Jesteś tutaj

Pyrrus zwycięża

Na starcie VI Drużynowego Turnieju Szaradziarskiego „Ekipiada”, rozegranego 16–17 listopada w Kuklówce Zarzecznej koło Grodziska Mazowieckiego, stanęło dwanaście 3-osobowych drużyn. Zwyciężył zespół poznańskiego Pyrrusa w składzie: Agnieszka Warwas, Zbysław Pieczyński, Norbert Stawik. Drugie miejsce zajął klub Kon-Tiki z Józefowa, a trzecie – wrocławski Kamer.

Zawody składały się z pięciu rund – trzy rozegrano w sobotę, a dwie w niedzielne przedpołudnie. W rundzie pierwszej każda z drużyn rozwiązywała ten sam zestaw krzyżówek, form wierszowanych i rebusów. Zaczynał pierwszy zawodnik, po półgodzinie zmieniał go drugi, a po kolejnych 30 minutach – trzeci zawodnik. Runda druga składała się z dwunastu dużych krzyżówek, m.in. jolki z mankiem, krzywóżki (czyli krzyżówki z nieistniejących wyrazów utworzonych przez zamianę miejscami dwóch liter odgadniętego słowa), krzyżówki z palindromowymi zlepkami w paruwyrazowych hasłach (np. morda dromadera). W rundzie trzeciej należało rozegrać jedenaście meczów, każdy kolejny z inną drużyną. Mecz polegał na rozwiązywaniu takiego samego zestawu punktowanych zadań – wygrywała ta drużyna, która uzyskała lepszy wynik. Runda czwarta składała się z 60 drobnych zadań na oddzielnych karteczkach, przy czym w danej chwili mogły być odkryte tylko trzy z nich. Pół godziny przeznaczone na tę rundę nie wystarczyło niektórym drużynom, żeby dojść do ostatniego zadania. W ostatniej rundzie drużyny dostały olbrzymią jolkę przerywnikową, przy czym nie określono, gdzie jest góra, a gdzie dół krzyżówki.
Ekipiadę zorganizował po raz kolejny klub Edyp z Grodziska Mazowieckiego, a autorami większości zadań było małżeństwo Magdalena i Stanisław Wójtowiczowie, ich dzieci – Zuzia i Wojtek – własnoręcznie wykonały rysunki niektórych rebusów.
 

Zdjęcia: Jadwiga Cęcek