Jesteś tutaj

Warszawska kompozycja

Tak jak przed dziesięciu laty miłośnicy układania krzyżówek spotkali się w tym roku w stolicy. W 45. Turnieju Kompozycji Krzyżówki, zorganizowanym przez Rozrywkę 21 września, wzięło udział 28 uczestników. Zawody obejmowały sześć 40-minutowych rund. W każdej rundzie układano jedną krzyżówkę z rzeczowników występujących w słowniku ortograficznym PWN, zgodnie z przedstawionymi regułami. Zwycięzca danej rundy otrzymywał 100 punktów, a pozostali startujący – liczbę punktów proporcjonalną do uzyskanego przez siebie wyniku. O końcowej lokacie decydowała suma punktów we wszystkich sześciu rundach.

W pierwszej rundzie należało ułożyć krzyżówkę z jak najdłuższym fragmentem hasła „Żąłem łany zbóż pół dzionka, a potem mełłem i mełłem”, odczytywanego rzędami. Tę rundę wygrali ex aequo Michał Gargól i Przemysław Ketner, którzy wykorzystali po 32 litery – co okazało się zapowiedzią zaciętej i wyrównanej rywalizacji. W diagramie rundy drugiej, w którym umieszczonych zostało osiem czarnych pól i litery słowa S, T, O, L, I, C, A, uczestnicy układali krzyżówkę składającą się z co najmniej 5-literowych wyrazów ­– najwięcej liter na skrzyżowaniach (55) znalazło się w pracy Michała Gargóla. Następnie w ruch poszła kostka do gry: los zdecydował, że w rundzie trzeciej litera premiowana to F. Najwięcej „efek” (28) zawierała tym razem krzyżówka Przemysława Ketnera.

Osiągnąwszy półmetek mistrzostw, zawodnicy posilili się obiadem, po czym przystąpili do czwartej rundy. Punkty przyznawano w niej za użycie liter W, A, R, S, Z, A, W, I, A, C, Y, przypisanych do poszczególnych rzędów diagramu ­– najwięcej takich liter (36) wplótł w krzyżówkę Michał Gargól. Runda piąta mogła zaskoczyć, i zaskoczyła: tym razem startujący musieli ułożyć nie krzyżówkę, lecz wiązankę kwadratów magicznych, składających się z 4-literowych wyrazów. Tę nietypową konkurencję wygrał Stanisław Wójtowicz, wpisując 29 liter charakterystycznych dla polszczyzny. Ostatnia runda tradycyjnie polegała na odpowiednim wybraniu i jak najgęstszym powiązaniu rzeczowników z podanego zestawu. Tym razem były to wyrazy niezawierające samogłoski A, które trafiły do ostatniego wydania „Wielkiego słownika ortograficznego PWN” (z roku 2016), takie jak „event”, „fotokod”, „hejter”, „pomidorek”, „selfie”. Najlepszą krzyżówkę, z 28 literami na skrzyżowaniach, ułożył Jerzy Pilawski.

Po zsumowaniu wszystkich wyników okazało się, że tegorocznego mistrza i wicemistrza dzieli zaledwie jeden punkt różnicy. Zwycięzcą warszawskiego turnieju kompozycji został Michał Gargól z Pabianic, zdobywając 539 punktów. Drugie miejsce zajął Przemysław Ketner z Józefowa (538 pkt), a miejsce trzecie – Tomasz Wiśniewski z Chełmży (497 pkt). Trójka laureatów otrzymała nagrody pieniężne, a wszyscy uczestnicy – redakcyjne upominki. Rywalizację drużynową wygrał Toruński Klub Szaradzistów „Sfinks”, w składzie: Tomasz Wiśniewski, Marian Chylewski i Waldemar Marciniak. Torunianie wyprzedzili drużynę Edypa z Grodziska Mazowieckiego i krakowską Agorę. (mgn)