Jesteś tutaj

Puchar Neptuna

Od 2002 r. wszyscy uczestnicy ogólnopolskich turniejów szaradziarskich zatwierdzonych przez Federację Klubów Szaradziarskich są rokrocznie klasyfikowani w rankingu Pucharu Neptuna. Pomysłodawcą Pucharu jest Tadeusz Olejarczyk, prezes Gdańskiego Klubu Szaradzistów „Neptun”; stąd właśnie nazwa rywalizacji i trofeum wręczanego zwycięzcy.

>>>Puchar Neptuna 2019

>>>Pełne wyniki wszystkich edycji Pucharu Neptuna

Regulamin Pucharu Neptuna:

  • W danym roku zdobywcą Pucharu Neptuna zostaje szaradzista, który w rozegranych turniejach uzyskał największą liczbę punktów rankingowych; punkty te przyznaje się za zajęcie miejsca w pierwszej dwudziestce w poszczególnych zawodach (mistrzostwa miast, wielki turniej „Rozrywki” na biesiadzie, turniej kompozycji krzyżówki).
  • Łączna punktacja uczestnika rywalizacji obejmuje 7 turniejów (do 2008 roku – 5), w których zajął on najwyższe lokaty – lub mniej (ale za to wszystkie), jeżeli wziął udział w mniejszej liczbie zawodów.
  • W każdym z turniejów za pierwsze miejsce przyznaje się 100 punktów, za drugie – 80, za trzecie – 60; za kolejne miejsca: 50, 45, 40, 35, 30, 25, 20 (miejsce dziesiąte), 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2 i 1 pkt. Jeśli dwie lub więcej osób zajmie miejsce ex aequo, to ich punktację się uśrednia.
  • Do rankingu Pucharu Neptuna nie zalicza się: mistrzostw Polski, zawodów, w których wzięło udział mniej niż 20 startujących, a także turniejów niezgłoszonych uprzednio do kalendarza imprez szaradziarskich (ogłaszanego przez FKS przed rozpoczęciem nowego sezonu).
  • Przystąpienie do rywalizacji o Puchar Neptuna nie wymaga osobnego zgłoszenia. W danej edycji rozgrywek zawodnik zostaje wpisany na listę rankingową wtedy, gdy po raz pierwszy zajmuje miejsce w czołowej dwudziestce dowolnego turnieju pucharowego.
  • Uroczyste wręczenie Pucharu Neptuna odbywa podczas szaradziarskich mistrzostw Gdańska otwierających następny cykl turniejów.

Strony