Pruszkowianie na podium w Brodnicy

Po pięciu latach przerwy Brodnicki Klub Szaradzistów „Jolka” zorganizował 13 maja w I Liceum Ogólnokształcącym XIII Szaradziarskie Mistrzostwa Brodnicy, nad którymi patronat honorowy objął starosta brodnicki. 25 lat temu w tej szkole zorganizowano pierwsze mistrzostwa, w których poza konkursem udział wzięła siedmioosobowa grupa szaradzistów z pobliskiego Torunia. Zwyciężył wtedy Andrzej Przeczewski, drugie miejsce zajęła Barbara Dzieniszewska, a trzecie – Mariusz Świderski, wszyscy z Brodnicy. Szkoła, w której odbywały się mistrzostwa, to dostojna jubilatka. Na edukacyjnej mapie miasta funkcjonuje nieprzerwanie od 150 lat, powstała w czasie zaboru pruskiego w 1873 r. Podczas jednej z przerw szaradziści mieli okazję zwiedzić Izbę Tradycji i obiekt astronomiczny zwany Astrobazą.

W zawodach startowały 34 osoby. Podczas turnieju głównego uczestnicy rozwiązywali dwa zestawy zadań przygotowane przez Toruński Klub Szaradzistów „Sfinks”. Autorami zadań byli: Stanisław Bruszkowski, Dariusz Cugier, Dariusz Staszkiewicz i Tomasz Wiśniewski oraz Henryk Kołodziejski z brodnickiej „Jolki” i Tadeusz Bembenik z bocheńskiego „Omnibusa”. Czas przeznaczony na rozwiązanie zestawu I wynosił 70 minut (28 zadań, do zdobycia 73 pkt), a zestawu II – 50 minut (19 zadań, 53 pkt). Zwycięzcą mistrzostw z wynikiem 122 pkt (na 126 możliwych) został Dawid Kupiec, zdobywając puchar posła na Sejm RP. Na drugim miejscu uplasował się Maciej Gąska (110 pkt), Trzecie miejsce wywalczyła Karolina Wierzbowska (89 pkt), wszyscy z Pruszkowa. Wśród uczestników zawodów, którzy okazali egzemplarz ,,Rozrywki” nr 9 z poprawnie rozwiązanym zadaniem nr 78, wylosowano dwie nagrody niespodzianki – otrzymali je Anna Śmiałowska z Łodzi i Piotr Cyrklaff z Bydgoszczy. Danuta Kwaszczyńska z Warszawy otrzymała dodatkową nagrodę za zajęcie trzynastego miejsca w klasyfikacji końcowej XIII mistrzostw Brodnicy. Nie zabrakło konkursu dodatkowego z rebusem oraz jolką, w której wyrazy zawierały zbitkę literową BS.