Jesteś tutaj

Mistrzostwa w Sosnowcu

42 uczestników z całej Polski zmagało się z zadaniami (niektórzy także z jesiennym przeziębieniem) podczas rozegranych 20 października II Szaradziarskich Mistrzostw Sosnowca.

W ciepłą sobotę równie ciepło powitali wszystkich Małgorzata Wołc, prezes Sosnowieckiego Klubu Szaradzistów „ARIAda”, oraz Michał Góral, dyrektor Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury – Energetyczne Centrum Kultury. A kilkanaście minut później rozpoczęło się rozwiązywanie zadań ułożonych przez Jadwigę Cęcek, Wojciecha Grzankę, Stanisława Osydę, Annę i Krzysztofa Pawłowskich, Rafała Tałaja, Leszka Trąbskiego, Małgorzatę Wołc oraz gościnnie Bogdana Malacha z gdańskiego „Neptuna”. Podczas odczytywania regulaminu wydawało się, że 90 minut przeznaczone na rozwiązywanie rundy pierwszej to sporo czasu, ale w zderzeniu z 16-stronicowym zestawem i dość dużą liczbą czasochłonnych łamigłówek okazało się, że minuty umykają nieubłaganie, a ciągle jest co wypełniać wyrazami. Uczestnicy rozwiązywali m.in. krzyżówkę z przymiotnikowymi nazwami polskich powiatów odgadywanymi na podstawie symboli literowych z tablic rejestracyjnych, szkotkę ze słowami „suszykufel”, „pikawa”, „kubas” czy „dready”, krzyżówkę „zakręcone zdrobnienia”, jolkę z kruczkiem (do diagramu należało wpisać nazwiska pięciorga wybitnych pisarzy barokowych, czyli… wpisać dokładnie w takiej formie te pięć – tutaj pogrubionych – wyrazów), przeplatankę ze spółgłoskami i samogłoskami, krzyżówkę „według małego Jasia” (w której „dni parzyste” zostały określone jako „okres szczególnej aktywności pokrzyw”). Rundę pierwszą wygrał Michał Gargól z Pabianic, zdobywając 77 pkt na 102,5 możliwe (oczywiście tylko teoretycznie) do zdobycia, przed Marcinem Zielińskim z Warszawy (74,5) i Dawidem Kupcem z Nowej Dęby (62).

Zeszycik na rundę drugą składał się z 12 stron, więc i czasu na rozwiązywanie przeznaczono mniej – 60 minut. Główkowano m.in. nad anagramami z kontekstu (do diagramu wpisywało się dwuwyrazowe nazwy geograficzne ułożone z liter wyrazu brakującego w tekście), krzyżówką „do korekty!” (przykład: do odgadniętego słowa „grudeczki” należało dodać O i przerobić na „ogródeczki”), wiązanką z dwuwyrazowymi hasłami, w których ostatnia litera pierwszego słowa jest taka sama jak pierwsza drugiego – Artur Rojek, strzała Amora, rym męski. Po zakończeniu rozwiązywania krzyżówkowicze uzupełniali nadwątlone siły smacznym obiadem, a przez cały czas trwania mistrzostw delektowali się przepysznymi domowymi wypiekami (ach, ta szarlotka!).

Po obiedzie przyszedł czas na szaradziarski deser – rozwiązywano zestaw rebusów autorstwa Rafała Tałaja; wystarczyło odgadnąć hasła tylko 5 z 9 rebusów, by wziąć udział w losowaniu nagrody (podczas ogłaszania wyników szczęście uśmiechnęło się do Jerzego Buczka z Krakowa). Później rozdano prace z rundy drugiej; okazało się, że z wynikiem 53 pkt (na 69 maksymalnie do zdobycia) wygrał ją właśnie Jerzy Buczek, przed Kamilem Wereszczyńskim z Jastrzębia-Zdroju (49) i Marcinem Zielińskim (48). Michał Gargól zdobył 47 pkt i choć nie znalazł się na podium w tej rundzie, to udało mu się wygrać całe mistrzostwa (w sumie 124 pkt). Tylko 1,5 pkt mniej zdobył aktualny mistrz Polski Marcin Zieliński, trzecie miejsce zajął Dawid Kupiec (104). Warto wspomnieć o postawie fair play Kamila Wereszczyńskiego, który zgłosił zaliczenie przez jury błędnie wpisanego słowa, co w konsekwencji oznaczało dla niego spadek o jedną lokatę.

Organizatorzy przygotowali cztery puchary – dla zdobywców miejsc na podium oraz dla najlepszego sosnowiczanina, którym okazał się Robert Górniak (miejsce tuż za podium). W turnieju poza stałymi bywalcami wystartowała także trójka debiutantów – mistrzostwa są otwarte, a więc swoich sił może spróbować każdy!

W podsumowaniu bardzo udanej imprezy dyrektor Michał Góral już zaprosił na przyszłoroczne mistrzostwa, podając nawet prawdopodobną datę – 19 października. I może być pewien, tak samo jak członkowie sosnowieckiego klubu, że znów przyjedzie liczne grono miłośników łamania głowy. (mz)

Wyniki:

1. GARGÓL Michał 77 +47 =124
2. ZIELIŃSKI Marcin 74,5 +48 =122,5
3. KUPIEC Dawid 62 +42 =104
4. GÓRNIAK Robert 56,5 +46 =102,5
5. BUCZEK Jerzy 49,5 +53 =102,5
6. WARWAS Agnieszka 55 +46 =101
7. WERESZCZYŃSKI Kamil 52 +49 =101
8. GÓRALSKI Mariusz 57 +39 =96
9. GĄSKA Maciej 53 +42 =95
10. RADOŃ Marcin 55,5 +35 =90,5
11. SZTANDERA Bronisław 40 +39 =79
12. KOZIEŁ Robert 44 +32 =76
13. ŚMIAŁKOWSKA Anna 33 +37 =70
14. LOFEK Krzysztof 39 +29 =68
15. ORDOWSKI Tomasz 37 +29 =66
16. TRZASKOWSKI Zbigniew 31 +33 =64
17. PIECZYŃSKI Zbysław 40 +20 =60
18. ANTCZAK-KĘSY Małgorzata 30,5 +28 =58,5
19. ODZIOMEK Leszek 30 +26 =56
20. OCHOT Stanisław 39 +15 =54
21. MARZEC Jarosław 29,5 +19 =48,5
22. STAROŃ Michał 29 +19 =48
23-25. FRYDRYCH Wacław 25 +22 =47
23-25. LEJMAN Paweł 24 +23 =47
23-25. SYGUDA Wieńczysław 28 +19 =47
26. PRAŻUCH Józef 23 +22 =45
27. GÓRECKI Józef 25 +15 =40
28. WEIHRAUCH Krystian 23 +16 =39
29. KAWAŁEK Marek 22 +14 =36
30-32. ADAMSKI Franciszek 23 +11 =34
30-32. KANIA Marek 20 +14 =34
30-32. WOŹNIAK Władysław 13 +21 =34
33. KOCZARSKI Stefan 18 +15 =33
34. DEBICH Izabela 17 +12 =29
35. NORWAJSZAS Mirosław 16 +12 =28
36-37. MYLAK Marek 12 +15 =27
36-37. PATYKIEWICZ Wanda 17 +10 =27
38. BASIAGA Tadeusz 15 +9 =24
39. WIŚNIEWSKI Wiesław 10 +11 =21
40. CHYBIORZ Irena 7 +10 =17
41. GROCHOWSKA Beata 5 +7 =12
42. BARTOSIK Agata 7 +4 =11