Jesteś tutaj

41. Turniej Kompozycji Krzyżówki, Toruń 2015

Kto lubi układać krzyżówki, mógł sprawdzić swoje umiejętności, startując 10 października w 41. Turnieju Kompozycji Krzyżówki. Zawody zorganizował toruński klub Sfinks, a zadania przygotowała tradycyjnie redakcja „Rozrywki”.

Podobnie jak przed rokiem zawody składały się z trzech 80-minutowych etapów. W każdym z nich zawodnicy układali po dwie krzyżówki, za które otrzymywali określoną liczbę punktów, przeliczaną następnie na punkty unifikacyjne. O ostatecznej lokacie w całym turnieju decydowała suma punktów unifikacyjnych zdobytych przez danego uczestnika w jego najlepszych pięciu rundach – nie uwzględniano wyników punktowych najsłabszej rundy. W turnieju startowało 27 zawodników, a wygrał je z 468 punktami Przemysław Ketner z Józefowa, wyprzedzając tylko o dwa punkty Leszka Rydza z Bytnika i o trzy punkty Michała Gargóla z Pabianic. W klasyfikacji drużynowej zwyciężył Sfinks Toruń (1249 pkt) w składzie: Marian Chylewski, Waldemar Marciniak i Tomasz Wiśniewski.

Dziewięćdziesięciodziewięcioipółletni dzierżoniowianin – to dwuwyrazowe hasło, którego jak najdłuższy fragment należało zawrzeć w pierwszej turniejowej krzyżówce. Nikomu nie udało się zmieścić całego hasła, a najlepsza praca, autorstwa Tomasza Tokarskiego, liczyła 38 liter. W drugiej krzyżówce żadne dwa wyrazy nie mogły zaczynać się taką samą literą, a punktowano litery na skrzyżowaniach. Najwięcej takich liter (61) znalazło się u Leszka Rydza, który wykorzystując wszystkie możliwe litery, ułożył typową ażetkę z czarnymi polami. W diagram trzeciego zadania wpisano słowa „Sfinks” i „Toruń” oraz oznaczono kropką niektóre kratki. Za każdą samogłoskę wpisaną do takiej kratki przyznawano jeden punkt. Najwięcej punktów (34) uzyskało trzech zawodników: Andrzej Bartkowiak, Robert Górniak i Przemysław Ketner. Turniejową nowością była czwarta krzyżówka, w której na skrzyżowaniach wyrazów mogła znaleźć się wyłącznie premiowana spółgłoska T. Najlepszą pracę (z 35 skrzyżowaniami) ułożył Robert Górniak. W przedostatniej krzyżówce punktowano litery przypisane do poszczególnych rzędów i składające się na wyraz „abrakadabra”. Za to zadanie najwięcej punktów (45) otrzymał Michał Gargól. Szósta krzyżówka mogła się składać wyłącznie z haseł wybranych z dołączonego zestawu 30 słów z jedyną samogłoską O. W najlepszych krzyżówkach Leszka Rydza i Tomasza Tokarskiego znalazło się 31 punktowanych skrzyżowań.

Czy Przemysław Ketner powtórzy za rok swój pierwszy sukces w turnieju kompozycji? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że przyszłoroczne zawody zorganizuje jesienią w Przyjezierzu koło Strzelna inny toruński klub – Labirynt.