Jesteś tutaj

Puchar Neptuna

Od 2002 r. wszyscy uczestnicy ogólnopolskich turniejów szaradziarskich są rokrocznie klasyfikowani w ramach Pucharu Neptuna. Pomysłodawcą tego rankingu jest Tadeusz Olejarczyk, były prezes Gdańskiego Klubu Szaradzistów „Neptun” - stąd nazwa rywalizacji i trofeum wręczanego zwycięzcy.

>>>Puchar Neptuna 2021

>>>Pełne wyniki wszystkich edycji Pucharu Neptuna

Regulamin Pucharu Neptuna:

  1. W danym roku zdobywcą Pucharu Neptuna zostaje uczestnik, który w rozegranym cyklu turniejów uzyskał największą liczbę punktów rankingowych. Punkty rankingowe przyznaje się każdorazowo za zajęcie miejsca w pierwszej dwudziestce następujących zawodów: turniejów mistrzowskich, Wielkiego Turnieju „Rozrywki” na Biesiadzie oraz Turnieju Kompozycji Krzyżówki. Do rankingu nie zalicza się turniejów rozegranych w ramach Szaradziarskich Mistrzostw Polski.
  2. Łączna punktacja rankingowa uczestnika Pucharu Neptuna obejmuje 10 turniejów, w których zajął on najwyższe lokaty (do 2019 r. – 7 turniejów, do 2008 r. - 5).
  3. W każdym z turniejów za zdobycie pierwszego miejsca przyznaje się 100 punktów rankingowych, drugiego miejsca – 80 pkt, trzeciego miejsca – 60 pkt; za kolejne miejsca: 50, 45, 40, 35, 30, 25, 20 (miejsce dziesiąte), 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2 i 1 pkt. W przypadku wyniku ex aequo każda z remisujących osób uzyskuje przypisaną do danej lokaty liczbę punktów rankingowych (do 2019 r. punktacja była uśredniana).
  4. Do rankingu Pucharu Neptuna nie zalicza się zawodów, w których wzięło udział mniej niż 20 startujących.
  5. Przystąpienie do rywalizacji w Pucharze Neptuna nie wymaga osobnego zgłoszenia.
  6. Podsumowanie rywalizacji i wręczenie Pucharu Neptuna odbywa podczas Szaradziarskich Mistrzostw Gdańska w kolejnym cyklu turniejów.

Strony