5. Krzysztof Pryć, Szczecin – 51
6. Andrzej Gołębiewski, Warszawa – 47
7. Michał Łojewski, Myślibórz – 47
8. Adam Skowroński, Jarocin – 46
9. Michał Białogłowy, Gorzów Wlkp. – 43
10. Danuta Miozga, Szczecin – 40
11. Mirosław Norwajszas, Szczecin – 39
12. Emil Kędziora, Borzykowo – 38
13. Jerzy Schroeder, Gorzów Wlkp. – 38
14. Barbara Bałka, Warszawa – 33
15. Zdzisław Łoś, Zielonka – 27
16. Piotr Sopke, Gorzów Wlkp. – 22
17. Bernard Trafis, Gorzów Wlkp. – 22
18. Zenon Cichy, Gorzów Wlkp. – 14
19. Walenty Siemaszko, Lipiany – 14
20. Janusz Kloc, Szczecin – 3