Jesteś tutaj

XVI Szaradziarskie Mistrzostwa Polski 2016 - finał

Żadna impreza nie przyciąga naraz tylu asów szaradziarstwa co mistrzostwa Polski. Tak też było w sobotę 11 czerwca podczas finału XVI Szaradziarskich Mistrzostw Polski.

Do stolicy zjechali niemal wszyscy, którzy przebrnęli eliminacje korespondencyjne i strefowe, a także laureaci poprzednich mistrzostw, słowem: najlepsi z najlepszych (zabrakło niestety zwycięzcy strefówki Jacka Laskowskiego, który w przeddzień zawodów komentował mecz otwarcia Euro 2016). Finaliści zmierzyli się w trzech 60-minutowych rundach z ponad siedemdziesięcioma zadaniami, o zróżnicowanej punktacji – od 1 do 8. Mistrzem Polski został jeden z faworytów Rafał Tałaj z Częstochowy, zdobywając 165 punktów. Drugie miejsce zajął Marcin Zieliński z Warszawy (159), a trzecie – Michał Gargól z Łodzi (155). Na kolejnych miejscach uplasowali się: Norbert Stawik z Poznania (143), Jacek Wojaczyński z Wrocławia (138) i mistrz Polski sprzed dwóch lat Leszek Rydz z Bytnika (134).

W rundzie pierwszej można było zdobyć 74 punkty. Michałowi Gargólowi zabrakło 10 oczek (dwóch zadań), by oddać kompletny zestaw. Zwracały uwagę pomysłowe rebusiki i jolka z wężem, czyli palindromowym ciągiem liter zaznaczonym w jej kratownicy. Rundę drugą wygrał Rafał Tałaj, zdobywając 55 punktów (na 61 możliwych). W zestawie znalazły się przede wszystkim krzyżówki: wykreślane litery, poza skrzyżowaniami, swatka, „Fachowcy, że pożal się Boże!”, duet krzyżówek, przesuwanka, składanka i najwyżej punktowana (sześcioma oczkami) szkotka psotka. W niełatwej samosi diagram wypełniało się takimi wyrazami, w których spółgłoski występują w kolejności alfabetycznej, np. aBeCaDŁo, KPiaRSTWo. Najwięcej punktów do zdobycia było w rundzie trzeciej (78), a najlepszy wynik (51 pkt) uzyskali Marcin Zieliński i zwycięzca poprzedniej rundy. Niewielu zawodników zdecydowało się na rozwiązywanie jolki „Wszystkie chwyty dozwolone – wolnoamerykanka” czy krzyżówki z przymrużeniem oka, chociaż obie warte były w sumie 16 punktów. (ade)

1. Rafał Tałaj, Częstochowa - 165 (59, 55, 51)
2. Marcin Zieliński, Warszawa - 159 (60, 48, 51)