Jesteś tutaj

Mistrzostwa Józefowa

21 lipca w Miejskim Ośrodku Kultury odbyły się III Szaradziarskie Mistrzostwa Józefowa. W imprezie zorganizowanej przez Miejski Klub Szaradzistów „Kon-Tiki” wystartowało 33 zawodników, na których czekały dwa zestawy zawierające 64 zadania: diagramowe i rysunkowe przygotowane przez Przemysława Ketnera i Jacka Lutoborskiego oraz wierszowane autorstwa Barbary Sudoł z krakowskiej „Agory”. Czas rozwiązywania wynosił odpowiednio 90 i 75 minut. Na niezmordowanych czekała jeszcze trzecia rundka z nagrodą niespodzianką.

Uczestnicy zmagali się z kilkoma zadaniami związanymi z piłką nożną (krzyżówki z meczami, stadionami, metamorfoza z czarnym koniem), półprzymrużką, jolką z podwojonymi literami, krzyżówkami tematycznymi (meble, książki, modele aut suzuki, muzyka). Wśród zadań były również: rebus anagramowy, logogryf szachowy, piramidka, krzyżówka z kolankami (stany USA), synteza z napojami wyskokowymi, finka, bliźniaki oraz zadanie kompozycji krzyżówki.

Zawodnicy, regenerując siły smacznym obiadkiem, rozwiązywali zadanie trzeciej nieobowiązkowej rundy, polegające na uzupełnieniu trzech kratownic zawierających litery składające się na słowa TRATWA, KON i TIKI wyrazami od 8 do 17 liter.

Zwycięzcą III Szaradziarskich Mistrzostw Józefowa został – podobnie jak przed rokiem – Dawid Kupiec z Nowej Dęby, zdobywając 123 punkty (na ponad 200 możliwych). Drugie miejsce zajął Piotr Łojewski z Poznania (114,5), a trzecie krakowianin Marcin Radoń (113) Pierwsza trójka otrzymała puchary, a wszyscy uczestnicy różnorodne nagrody.

Trzecią rundę wygrał zwycięzca całych zawodów, Dawid Kupiec, który na 31 wyrazów poprawnie odgadł 29. Nagrodą w tym konkursie był unikatowy kubek (powstał tylko jeden egzemplarz) z nadrukiem zabytkowej ponadstuletniej willi „Jakubówka” w Józefowie i logo klubu „Kon-Tiki”.

Podczas zawodów zostały rozdane nagrody zwycięzcom I Internetowego Turnieju Kompozycji Krzyżówki „Orlą Percią” 2012, który prowadził od grudnia 2011 do marca 2012 r. Przemysław Ketner. Zwycięzcą został Zbysław Pieczyński ze Śremu. Otrzymał on pamiątkowy puchar, dyplom, nagrodę niespodziankę oraz mapę Orlej Perci w Tatrach. Podium uzupełnili Tomasz Wiśniewski z Chełmży i Sławomir Prusiecki z Torunia (obaj uhonorowani dyplomami oraz wspomnianymi mapami).