Jesteś tutaj

Mistrzostwa Pelplina

Pelplińska impreza szaradziarska rozpoczęła się w piątek 2 września, w przeddzień mistrzostw, spotkaniem w Miejskim Ośrodku Kultury z okazji publicznego losowania nagród z nr. 16 dwutygodnika „Rozrywka”. Temu wydarzeniu towarzyszyły występy artystyczne zespołu Kris Band i konkursy szaradziarskie w postaci krzyżówek muzycznych, prowadzone przez Bogdana Malacha.

Następnego dnia, w sobotę 3 września, odbyły się XVIII Szaradziarskie Mistrzostwa Pelplina, zorganizowane przez Gdański Klub Szaradzistów „Neptun” oraz Miejski Ośrodek Kultury w Pelplinie, w których wystartowało 50 uczestników przybyłych z różnych stron kraju. Turniej składał się z dwóch 70-minutowych rund, podczas których startujący rozwiązywali łamigłówki Tomasza Tokarskiego: różnego typu krzyżówki (m.in. ażetkę, metagramową, syntezę z wyrażeniami, piosenkówkę, finkę, jolki, miszmasz, ułóż sam), zadania szyfrowane (logo-szyfrogram kreskowy, diakrostych raz-dwa-trzy, krzyżówki-szyfr, szyfrogramy) i inne (pantropy, metamorfozy, rebusy).

W przerwie imprezę uświetnił tort urodzinowy z okazji osiągnięcia przez mistrzostwa „pełnoletności”, a także odbył się tradycyjny konkursik jolkowy o słoik grzybków marynowanych. Mistrzem Pelplina został Maciej Gąska z Poniatowej, który uzyskał 115 pkt na 170 możliwych. Drugie miejsce z rezultatem 108 pkt zajął Przemysław Ketner z Józefowa, a trzecie – Agnieszka Warwas z Poznania (104 pkt). Pierwsza trójka otrzymała puchary, a wszyscy uczestnicy – nagrody rzeczowe i upominki. Organizatorzy już teraz zapraszają na kolejny tegoroczny turniej Gdańskiego Klubu Szaradzistów „Neptun”, czyli „Tylko z Jolką” – który odbędzie się 5 listopada w Gdańsku. (tt)

 

Wyniki XVIII Szaradziarskich Mistrzostwa Pelplina:
1. Maciej Gąska (Poniatowa), 39 pkt + 76 pkt = 115 pkt
2. Przemysław Ketner (Józefów), 40 + 68 = 108
3. Agnieszka Warwas (Poznań), 40 + 64 = 104
4. Piotr Łojewski (Poznań), 40 + 52 = 92
5. Karolina Wierzbowska (Poniatowa), 35 + 52 = 87
6. Adam Biniszewski (Grodzisk Mazowiecki), 40 + 47 = 87
7. Anna Maria Ketner (Józefów), 36 + 44 = 80
8. Sławomir Koszelew (Ignatki), 29 + 50 = 79
9. Jacek Górski (Gdańsk), 30 + 46 = 76
10. Bronisław Sztandera (Police), 27 + 48 = 75
11. Anna Śmiałkowska (Łódź), 31 + 42 = 73
12. Bożena Kraskowska (Krusze), 18 + 38 = 56
13. Alicja Stiller (Poznań), 21 + 33 = 54
14. Michał Łojewski (Myślibórz), 24 + 29 = 53
15. Dorota Wolska (Długi Kierz), 19 + 33 = 52
16. Małgorzata Antczak-Kęsy (Pyzdry), 15 + 33 = 48
17. Małgorzata Figlarowicz (Gdańsk), 17 + 29 = 46
18. Barbara Dzieniszewska (Pelplin), 15 + 31 = 46
19. Anna Dawidowska (Sierakowice), 23 + 22 = 45
20. Tomasz Cerk (Grudziądz), 11 + 32 = 43
21. Mirosława Panek (Sierakowice), 16 + 25 = 41
22. Małgorzata Węsierska (Starogard Gdański), 15 + 24 = 39
23-24. Joanna Sieniawska (Kielce), 19 + 19 = 38
      Marzena Żmudzińska (Pelplin), 9 + 29 = 38
25-26. Józef Górecki (Legnica), 13 + 22 = 35
      Mariusz Wesołowski (Kwidzyn), 12 + 23 = 35
27. Adam Sulerzycki (Grudziądz), 10 + 24 = 34
28-32. Barbara Bałka (Warszawa), 7 + 26 = 33
      Marian Chylewski (Grudziądz), 12 + 21 = 33
      Andrzej Nyka (Brodnica), 7 + 26 = 33
      Małgorzata Pączek (Gdańsk), 15 + 18 = 33
      Aleksandra Pietkiewicz (Bydgoszcz), 14 + 19 = 33
33. Mariusz Warnke (Pelplin), 12 + 16 = 28
34. Wiesław Pińczewski (Gdynia) = 8 + 19 = 27
35-36. Stanisław Biszczak (Czarna Woda), 9 + 17 = 26
      Henryk Kołodziejski (Brodnica), 13 + 13 = 26
37. Elżbieta Grudzień (Elbląg), 13 + 11 = 24
38-40. Elżbieta Bugajna (Ramleje), 7 + 15 = 22
      Zdzisław Radecki (Owidz), 11 + 11 = 22
      Maria Zarzeczna (Włocławek) – 11 + 11 = 22
41. Sylwester Górowski (Gdynia), 7 + 14 = 21
42. Alicja Olszewska (Piła), 6 + 14 = 20
43-46. Wiesława Gurgul (Gdynia), 7 + 10 = 17
      Tomasz Trojanowski (Gdańsk), 4 + 13 = 17
       Jan Tuszyński (Brodnica), 2 + 15 = 17
      Waldemar Warnke (Pelplin), 5 + 12 = 17
47. Katarzyna Kinowska (Kościerzyna), 9 + 6 = 15
48-49. Witold Kamiński (Gdańsk), 4 + 6 = 10
      Czesław Zarzeczny (Włocławek), 1 + 9 = 10
50. Janina Smółka (Gdańsk), 4 + 1 = 5

I runda: 70 min, maks. 86 pkt; II runda: 70 min, maks. 84 pkt.

W przypadku równej liczby punktów w pierwszej dwudziestce o zajęciu wyższego miejsca decydowała większa liczba rozwiązanych zadań o wyższej punktacji w II rundzie.