Jesteś tutaj

Puchar Neptuna

Od 2002 r. wszyscy uczestnicy ogólnopolskich turniejów szaradziarskich są rokrocznie klasyfikowani w ramach Pucharu Neptuna. Pomysłodawcą tego rankingu jest Tadeusz Olejarczyk, były prezes Gdańskiego Klubu Szaradzistów „Neptun” - stąd nazwa rywalizacji i trofeum wręczanego zwycięzcy.

>>>Puchar Neptuna 2019

>>>Pełne wyniki wszystkich edycji Pucharu Neptuna

Regulamin Pucharu Neptuna:

  1. W danym roku zdobywcą Pucharu Neptuna zostaje szaradzista, który w rozegranym cyklu turniejów uzyskał największą liczbę punktów rankingowych. Punkty te przyznaje się za zajęcie miejsca w pierwszej dwudziestce w poszczególnych zawodach: turniejach mistrzowskich, wielkim turnieju „Rozrywki” na biesiadzie i turnieju kompozycji krzyżówki. Przystąpienie do rywalizacji o Puchar Neptuna nie wymaga osobnego zgłoszenia. 
  2. Łączna punktacja uczestnika rywalizacji obejmuje 7 turniejów (do 2008 roku – 5), w których zajął on najwyższe lokaty – lub mniej turniejów (ale za to wszystkie), jeżeli wziął udział w mniejszej liczbie zawodów.
  3. W każdym z turniejów za pierwsze miejsce przyznaje się 100 punktów, za drugie – 80, za trzecie – 60; za kolejne miejsca: 50, 45, 40, 35, 30, 25, 20 (miejsce dziesiąte), 18, 16, 14, 12, 10, 8, 6, 4, 2 i 1 pkt. Jeśli dwie lub więcej osób zajmie miejsce ex aequo, ich punktację się uśrednia.
  4. Do rankingu Pucharu Neptuna nie zalicza się mistrzostw Polski ani zawodów, w których wzięło udział mniej niż 20 startujących.
  5. Wręczenie Pucharu Neptuna odbywa podczas szaradziarskich mistrzostw Gdańska, otwierających następny cykl turniejów.

Strony